banner178

TERMAL SU YATIRIMI İÇİN TAKKASIZLAR KONAĞINDA 10 OCAK’TA TOPLANTI YAPILDI

BAŞKAN AKKAYA: “Böylesine büyük kapsamlı bir yatırımın Konya Büyükşehir Belediyesi ya da Akşehir Belediyesi imkânları ile yapılması diğer yatırımlarımızın da devam etmesi nedeniyle zor görülüyor”

TERMAL SU YATIRIMI İÇİN TAKKASIZLAR KONAĞINDA 10 OCAK’TA TOPLANTI YAPILDI

BAŞKAN AKKAYA: “Böylesine büyük kapsamlı bir yatırımın Konya Büyükşehir Belediyesi ya da Akşehir Belediyesi imkânları ile yapılması diğer yatırımlarımızın da devam etmesi nedeniyle zor görülüyor”

12 Ocak 2018 Cuma 00:17
2011 Okunma
TERMAL SU YATIRIMI İÇİN TAKKASIZLAR KONAĞINDA 10 OCAK’TA TOPLANTI YAPILDI
banner155

Akşehir Gözpınarı Mahallesi İstasyon mevkiindeki termal sıcak suyun seracılık ile termal otel alanında kullanılması ve bu konuda müteşebbis heyetlerinin oluşturulması amacıyla 10 Ocak 2017 Çarşamba günü Akşehir Belediyesi Takkasızlar Konağı’nda bir toplantı yapıldı.

Toplantıya; Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, Konya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Nurullah Osmanlı,  KOSKİ Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Demir, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Çiftci, Akşehir Ticaret Borsası Başkanı Yusuf İzzettin Yayla, Akşehir Ziraat Odası Başkanı Aziz Bingül, Akşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bahri Karaman ve ekibi, Akşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları Yahya Yıldız, Mevlüt Yiğit, Akşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Mehmet Tuncez ve ekibi, Dedeman  Oteli Genel Müdürü Recep Altınok katıldı.

Gözpınarı Mahallesi’nde 2 bin 200 metre derinlikte 105 derece sıcaklıkta bulunan suyun yüzeye çıktığında 63 derece gibi bir ısı değerine sahip olduğunu söyleyen Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “1 Milyon 100 bin Dolar’a %95’i Konya Büyükşehir Belediyemiz %5’i ise Akşehir Belediyemiz ortaklığı ile MTA’dan işletim hakkını aldığımız termal sıcak suyumuz; 65 derece ısı değeri ile ilimizdeki en yüksek ısı değerine sahip termal sıcak sulardan birisidir” dedi.

Çevre düzeni ve İmar alanları ile ilgili olarak Konya ili ve ilçeler bazında yüz binlik, 25 binlik ve 5 binlik planların yapılmasının beklenildiğini bu planlarının yapılmasının ardından TDİSOB (Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) alanlarının belirlenmesi ve müteşebbis heyetlerinin oluşturulması amacıyla bu toplantının yapıldığını söyleyen Başkan Akkaya “Termal sıcak suyumuzu seracılık, hayvancılık ve termal otelcilik kapsamında değerlendirmek noktasında müteşebbis heyetlerinin oluşturulması ile ilgili toplantımızı yaptık. Seracılık noktasında Büyükşehir Belediyemiz, Akşehir Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız ve Ziraat Odamız birlikteliği ile müteşebbis heyetimizin oluşturulması için karar aldık. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİSOB) oluşması için müteşebbis çalışmaları başlanılacak” diye konuştu.

Sıcak termal suyun seracılık noktasında büyük bir değere sahip olduğunu söyleyen Başkan Akkaya “Seracılık noktasında öncelik bölge halkımızda olmak üzere, termal otelcilik ile ilgili de yatırımcılarla görüşmelerimiz sürüyor. Böylesine büyük kapsamlı bir yatırımın Konya Büyükşehir Belediyesi ya da Akşehir Belediyesi imkanları ile yapılması diğer yatırımlarımızın da devam etmesi nedeniyle zor görülüyor. Termal hamam yada küçük bir otel yapılmasına Akşehir Belediyemizin imkanı bulunsa da sürdürülebilir entegre ve bütüncül bir yaklaşımla daha modern bir tesis Akşehir’imize daha çok istihdam ve katma değer sağlayacaktır.  Günübirlik bir yaklaşımla termal hamam yapılması, yapılan fizibilite çalışmaları ve ekonomik sürdürülebilirlik bakımından uygun değildir. Milletvekilimiz Dr. Mustafa Baloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek ile birlikte birçok yatırımcı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yaptığımız toplantı sonrası Konya Dedeman Oteli Genel Müdürü Recep Altınok ve toplantıya katılan heyetimizle birlikte Gözpınarı bölgesinde ve yatırım yapılabilecek diğer alanlarda inceleme gezisi de yaptık. Müteşebbis heyetlerimizin oluşturulmasının ardından yatırımcılarla görüşmelerimizi hızlandırarak termal sıcak suyumuzun seracılık ve termal otelcilik noktasında bölge ekonomimize kazandırılması için faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Vefa 2018-01-13 00:58:44

Anca toplanip yemek yiyin sabah herse ver aksam yemek ver hesabi millet odesin ondan sonra yatirim cok buyuk gucum yetmez dersin DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR baskan parayi carcur etme bi iste yapma günün bitince geldigin yere git

Avatar
TugraHan 2018-01-12 01:31:03

Ancak toplantı yapılır, Nasreddin Hoca köyü gibi, Akşehir gölü gibi vs vs çoğalır gider. Sonuç ; belki 2035 te falan ??? Bitti bitti Akşehir gibi bir şehir bitti ...!!!

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada