banner178
banner241

TARIK BUĞRA ANMA PROGRAMI KAPANIŞ PANELİ YAPILDI

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Tarık Buğra’yı Doğumunun 100. Yılında Anma etkinliklerin son gününde Akşehir Kültür Merkezi’nde kapanış paneli gerçekleştirildi.

TARIK BUĞRA ANMA PROGRAMI KAPANIŞ PANELİ YAPILDI

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Tarık Buğra’yı Doğumunun 100. Yılında Anma etkinliklerin son gününde Akşehir Kültür Merkezi’nde kapanış paneli gerçekleştirildi.

28 Eylül 2018 Cuma 00:04
270 Okunma
TARIK BUĞRA ANMA PROGRAMI KAPANIŞ PANELİ YAPILDI
banner155

Panel öncesi bir konuşma yapan Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Köseoğlu; “Konya’da başlayıp Akşehir’de devam eden etkinlikler kapsamında 10 panel ve sinema gösterimi gibi kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği bu programlar, umarız ki  tüm katılımcılara faydalı olmuştur. Akşehir olarak sizleri burada ağırlamaktan büyük onur duyduk.” diye konuştu.

Tarık Buğra’nın Eşi Hatice Bilen Buğra da; “Tarık Buğra’yı okumak emek isteyen, bilgi isteyen bir iştir. Çünkü Tarık Buğra kendisini okuruna hemen bırakan yazarlardan biri değildir. Onun için edebiyatla haşır neşirlik gerektirdiğine inanıyorum. Eğer böyle edebi zevkiniz varsa, Tarık Buğra’yı okumaktan büyük keyif alacağınızı ümit ediyorum. O’nu okudukça kendi insanlığını ve bütün karakterini; sevinçlerini, kederlerini, başarılı olma ya da olamama hallerini, kahramanlığını, şahsını tanımış olacaksınız.” dedi.

Konuşmaların ardından çeşitli illerden gelen Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından kapanış paneli gerçekleştirildi. Panelin ardından Anadolu Mektebi Merkez Ofis ve Konya İl Koordinatörü Atilla Yaramış tarafından bir değerlendirme yapıldı. Yaramış yaptığı konuşmada; “Böyle bir toprağın çocuğu olarak bizim üzerimize çok büyük bir vazife düşmektedir. Bütün dünya coğrafyasının beklediği o huzuru ve güveni, Anadolu coğrafyasının çocuklarının eliyle inşa etmenin zorunlu hale geldiğini bize öğretiyor. Bunun için bu topraklardaki insanların kendini geliştirmesi, kendini hazırlaması, çağa göre yetişmesi gereklidir ve Anadolu Mektebi’nin yaptığı da budur. Öğrencilerimizi kutluyorum. Onlar aslında büyük bir vazifeyi temsilen görevlerini yerine getiriyorlar. İnşallah bu mayamız tutar.” ifadelerini kullandı.

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Elmas da yaptığı konuşmada; “Birçok yazar kendi sesini, kendi karakterini eserin içerisinde bir yere sıkıştırır. Tarık Buğra’nın şahsiyetini ve kendi fikri altyapısı ile bize sunmak istediği insan modelini, kendi karakterinden devşirdiği insan modelini, yazdığı eserlerinden görürsünüz. Bizim alkışladığımız insanlar Tarık Buğra’nın takdir ettiği insanlardır. Tarık Buğra’nın kendi nefsinden, kendi tipinden, kendi yaşayışından esere yansıyan ideal tipler olarak karşımızdadır. Anadolu Mektebi’nin mensubu olarak ülkenin dört bir tarafından buraya gelen, burada bir davası, bir derdi olan, bir derdi olduğu için buralara gelen bu gözleri pırıl pırıl gençlerimizi huzurlarınızda kutluyorum.” diye konuştu.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da yaptığı değerlendirmede; “Türkiye’yi dert edinen, inancımızı dert edinen, dava şuuru bilinciyle zamanında okuyan ve bilgi birikimlerini gençlerle paylaşan bir neslin paydaşları var. Biz Akşehir olarak Tarık Buğra konularıyla ilgili her zaman gücümüz yettiği kadar desteklerimizi sürdürüyoruz. Tarık Buğra ötesinde bizim hamurumuzu oluşturmak noktasında önemli katkı veren, milli ruh oluşturan Cemil Meriç gibi, Necip Fazıl Kısakürek gibi, Mehmet Akif Ersoy gibi, Mustafa Kutlu gibi, Cengiz Aytmatov gibi, ismini sayamadığım yazarlarımız için düzenlediğimiz faaliyetlerimizde de her zaman bütün gücümüzle çalışmaya gayret edeceğiz. Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor Projesi kapsamındaki paydaşlarımızla bu önemli değerlerimizin kitaplarını okutmaya gayret ettik.” dedi.

Konuşmaların ardından panelist öğrencilere katılım belgeleri ve hediyeleri verilirken, 11 ilden gelen 40 Anadolu Mektebi öğrencisine Akşehir gezisi yaptırıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada