banner178
banner241

‘Çocukların Süt Dişini Önemseyin’

Afyon Özel Park Hastanesi diş hekimlerinden Dt.Atalay Kundak “çocuklarınızın süt dişlerini önemseyin” diyerek aileleri bazı konularda uyardı

‘Çocukların Süt Dişini Önemseyin’

Afyon Özel Park Hastanesi diş hekimlerinden Dt.Atalay Kundak “çocuklarınızın süt dişlerini önemseyin” diyerek aileleri bazı konularda uyardı

30 Nisan 2014 Çarşamba 00:01
2323 Okunma
‘Çocukların Süt Dişini Önemseyin’
banner155

Süt dişleri hakkında bilgi veren Dt.Kundak şunları söyledi: “Çocuklarımız süt dişlerini 6 ay-3 yaş arasında çıkartırlar. Süt dişlerinin görevi sadece çocuğunuzun beslenmesini sağlamak değildir. Aynı zamanda alttan gelecek kalıcı dişler için rehber vazifesi görürler. Bu sebeple erken süt dişi kaybı nasıl olsa yenisi çıkacak diyerek umursanmayacak bir durum değildir.”

Dr. Kundak “ayrıca süt dişlerindeki çürükler enfeksiyon odağı olacağı için ihmal edilmemelidir. Enfeksiyon odakları çocuklarımızın büyüme ve gelişimini olumsuz etkiler. Süt dişleri kalıcı dişlere nazaran daha çok organik madde içerdikleri için kalıcı dişler kadar dayanıklı değillerdir.Çocuklarımızın beslenme alışkanlıkları genelde karbonhidrat ağırlıklı olduğundan dolayı süt dişleri çok çabuk çürüyebilirler.

Bazı aileler çocuklarının diş macunu yuttukları için endişe ederek diş fırçalamalarını engellemektedirler. Ancak bu yanlış bir uygulamadır bu şekilde endişesi olan ailelerimiz çocuklarına 4 yaşına gelene kadar flor içermeyen diş macunlarını tercih etmelidirler” dedi.

İlk kalıcı dişlerin 6 yaşında çıktığını söyleyen Dt.Kundak, “alt ön bölgede süt dişlerinin hemen arkasından iki kalıcı diş çıkmaktadır,bu dişler çıktıktan hemen sonra kalıcı dişlerin süt dişlerinin yerine gelmeleri için öndeki süt dişleri çekilmelidir.

Her ne kadar kontrol tedavileri düzenli yapılsada bazen zorunlu olarak süt dişi kaybı yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda yer tutucu dediğimiz sabit yada hareketli aparatlar kalıcı dişler çıkana kadar kullanılmalıdır.” dedi.

Dt. Atalay Kundak, son olarak 2,5-3 yaşından itibaren çocuklara fırçalama alışkanlığı kazandırılması ve düzenli olarak iyi bir merkezde diş hekimi kontrolüne gidilmesi konusunun da altını çizdi.

Son Güncelleme: 29.04.2014 21:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada