DOKTORLARIN ÇABASI MUHAMMED'İ HAYATA BAĞLADI

Akşehir'de hastaneye yatan ve fenalaşan bir çocuk ambulans helikopterle Konya’ya sevk edilmek istenildi.

DOKTORLARIN ÇABASI MUHAMMED'İ HAYATA BAĞLADI

Akşehir'de hastaneye yatan ve fenalaşan bir çocuk ambulans helikopterle Konya’ya sevk edilmek istenildi.

28 Ocak 2013 Pazartesi 09:48
4283 Okunma
DOKTORLARIN ÇABASI MUHAMMED'İ HAYATA BAĞLADI
banner155

Ancak çocuğun durumunun daha da fenalaştığını göre ve yolda hayatını kaybedebileceğini düşünen doktor ambulans helikopteri bekletip çocuğu tekrar hastaneye götürerek ameliyata aldı. Bir buçuk saatlik ameliyattan sonra çocuk ambulans helikopterle Konya’ya sevk edildi. Aradan geçen zamandan sonra sağlığına kavuşan çocuk ve babası hastanede doktoru ziyaret ederek ona teşekkür etti.

            Akşehir'de meydana gelen olayda bir doktorun cesur kararı bir hayatı kurtardı. 15 yaşındaki Muhammed Develi şikayeti üzerine Akşehir Devlet Hastanesine geldi. Yapılan tetkiklerden sonra Hastaneye yatırılan çocuğun şikayetlerinin artması üzerine gece hastaneye Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Minoğlu çağrıldı. Yapılan tetkiklerden sonra durumunun ağır olması nedeniyle çocuğun ambulans helikopterle Konya’ya sevk edilmesi öngörüldü. Ambulans helikopter çağrıldı. Muhammed Develi tam ambulans helikoptere bindirilirken durumunun iyice ağırlaşması nedeniyle Op. Dr. Mustafa Minoğlu cesur bir kararla helikopteri bekletip, çocuğu ambulansla tekrar hastaneye götürdü. Acilen ameliyata alınan çocuk bir buçuk saat süren beyin ameliyatının ardından bekleyen ambulans helikopterle Konya’ya sevk edildi. Konya’daki tedavi ve ameliyattan sonra düzelerek sağlığına kavuşan Muhammed Develi ile Babası Mehmet Develi (48) Akşehir Devlet Hastanesi’ne gelerek Op. Dr. Mustafa Minoğlu ziyaret edip teşekkür ettiler.

            Yaşadıkları olayı anlatan Baba Mehmet Develi “Çocuğumu ateşlenme ve kanlı istifra şikayetleri ile Akşehir Devlet Hastanesi’ne getirdik. Çocuk servisine yatırdık. Çocuğum gece yarısı baş ağrısı şikayetini annesine söyleyince Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Bey hastaneye çağrılıyor. Çocuğu kontrol ettikten sonra Mustafa Bey gidiyor. Sabah saat beş sıralarında çocuğum tekrar rahatsızlanınca doktor bey tekrar çağırılıyor. Mustafa Bey yaptığı tetkiklerde sonra bana hava ambulansının yolda olduğunu çocuğu hava ambulansıyla Tıp fakültesine sevk edeceğini söyledi. Bu arada doktor bey çocuğun ambulansa bindirileceği sırada kötü olması halinde onu tekrar hastaneye getirip müdahale edeceğini söyledi. Bizde aile olarak kendisine ‘önce Allah’a sonra da size emanet’ dedik. Çocuğum hava ambulansına bindirileceğinde fenalaşınca doktor bey çocuğumu hastaneye getirip burada gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra hava ambulansıyla Meram Tıp Fakültesi’ne gittik. Meram Tıp Fakültesi’ndeki doktorlarla konuştuğumuzda Akşehir Devlet Hastanesi’ndeki beyin cerrahi Uzmanı Mustafa Miroğlu beyin çok güzel müdahale ettiğini ve o müdahalenin bizim çocuğumuzu hayata döndürdüğünü özellikle bize söylediler. Orada da yapılan ameliyat ve tedavilerin ardından çocuğuma şant diye bir cihaz taktılar. Çocuğumuz sağlığına sıhhatine kavuştu. Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Minoğlu ile çocuğumuzu ilk olarak hastaneye yatıran Çocuk Doktoru Tuğçe Tülümen’e çok teşekkür ediyoruz. Onları her gün hayırla yad ediyoruz. Allah kendilerinden razı olsun. Cenabı Hak beyinlerine bileklerine güç kuvvet versin” dedi.


            Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Minoğlu ise bir hayatı daha kurtarmış olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek “Muhammed kardeşim Doktor Tuğçe hanım tarafından kanlı kusma, baş ağrısı şikayetiyle yatırılmış ve takip ediliyormuş. Yatırıldığı günün gecesi bilinç bulanıklığı gibi şikayetleri olması üzerine bir tomografi çekilmiş. Bende tomografiyi değerlendirmek üzere gece geldim. Çok net bir tanı konacak görüntü yoktu bu yüzden takip edelim dedim. Takip sırasında sabaha karşı tekrar benzeri şikayetlerinin artması üzerine tekrar hastaneye geldim. Bir film daha çekildi ancak ondada bir sonuç yoktu ama araştırılması gerekiyordu. Bu sebeple emar çekilmesi uygun olurdu. Sevk etmeye karar verdim. Hava ambulansını çağırdık. Meram Tıp Fakültesi hastamızı kabul etti. Sevk işlemleri ve ambulans gelirken Muhammed’in bilinci iyice kaybolmaya başladı. Bu arada aileyle görüşerek ‘hastayı sevk edeceğim ama her an bir sorun çıkarsa geri getirip müdahale edip daha sonra sevk ederiz” dedim. Hastamızı tam hava ambulansına bindireceğimiz sırada hastamız bilincini tamamen yitirdi. Bu şekilde ambulans helikoptere bindirildiği takdirde havada solunum ve kalp durması sorunu öngördüğüm için aileye önce burada bir müdahale yapma teklifinde bulundum ve onlarda kabul ettiler. Biz hastaneye ambulansla geri dönerken hastaneye girdiğimiz sırada hastamızın kalbi ve solunumu durdu. Bu aşamada yanında Çocuk Uzmanımız Doktor Tuğçe Hanım olduğu için hemen ilk müdahalesini yaptı. Ameliyathaneyi hazırladık ve gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra hava ambulansıyla Konya’ya sevk ettik. İsabet olmuş ki eğer o şekilde gönderseydik şu an belki yaşamıyor olurdu. Tabi bu kararı vermek oldukça zordu. Biraz riske girerek böyle bir karar verdim. Şimdi Muhammed’i sağlıklı görünce de mutlu oluyoruz tabi” şeklinde konuştu.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Minoğlu’nun cesur kararı ile hayata dönen 15 yaşındaki Muhammed ise doktoruna ve tüm Akşehir Hastanesi personeline teşekkür ederek “Hastaneye yatıktan sonra gece on ikiden sonrası ile ambulans bindiğim süreye kadar olan hiçbir şeyi hatırlamıyorum. Doktor beye çok teşekkür ederim. Beni hayata döndürdü. Şimdi bazı hareketleri kısıtlı olarak yapsam da hayatta olmaktan çok mutluyum “dedi.

İleride ne olacağına karar vermediğini belirten küçük Muhammed, gazetecilerin ‘sende doktor olup, doktor bey gibi hayatlar kurtarmak ister misin? Sorusu üzerine gülerek ‘olabilir’ dedi. Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Minoğlu’da “Çok istiyorsa ve mesleği seviyorsa ben kendisine tavsiye ederim” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Akşehir Nasreddin Hoca
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner168

banner229

banner216

banner159

banner233

banner240