banner178

TRAFİK CEZALARINA ARTIŞ, ÇAKMAK GAZINA YASAK!

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen kanun teklifi, trafik cezalarının artırılması dışında da birçok değişikliği içeriyor.

TRAFİK CEZALARINA ARTIŞ, ÇAKMAK GAZINA YASAK!

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen kanun teklifi, trafik cezalarının artırılması dışında da birçok değişikliği içeriyor.

19 Ekim 2018 Cuma 00:20
1184 Okunma
TRAFİK CEZALARINA ARTIŞ, ÇAKMAK GAZINA YASAK!
banner155

Kabul edilen kanun teklifiyle; koklamak yoluyla bile bağımlılık yaptığı ve solumak yoluyla ölüme yol açtığı belirlenen çakmak gazının, hangi amaçla olursa olsun çocuklara verilmesi ve satılması yasaklanıyor.

Kanuna göre; terörle mücadelenin etkinleştirilmesi amacıyla, suçun ortaya çıkarılmasına veya delillerin ele geçirilmesine yardımcı olanlara da para ödülü verilebilecek. Ayrıca kaçakçılıkla mücadele kapsamında soruşturma ve operasyon sürecinin ‘yakalama’ dışındaki aşamalarına katılan personel de ödüllendirilecek.

Uzman jandarmaların astsubaylığa geçiş yaş sınırı 31’den 35’e çıkarılırken, 45 yaşından gün almamış başpolis ve kıdemli başpolisler, sınavda başarılı olmaları ve eğitimlerini tamamlamaları durumunda Komiser Yardımcısı olabilecekler.

Türkiye’de ikamet etmeyen yabancılara da yabancı kimlik numarası verilecek. Böylece e-Devlet üzerinden yapılacak işlemlerde kolaylık sağlanmış olacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü görevlileri; kamyon, çekici ve otobüs türü araçlara, kendi denetim istasyonlarında takograf denetlemesi yapabilecek, trafik idari para cezası karar tutanağı düzenleyebilecek.

Trafikte getirilen cezalar ve mevcut cezalardaki artışlar da şöyle:

*Yayaların, geçişlerde araçların hız ve uzaklığını göz önünde bulundurma yükümlülüğü kaldırılacak, sürücülere, durarak yayalara ilk geçiş hakkı verme zorunluluğu getirilecek.

*Muayenesiz araçla trafiğe çıkanlara verilen ceza 235 liraya çıkarılacak. Tanınan süre sonuna kadar muayenesini yaptırmamış olanlar ya da emniyetsiz raporu verilmiş araçla trafiğe çıkanlara 488 lira ceza kesilecek.

*Sol şeridi sürekli ihlal eden kamyon ve çekicilere Bin 2 lira, emniyet şeridini ihlal eden kamyon ve tırlara ise 488 lira idari para cezası uygulanacak.

*Art arda şerit değiştirmenin ve ters yönde araç kullanmanın cezası Bin 2 lira olacak.

*Spin ve Drift atanlara, 5 bin 10 lira idari para cezası uygulanacak ve sürücü belgeleri 60 gün süreyle geri alınacak. İhlalin tekrarı durumunda verilen ceza, sürücü belgesi iptaline kadar gidebilecek.

*Çakar lamba, siren vb kullananlara Bin 2 lira idari para cezası uygulanacak. Sürücü araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da ceza kesilecek.

*Gürültü çıkaran egzoz için Bin 2 lira idari para cezası uygulanacak. Araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilecek.

*Kırmızı ışık ihlalinde, ihlalin tekrarlanma sayısına bakılarak sürücü belgesine, değişen sürelerle el konulacak. Sürücü belgeleri 2 kez ya da daha fazla geri alınanlar, psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek. Hız sınırı ihlali nedeniyle sürücü belgesi iptal edilenler ise, aynı aşamalar sonrasında sürücü kursuna katılarak yeniden sürücü belgesi alabilecek.

Son Güncelleme: 19.10.2018 08:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada