banner178
banner241

‘’UYUMA’’ UYGULAMASI FAALİYETE GEÇTİ

İçişleri Bakanlığı’nın ‘Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu’ (UYUMA) Uygulaması, Konya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından faaliyete geçirildi.

‘’UYUMA’’ UYGULAMASI FAALİYETE GEÇTİ

İçişleri Bakanlığı’nın ‘Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu’ (UYUMA) Uygulaması, Konya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından faaliyete geçirildi.

04 Ekim 2018 Perşembe 06:35
452 Okunma
‘’UYUMA’’ UYGULAMASI FAALİYETE GEÇTİ
banner155

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uygulamanın tanıtım toplantısında; uyuşturucunun güvenlik noktasındaki en önemli mücadele alanlarından biri olduğunu belirterek, uyuşturucuyla hem gençlerin zehirlendiğini, hem de terör örgütlerinin beslendiğini vurgulamıştı. Soylu; ‘’PKK silah alıyorsa, bizim evlatlarımızı şehit ediyorsa, o silahın parası uyuşturucu ticaretinden geliyor. Uyuşturucu meselesinde, lütfen kimse kendini bu işin dışında ve uzağında görmesin. Bu konuda en zayıf noktamız, ‘Benim Çocuğum Yapmaz’ yaklaşımıdır. Bu işin ticaretini yapanlar, her gün yeni kandırma ve aldatma yöntemleri ortaya koyuyorlar. Gözümüzü, kulağımızı dört açmalıyız. Okul önlerinde gezen tiplere, çocuklarımızın arkadaşlarına, çocuklarımızın davranışlarındaki değişikliğe, harçlıklarını nasıl harcadıklarına, sokakta mahallede varsa metruk binalara girip çıkanlara, duyduklarımıza, ezcümle etrafımızda ve çocuklarımızın etrafında olan bitene hep birlikte dikkat etmek durumundayız. Film izlerken gösterdiğimiz dikkati, kimse kusura bakmasın ama mahallemizi izlerken daha fazla göstermek zorundayız." diyerek, özellikle uyuşturucu şüphesi uyandıran bir şey görüldüğünde veya duyulduğunda hiç zaman geçirmeden bunu güvenlik birimlerine bildirmek gerektiğini hatırlatmıştı. Bu noktada devreye giren uygulama kolay ve hızlı olduğu kadar, uygulamayı kullanan vatandaşların kimlik bilgilerinin gizli kalması yönüyle de, bir o kadar güvenli. Uygulama, vatandaşlar tarafından Google Play ve Apple sanal mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebiliyor.

Sistemin işleyişi şöyle: Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlar, önce sisteme kaydoluyor. Uyuşturucu satışı ve kullanımıyla ilgili herhangi bir olay gözlendiğinde, vatandaşlar bu uygulamayla bildirimlerini kısa sürede yapıyorlar. Haber merkezine sadece bildirim yapan vatandaşın telefon numarası düşüyor. Bu sayede konum belirleniyor ve en yakın polis ekibi, olaya hızlıca müdahale ediyor. Bu uygulamanın en önemli özelliği, bildirim yapan vatandaşın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması. Uygulamanın avantajlı yanları ise; bildirim yapabilmenin kolay olması ve ekiplerin hızlı müdahalesinin sağlanabilmesi.

İçişleri Bakanlığı UYUMA ile ikinci uygulamasını faaliyete geçirmiş oldu. Bir süre önce de, şiddet gören kadınları korumaya yönelik olarak hazırlanan ‘KADES’ uygulaması hizmete girmiş ve aktif kullanıcı sayısı kısa sürede 16 bine ulaşmıştı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada