banner178

ÜLKÜ OCAKLARINDAN ÇANAKKALE ANMA PROGRAMI

Akşehir Ülkü Ocakları tarafından Akşehir Kültür Merkezinde Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümünü dolayısıyla bir program düzenledi.

ÜLKÜ OCAKLARINDAN ÇANAKKALE ANMA PROGRAMI

Akşehir Ülkü Ocakları tarafından Akşehir Kültür Merkezinde Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümünü dolayısıyla bir program düzenledi.

29 Mart 2016 Salı 00:01
4388 Okunma
ÜLKÜ OCAKLARINDAN ÇANAKKALE ANMA PROGRAMI
banner155

Akşehir Kültür Merkezinde düzenlenen programa Ülkü Ocakları Konya İl Başkanı Mehmet Erkin ve yöneticileri, Akşehir Ocak Başkanı Ümit Şafak ve üyeler katıldı.

Programda Konya İl Başkanı Mehmet Erkin ve Akşehir Ocak Başkanı Ümit Şafak'ın açılış konuşmasının ardından Kuran'ı Kerim tilaveti, şehitler için dua, Şiirler ve Çanakkale oratoryosu ile son buldu.

Akşehir Ocak Başkanı Ümit Şafak şunları söyledi:"Tarihimizdeki ve milli hafızamızdaki yeri bakımından, büyük bir öneme haiz olan Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümünü idrak ediyoruz. Şan ve şerefle dolu tarihimizin en büyük dönüm noktalarından olan Çanakkale Savaşı, tüm dünyaya karşı verilmiş emsalsiz bir mücadele örneğidir.

Yüzyıllarca üç kıtaya adalet ve hoşgörü getiren Türk Milleti’nin, amansız saldırılar karşısında yıllarca geri çekilmesinin ardından Çanakkale’de Anadolu’nun asla terk edilmeyeceği ilan edilmiştir. Dönemin en ileri teknolojisine sahip istilacılara karşı, Türk Milleti adeta etten duvar örerek geçit vermemiştir. Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Yemen’de, Galiçya’da cephe cephe şehit olan Büyük Türk Milleti; Çanakkale’de tekrar hayat bularak vatanına ve namusuna el uzatılmasına müsaade etmemiştir. Seyit Onbaşı’nın kuvveti, Yahya Çavuş’un cesareti ve 57. Alay’ın şahadeti bu mücadeleye şahitlik etmiştir.

Arıburnu, Conkbayırı, Seddülbahir, Kitre ve Kanlısırt bir milletin tekrar şahlanışına tanık olmuştur. Her bir sathı ayrı ayrı kahramanlıklarla ve ibretlik olaylarla dolu olan Çanakkale’de, Türk Milleti imanın, tüm imkânları tarumar edecek bir güç olduğunu tekrar göstermiştir. Bir taraftan cephane ve silah, diğer taraftan giyecek ve erzak sıkıntısına rağmen, Türk Milleti kazandığı zafer ile imkânsızlıkların başarısızlığa bahane olmadığını ortaya koymuştur.

Milli Mücadele’nin ön sözü mahiyetinde olan “Çanakkale Savaşları”, bugün her zamankinden daha büyük anlam ifade etmektedir. Zira, temelinde birlik ve beraberlik, özünde bağımsızlık sevdası olan; gücünü imandan alıp, yalnızca Allah’a teslim olan ve hamurunda Türk’ün kuvvet ve kudretini bulunduran “Çanakkale Ruhu”na olan ihtiyaç had safhadadır.

Ülkemiz, bir yanda dış güçlerin diğer yanda bu güçlerin güdümünde hareket eden taşeron zihniyetin ve bölücü terör örgütlerinin hedefi haline gelmiştir. İktidar da bulunan malum zihniyetin Türk’ü öteleyen siyaseti, hem iç hem de dış politikamızı çıkmaza sürüklemiştir. Tüm hain plânların mutlak çökeceğine, Türk Milleti’nin bunlara geçit vermeyeceğine olan inancımız tamdır. Zira, Ergenekon’dan çıkışı sağlayan, Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını aralayan, İstanbul’da Sultan Mehmet Han’ı “Fatih” yapan, Çanakkale’de destan yazdıran, Sakarya’da şahlanıp, Dumlupınar’da zafere varan velhasıl milletimizin tüm zor dönemeçlerinde ortaya çıkarak, imkânsızı başartan iman ve ruh halâ bizlerde mevcuttur.

Ülkü Ocakları olarak, “Çanakkale Ruhu”nun, toplumumuzda yaşaması ve daha geniş kitlelere yayılması için yaptığımız çalışmalara aralıksız devam edeceğiz. Ecdadın emaneti olan vatanımıza ve milletimize, el uzatılmasına; birlik ve beraberliğimize halel getirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü münasebetiyle başta Osmanlı Orduları Başkomutanı Şehid-i Âlâ ve Gâzî-i Namdar Enver Paşa, Cumhuriyetimizin banisi ve Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ömürlerini bu millet uğrunda mücadeleye vakfeden tüm büyüklerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Emanetlerini daha ileriye taşımak namusumuz, eserlerini muhafaza etmek borcumuzdur. "

Son Güncelleme: 28.03.2016 23:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada