banner178

Savaşa benzeyen tartışma ve  didişme ortamlarında kalkınma ve gelişme duraklar; ve hatta geriye gider!

Az da olsa; ve genellikle çok ağır yıkım ve yoksulluk yaşanır.

Uzağımızdaki savaşlar, hatta bizim girmediğimiz savaşlar bile; kalkınmamızı ve yaşantımızı, duruma göre engeller.

Dünyanın başka yerindeki hatta öbür ucundaki bir savaş dahi; ihracat zorluğundan veya uzaktaki yangının yakınımıza sıçraması tehlikesinden dolayı; ihracatımızı baltalar, ithalatımızı pahalılaştırır.

Bırakın girdiğimiz veya girmediğimiz dış savaşları;  iç çekişmeler ve partiler arası didişmeler bile; istihdama, üretime ve kalkınmamıza darbeler indirebilir.   O didişme ortamında; yatırımcılar, parasını elinde hazır tutabilmek için; yeni iş alanları açmaktan korkarlar

Bu bakımdan, partiler arası sürtüşme ve didişmeler; nezaket kuralları içinde hatta dostlukla yürütülmeli.

Kavga ortamı yaratmadan; değişik partilere mensup veya taraftar vatandaşların da, birbirleriyle tartışmasına veya küsüşmesine neden olmayacak düzeyde; hatta nezaket ve mümkünse arkadaşlık ortamında sürdürülmelidir siyasi faaliyetler!

Eğer bir ülkede, sulh ve sükunetin sürüp gideceğine dair belirtiler varsa; tasarruf sahipleri, paralarını gönül rahatlığıyla bankalara yatırır. Bankalar da müteşebbislere ve istihdam yaratacak olanlara; yeni iş alanları yaratabilmeleri için; rahatça ucuz kredi vermek cesaretini gösterebilirler. Böylece iş alanları çoğalır; her vatandaş kolayca iş bulur. Üretim arttığı için ihracat da artar. Döviz açığı yaşanmaz; dış borçlar dağlar gibi yığılıp ülkenin bağımsızlığını ve itibarını tehlikeye atmaz.

Yöneticiler, partiler, meslek kurumları ve onların mensupları arasında kavgalar varsa; yukarıda yazılanların tam tersi olur. Halk parasını yastık altında saklar. Bankalar ucuza kredi veremez; müteşebbisler kredi bulamayınca yeni iş yerleri açamaz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada