banner178

24-30 NİSAN DÜNYA AŞI HAFTASI

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nureddin Hamad: “Erişkinler de kendileri için uygun aşılama şeması konusunda mutlaka bir hekime danışmalıdır”

24-30 NİSAN DÜNYA AŞI HAFTASI

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nureddin Hamad: “Erişkinler de kendileri için uygun aşılama şeması konusunda mutlaka bir hekime danışmalıdır”

28 Nisan 2017 Cuma 00:17
5041 Okunma
24-30 NİSAN DÜNYA AŞI HAFTASI
banner155

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nureddin Hamad 24-30 Nisan aşı haftası dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.

Hamad'ın yazılı açıklaması şöyle: "Bilindiği gibi Ülkemizde 1985 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında yapılan çalışmalarla aşı ile önlenebilir hastalıkların morbidite ve mortalite hızlarında belirgin düşüşler olmuştur. Ulaşılan GBP hedeflerimizin sürdürülmesi için aşılama hizmetlerinde çalışan sağlık personelinin bilgilendirilmesi, toplumun aşılama konusunda farkındalığının arttırılması çalışmalarına devam edilmesi her zaman önem taşımaktadır.

 

Her çocuğun hayata sağlıklı bir başlangıç yapmayı hak ettiği kabul edilerek bağışıklamanın önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve hayatın her aşamasında aşılamanın önemi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için bağışıklama çalışmalarının güçlendirilmesi ve her yaştan insanın korunmasının sağlanması hedeflenmelidir.

 

Bu kapsamda, bu yıl da 24-30 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Dünya Aşı Haftasında yapılacak etkinlikler ile bağışıklama konusunda sağlık personelinin duyarlılığı ve toplumun farkındalığı arttırılmalıdır.

 

Bütün çocuklar doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. Aşılar sadece çocuklar için değildir. Birçok erişkin aşıyla kolaylıkla önlenebilen hastalıklar nedeniyle sakat kalmakta ya da ölmektedir. Bu nedenle her genç, yetişkin ve yaşlı kimse bağışıklamadan yararlanmalıdır. Bu nedenle sadece çocuklar değil bağışık olmayan tüm yetişkinler yaşlarına uygun olarak tetanoz, difteri, grip, pnömokok hastalıklarına karşı aşılanmalıdır. Bazı hastalıklar için risk grubunda kabul edilen erişkinler de sağlık kuruluşlarına başvurarak yapılması gereken aşılar konusunda bilgi edinmeli ve aşılanmalıdır. Ülkemizde yaşlı nüfusun giderek artmasıyla, kronik hastalıklar da da (kalp, akciğer, böbrek hastalıkları, şeker vb) buna bağlı bir artış meydana gelmekte olup bu durum erişkin bağışıklamasının giderek daha da ön plana çıkmasına neden olmaktadır.  Bu nedenle erişkinler de kendileri için uygun aşılama şeması konusunda mutlaka bir hekime danışmalıdır. Kampanya kapsamında Nasreddin Hoca Meydanında 2 gün boyunca sağlık yaşam aracıyla vatandaşları bilinçlendirdik" dedi.

 

Son Güncelleme: 28.04.2017 00:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada