banner178
banner241

‘El, AYAK, AĞIZ HASTALIĞI’NA DİKKAT!

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet İlhan Yararlı, Enterovirus adı verilen virüslerin neden olduğu ‘El, Ayak, Ağız Hastalığı’ hakkında bilinmeyenleri anlattı.

‘El, AYAK, AĞIZ HASTALIĞI’NA DİKKAT!

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet İlhan Yararlı, Enterovirus adı verilen virüslerin neden olduğu ‘El, Ayak, Ağız Hastalığı’ hakkında bilinmeyenleri anlattı.

05 Ekim 2018 Cuma 00:22
436 Okunma
‘El, AYAK, AĞIZ HASTALIĞI’NA DİKKAT!
banner155

Deride ve ağız boşluğunda döküntüler oluşturan ve bulaşıcı olan hastalığın, daha çok çocuklarda ve özellikle de üç yaş altında görüldüğünü belirten Yararlı, bu nedenle kreşlerde, özellikle yaz ve sonbahar mevsimlerinde görülme sıklığının arttığını söyledi.

Dr. Yararlı’nın hastalığa dair paylaştığı bilgiler şöyle: ‘’Virüs direk temas ya da hasta çocuğun salya, dışkı, idrar gibi salgılarıyla temas sonucu bulaşır. Bulaşmada eller kilit görevi görür. Salgı teması, oyuncaklar ve ellerle bulaşabildiğinden hasta çocuklar ile aynı ortamı paylaşmak, kalabalık ortamlarda bulunmak hastalığın bulaşma riskini arttırır. Bulaşmayı takiben kuluçka dönemi 5-7 gündür. Bu hastalığın bulaştırıcılığı döküntüler çıkmadan önceki 3 gün ve döküntüler solup ateş düştükten sonraki 5 gündür. İlk bulgular halsizlik, kırgınlık halidir. Bunu düşük düzeyde bir ateş takip eder. Ateşin süresi 5 güne uzayabilir. Hastada iştah kaybı, huzursuzluk, boğaz ağrısı, yemek yerken ağızda acıma, yutamama, ağız etrafında ve içinde ağrılı döküntüler, avuç içi ayak tabanında ağrısız kaşıntısız döküntüler ve soyulmalar görülebilir.  Hastalık 7-10 gün kadar sürer. Ancak virüsün vücut salgılarıyla ve dışkıyla atılımı haftalar alır.’’

Hastalığın tedavisi kadar, hastalıktan korunmanın da önemli olduğunu vurgulayan Yararlı; ‘’Tedavi ateş düşürücü ve ağrı kesiciler ile çocuğu rahatlatmak, sıvı ve besin desteği yapmaktır. Aspirin kullanılmamalıdır. Ağızdaki yaraların bakımı için lokal uygulamalar, ağız spreyleri, vitamin desteği verilebilir. Deri lezyonlarının bakımı önemlidir. Komplikasyon varlığında ek destek tedaviler verilir.’’ diyerek, korunma yöntemlerini şöyle sıraladı:

  • Virus sabunla etkisiz hale geldiğinden el yıkamak en önemli koruyucu uygulamadır.
  • Oyuncakların ve çocukların bulunduğu ortamların temizliği de unutulmamalıdır.
  • Hasta çocukların özellikle ateşli olduğu dönemlerde kreşe veya okula gönderilmemesi gerekir.
  • Ateşsiz çocuğun kreşe, okula gitmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.
  • Bağışıklığı bozulmuş veya organ nakli yapılan kişilerden hasta çocuklar uzak tutulmalıdır.
  • Gebelikte fetusa ve anneye ait riskler kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelerin hastalarla temasının engellenmesi önerilir.
  • Henüz bu hastalığa karşı koruyuculuğu sağlayabilecek bir aşı yoktur.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada