banner178
banner241

İNFERTİLİTE’YE (KISIRLIK)

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.Yunus Yıldız İnfertilite (Kısırlık) hakkında bilinmeyenleri anlattı.

İNFERTİLİTE’YE (KISIRLIK)

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.Yunus Yıldız İnfertilite (Kısırlık) hakkında bilinmeyenleri anlattı.

30 Ekim 2017 Pazartesi 02:33
733 Okunma
İNFERTİLİTE’YE (KISIRLIK)
banner155

İNFERTİLİTE (KISIRLIK) NEDİR ?

Sağlıklı bir çiftin 1 yıl süre ile korunmasız ilişki olmasına rağmen gebe kalamama durumunu ifade eder. Toplumumuzda kısırlık doğurganlık çağındaki kadınların ortalama %13 ünü etkilemektedir. Toplam infertil çiftlere bakıldığında %25-35 oranında erkek kaynaklı, %40-50 oranında kadın kaynaklı ve %15 olguda neden saptanamamakta ve bilinmeyen infertilite adı konulmaktadır. Hastalarda yaklaşık %80 oranında kısırlık nedeni saptanabilmektedir. Fakat %15-20 oranında hastada neden, sorun saptanamamakta ve bilinmeyen kısırlık şeklinde adlandırılmaktadır.

ÖZETLE İNFERTİLİTE NEDENLERİ

1-ERKEK ÜREME SİSTEM BOZUKLUKLARI

--Erkekte sperm hareket azlığı veya yokluğu, sayı düşüklüğü ve yapı bozuklukları,

--Erkek üreme organlarında bozukluklar ve tıkanıklıklar,

-- Diyabet, guatr, karaciğer ve böbrek hastalıkları, obezite ve benzeri metabolik bozukluklar.

2- KADIN ÜREME SİSTEM PROBLEMLERİ

- Yumurtlama (ovulasyon) düzensizlikleri,

- Tüplerin kapalı olması,

- Endometriozis (Çikolata kistleri),

- Hiperprolaktinemi (Süt hormonu yüksekliği),

- Troid hormon bozuklukları (guatr, hipotroidi, hipertroidi),

- Rahimde bulunan patolojiler (Endometrial polipler ve düzensizlikler),

- Antisperm antikorlar,

- Rahim ve yumurtalıklarla ilgili geçirilen ameliyatlar,

- Genital organlarla ilgili geçirilmiş enfeksiyonlar,

- İleri yaşa bağlı over yumurta rezerv azalması,

- Rahim ağzına bağlı nedenler, servikal faktör. Enfeksiyon, yara gibi.

İNFERTİL ÇİFTİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Kısırlık teşhisi konulduktan sonra bu konuda deneyimli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimlerce bir dizi inceleme, uygun sıra ile yapılmalıdır. Erkekte tıbbi özgeçmiş sorgulanmalı ve sonrası semen analizi ile ilk incelemeye başlanmalıdır. 2-5 günlük cinsel perhiz sonrası örnek alınması en uygunudur. Sonuca göre ileri tetkikler gerekebilir ve saptanan bir bozukluk var ise üroloji uzmanı eşliğinde gerekli tedavi yapılmalıdır.

Kadında ise yine tıbbi özgeçmiş sorgulanmalı, jinekolojik muayene yapılmalı ve ek olarak ultrasonografi ile yumurta sayımı, yumurta çatlama tayini, adet 2. veya 3. günde yapılan hormonal testler ve folikülometri (menstrual faz başlangıcı yumurta tayini) ile başlanmalıdır. Eğer rahim veya tüplerde problem olduğu düşünülür ise rahim filmi (Histerosalpingografi)(HSG) çekilmeli, rahim iç alanı yeterli mi?, şekil bozukluğu var mı?, tüpler açık mı? ve karın içine tüplerden geçiş var mı ? sorularına cevap aranmalıdır. Tanısal laparoskopi özellikle bilinmeyen kısırlık olgularında tanı koymada yardımcı olup yumurtalık kıstı, çikolata kisti gibi hastalıkları olan hastalarda ayrıca aynı seansta tedavi seçeneği de sunmaktadır.

GENEL OLARAK İNFERTİLİTEDEN KORUNMANIN YOLLARI

Sigara içiliyor ise hem erkek hem de kadın acilen sigara içimini bırakmalıdır, zira yumurta gelişimini, sperm sayı ve hareketini olumsuz etkilemektedir. Aşırı kilo alımı yumurta gelişimi ve yumurta çatlamasını olumsuz yönde etkilemektedir. Uygun diyet programı tedaviyi olumlu yönde etkilemektedir. Ölçülü alkol ve kafein kullanımının olumsuz etkisi yoktur, fakat aşırı tüketim infertilite açısından hem kadında hem de erkekte negatif etki yaratmaktadır. Son olarak,  sperm üzerine toksik etkilerinden dolayı  vajinal lubrikantların (kayganlaştırıcılar) kullanılması önerilmez. Bu arada düzenli ilişki gebelik oluşması için en önemli faktördür ve vajinismus gibi tam organik patoloji sayılmayan durumlarda da infertilite ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yunus Yıldız'ın infertilite (kısırlık) hakkında bilinmeyenlerle ilgili ikinci yazısı “infertilitede tedavi seçenekleri” başlıklı yazıyı haftaya yayınlayacağız.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada