banner178

58. ULUSLARARASI NASREDDİN HOCA ŞENLİĞİ BAŞLADI

58. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Resmi Açılış Töreni, Nasreddin Hoca Türbesi önündeki meydanda yapıldı.

58. ULUSLARARASI NASREDDİN HOCA ŞENLİĞİ BAŞLADI

58. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Resmi Açılış Töreni, Nasreddin Hoca Türbesi önündeki meydanda yapıldı.

06 Temmuz 2017 Perşembe 07:47
6280 Okunma
58. ULUSLARARASI NASREDDİN HOCA ŞENLİĞİ BAŞLADI
banner155

Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde başlayan etkinlikler kapsamında, müze önüne gelen yetkililer, temsili Nasreddin Hoca görevi için tiyatro ve sinema sanatçısı Ahmet Yenilmez'i etkinliklere davet etti.

Yarenleri ile birlikte müzeden çıkan temsili Nasreddin Hoca Yenilmez, kapının önünde kendisini bekleyen eşeğine ters binerek vatandaşlara şeker dağıttı. Yenilmez'e yürüyüşünde mehter takımı eşlik etti. Daha sonra Akşehir Gölü'ne giden Yenilmez, göle maya çaldı.

Daha sonra Nasreddin Hoca Meydanı'nda tören düzenlendi.

Konya Valisi Yakup Canbolat, burada yaptığı konuşmada, ismi ve eserleri çağların ve coğrafyaların üstünde olan Nasreddin Hoca'nın Türk İslam dünyasının gülen yüzü olduğunu söyledi.

Nasreddin Hoca'nın nesilden nesile yayılan fıkralarının, milletin kıvrak zekasının, engin hoşgörüsünün ve seviyeli mizah anlayışının sembolü olduğunu vurgulayan Canbolat, "Gerek yaşadığı dönemde gerekse asırlar sonrasında mizaha bakışıyla damga vuran Nasreddin Hoca'mız, Akşehir ile bütünleşmiştir. Balkanlardan Orta Asya'ya kadar pek çok ülkede anlatılan Nasreddin Hoca fıkraları hem mizah yoluyla toplumsal konulara eleştiri getirip çözümler önermesiyle, hem de kardeşlik, barış, iyimserlik mesajları taşımasıyla tüm insanlığa seslenmiştir." diye konuştu.

Temsili Nasreddin Hoca Yenilmez ise herkesin yüzünde tebessümün hiçbir zaman eksik olmaması temennisinde bulunarak şöyle konuştu: 

"Yüzlerinizi mahsun, üzüntülü görüyorum. Şunu söylemek isterim ki ben insanlara kahkaha attırmadım çünkü kahkaha zalimlerin sesidir. Kahkahanın bol olduğu bir dünyada mahsunların iniltisi duyulmaz. Ben güldürmedim de. Gülmek ve güldürmek edebimizde hoş bilinmez. Benim bir tek gayem vardı o da mahsun yüzlerde eşrefi mahlukatın iç güzelliğini yansıtan tebessüm oluşlara biraz düşünmeyi sağlamaktır. Gözlerinizden tebessümü eksiltmeyin."

Konuşmaların ardından şenliklerin organizasyonunda görev alan kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaket takdimi yapıldı.

Son Güncelleme: 06.07.2017 07:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yorukoglu 2017-07-06 11:03:33

Baslasa neki eski 5.10 temmuzu istiyoruz eskiden ne guzel olurdu yurt disindaki insanlar bile tatikini 5.10 temmuza ayarlardi eskiyi ozluyoruz

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada