banner178

YETKİLİLERE SESLENİYORUZ!

Düğünlere katılan vatandaşların yanlarında silah bulundurabilmeleri, Akşehir’de geçtiğimiz hafta yaşanan acı olayda olduğu gibi; şakalaşırken kendilerini veya başkalarını vurmalarıyla sonuçlanabiliyor. Silahla yapılan ‘KUTLAMALARDA’ ülke genelinde ölen ve yaralananların sayısı ise korkutucu boyutlarda. İlçelerde önlemlerin adresi Kaymakamlık olarak gözüküyor.

YETKİLİLERE SESLENİYORUZ!

Düğünlere katılan vatandaşların yanlarında silah bulundurabilmeleri, Akşehir’de geçtiğimiz hafta yaşanan acı olayda olduğu gibi; şakalaşırken kendilerini veya başkalarını vurmalarıyla sonuçlanabiliyor. Silahla yapılan ‘KUTLAMALARDA’ ülke genelinde ölen ve yaralananların sayısı ise korkutucu boyutlarda. İlçelerde önlemlerin adresi Kaymakamlık olarak gözüküyor.

10 Eylül 2018 Pazartesi 00:11
3464 Okunma
YETKİLİLERE SESLENİYORUZ!
banner155

Kaymakamların Asayiş ve Güvenliğe İlişkin Yetki ve Görevleri başlığı altında sıralanan maddelerde; ‘’Kaymakam suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. İlçe sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Kaymakam’ın görevlerindendir. Kaymakam, ilçe sınırları içinde bulunan genel ve özel kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir.’’ifadeleri yer alıyor.

Bu maddelere dayanarak geçtiğimiz Haziran ayında konuyla ilgili tedbirleri hayata geçiren Yunak eski Kaymakamı Fatih Cıdıroğlu, yapılacak uygulamaları Kaymakamlığın sosyal medya hesabından şöyle paylaşmıştı:

’Düğünlerde silah atımı ile ilgili olarak;

Son yıllarda ilçemizde düğünlerde eğlence adı altında silah atımı ve aşırı şekilde müzik seslerinin açılması durumu halkımızda rahatsızlık oluşmasına neden olmaktadır. Geçmiş yıllarda yaşadığımız can kayıpları sonrasında ölen kişinin geride kalan yakınlarının, çoluk çocuğunun zor durumda ve perişan olduklarını Kaymakam olarak ben de ev ziyaretlerinde bizzat görmüş bulunmaktayım.

Kimsenin kimsenin canını almaya hakkı yok, kimsenin kimseyi silah veya müzik sesleriyle rahatsız etmeye hakkı yok. Herkes kendi eğleneceği, duyacağı şekilde gürültü yapsın. Bir kişi bir kişiyi rahatsız ettiğinde, o kişinin özgürlük alanı orada bitmiş demektir. Dinimizde de böyle bir adet, gelenek ve görenek bulunmamaktadır.

Okullarımızda öğretmenlerimiz, camilerde ve bulunduğu çevrede hocalarımız, bulunduğu mahallelerde muhtarlarımız, ilçe genelinde asayişten sorumlu emniyet ve jandarma personelimiz bu konuda titizlikle çalışacaktır ve halkımızın da bu arkadaşlarımıza yardımcı olacağından hiç şüphemiz yoktur. Kaymakamlığımız bu konuda taviz vermeden tüm kurumlarıyla çalışacak ve cezai yaptırımlar neyi gerektiriyorsa uygulanacaktır.

Bu konuda tüm halkımızın dikkatli olması gerektiğini ve personelimizin de aksaklığa meydan vermeden çalışmasını, vatandaşlarımızın da kamu görevlilerimize yardımcı olmalarını rica ederim.’’

Yine geçtiğimiz Nisan ayında da Kahramanmaraş Valiliği’nin ‘Düğün ve Asker Evi, Yas Evi Olmasın’

Projesi doğrultusunda ilçelerde ‘Düğünlerde sevdikleriniz hedef olmasın’ sloganıyla çalışmalar yapılmıştı.

‘SARHOŞ’ ya da ‘YORGUN’ MERMİ:

Düğünlerde ve asker kutlamalarında ateşlenen silahlardan çıkan kurşunlarla vurulanların yanında, kurşunların isabet ettiği gerilim hattı tellerin kopmasıyla, evinin balkonunda oturduğu yerde ya da yorgun merminin isabet etmesi sonucu ölen ve yaralananlar olduğu da biliniyor.

Havaya doğru ateşlenen silahtan çıkan kurşun, belli bir mesafeye ulaştıktan sonra düşüşe geçiyor ve o andan itibaren havada dönmeye başlıyor. Dönüşün etkisiyle yüksek hıza ulaşan ve Sarhoş ya da Yorgun Mermi olarak adlandırılan bu kurşun;  isabet ettiği kişide, normal mermiden çok daha geniş çapta yaralanmalara neden oluyor.

Bütün bu gerçeklerin ışığında, katıldıkları düğün ya da asker uğurlamalarında havaya, sağa sola ateş eden vatandaşlara şu soruları sormak gerekiyor:

Freni tutmayan bir araca ailenizi bindirip yola çıkar mısınız? Ateşlediğiniz silah etrafta bulunanlar için daha mı az tehlikeli?

Komşularınızdan bir tanesi, herhangi bir nedenle çocuğunuza tokat atsa gidip hesap sormaya davranırsınız da, herkesin çoluk çocuğunun bulunduğu bir ortamda silaha neden davranırsınız?

Silah taşımanın ve sıkmanın bir ayrıcalık olduğunu sanıyorsanız, ne yazık ki doğru değil; artık o kadar çok ruhsatlı ya da ruhsatsız silah bulunduran var ki!!!

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Adınız: 2018-09-10 09:48:29

Hemen her gece 02'den sonra şarjör boşaltanlar var. Aslında Akşehir'de "genel" bir asayiş problemi var. Hıdırlık'ta her gece böğürenleri, Mustafa Kemal Paşa Caddesi'ndeki kavşaklarda cayır cayır lastik yakanları, Koşu Yolu'nda yarışanları, her yerde egsoz patlatanları, bangır bangır müzik dinleyenleri emniyette, kaymakamlıkta, belediyede çalışan amirler bilmiyor mu? Gece 11'den sonra kepenk arkasından satılan alkolden hiç mi kimsenin haberi yok? En işlek şehir içi yollarda, en işlek saatlerde bankaların, fırınların önünde aracını bahçesine bırakıyor gibi yol ortasına bırakıp sallana sallana gidenlere hiç mi denk gelmediler? Valilik 112'yi meşgul etmeyin diye anons ettiriyor, vatandaş ihbar ettiğim konu önemsiz görülürse ceza yerim diye tereddüt ediyor. "Bir kişi bir kişiyi rahatsız ettiğinde, o kişinin özgürlük alanı orada bitmiş demektir". Belediye anonsu da dahil her türlü ses çıkaran şey yasaklansın, duyurular internette yapılsın. Gürültü yapana, vatandaşı rahatsız edene, kurallara uymayana karşı görevliler görevini yapmaktan çekinmesin. Sakin şehir Akşehir olalım.

Avatar
Kerem 2018-09-11 23:21:25

Bu şehirde yaşamak zor gitmek lazım ve gideceğim. Silahın olmadığı havai direklerin patlamadigi egzozu açık motosikletlerin cirit atmadığı ve de mülki amirin duyarsız olmadığı bir yere gitmek istiyorum. Ömrümü yedin karasehir

Avatar
Mehmet 2018-09-11 23:18:01

Kaymakam yatırken kulağını tıkıyor mu

Avatar
Cem 2018-09-10 10:38:25

Geri kalmış ülkelerin adetlerinden.ABD de 350 milyon ruhsatlı bir o kadarda ruhsatsız silah halkın elide.Hiç düğünde ateş edldiğini gören varmı.Saddam Hüseyin gibi havaya ateş eden kukla liderlerin adeti

Avatar
Veli 2018-09-11 20:54:25

Salla kafayi al maasi diyen edepsiz haysiyetsiz haram zade olduklari icin bence

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada