banner178

Genç ömrüm tükenmişi ne çare.

Dünya'ya veda olsun

İki yavrum Hüdo'ya emanet olsun

Aşçı Hoca Damadı Kemal Avcıoğlu

D:1914.Ö:12.11.1942

MEZAR TAŞI

HACI İBRAHİM SULTAN

VAKFI TARİHİNDE BİR

ÖNEMLİ DÖNEM

KARA YAPRAK

1938 yılı Ekim 10 ayı 24'üncü günü U/3265-H/112 tarih/sayılı T.C. Akşehir Vakıflar Memurluğu'nun yazısı Babam Vakfın Mütevellisi Kemal Avcıoğlu'na tebliğ edilir. Bu yazının ekimde Konya Vakıflar Müdürlüğü yazısı ve İdare Meclisi Kararı bulunmaktadır. Bunlarda özetle " Vakfınız zapt edilmiştir. İdaremize teslim edin."denilmektedir.

Böylece Vakfın tarihinde bir elem ve zulüm süreci başlar ve kara yaprak yazılır. Akşehir ve Afyon Mahkemeleri ile Şürâ-yı Devlet/Danıştay arasında 4 (dört) yıl sürer. Neticede hakkın haksızlığa uğramasına adalet izin vermez. İhkak-hak tecelli eder.

O zaman ki evimiz Cumhuriyet Okulu'nun karşısında, iki yanı sokak orta halli konakvâri bir evdi. Süleyman Ayhan konulan adımı değiştiren zamanın hekimi ailemizin aziz ağabeyi Aziz Perkün akciğer veremi/zâ tulcenb teşhisini koyduğu hastasına çare bulamaz. Dünya'ya  veda vaktidir. Biz yakınımızın kucağında "...görsün ... görmesin..." sözleri arasında "Paşa"  lâkaplı 40 (kırk) yaşındaki Babamı ölüm döşeğinde gördüm.

Bu süreç çocukluğumda bizim yanımızda hiç konuşulmazdı. Aksaçlı Ninem bazen "... aman oğlum Evkaftan uzak dur... Babam ömrünü helâk etti... kahrından öldü gitti..." diye ikaz eder, diğer yandan "... Sandukamızı ara...bul...altın-gümüş işlemeli... zümrüt -yakut döşeli Sandukamızı bul..." diye de telkin ederdi.

Vakıf ve tarihi ile ilgili olanların bu önemli sayfayı ihmal etmeden görmelerini dilerim.

Hak ve hukukla kalın!..

İyilik sağlık dileklerimle.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada