PERVASIZ, 15 YIL ÖNCE UYARMIŞTI!

Kapalı Perşembe Pazarını yapanların önce Allaha sonra da Adalete hesap vermeleri gerekir. Ortada 4 yaralı var ve taksirle adam yaralanması gibi bir durum söz konudur. Ancak zaman aşımı gibi bir durumla karşılaşırsak ta hiç şaşırmayalım. Bizim ülkemizde her nedense yapanın yanına her şey kâr kalıyor!..

PERVASIZ, 15 YIL ÖNCE UYARMIŞTI!

Kapalı Perşembe Pazarını yapanların önce Allaha sonra da Adalete hesap vermeleri gerekir. Ortada 4 yaralı var ve taksirle adam yaralanması gibi bir durum söz konudur. Ancak zaman aşımı gibi bir durumla karşılaşırsak ta hiç şaşırmayalım. Bizim ülkemizde her nedense yapanın yanına her şey kâr kalıyor!..

06 Ocak 2017 Cuma 00:07
8900 Okunma
PERVASIZ, 15 YIL ÖNCE UYARMIŞTI!
banner155

Haber/Yorum : Ümit Aykut Şener

Akşehir Belediyesince dönemin belediye başkanı Nuri Köksal tarafından yaptırılan ancak Pervasız Gazetesi’nin bu pazarın yapılışında sakıncaların olduğu şeklindeki uyarısını dikkate almayan belediye başkanları bakalım bugün için nasıl bir açıklamada bulunacaklar.

Aralık 2002’te yapılırken demirlerin ve profillerin inşaat alanında kaynak yapılarak imal edildiğini, yükseltilmesinin de ileride çok büyük sakıncalar doğuracağını sorumlu gazetecilik anlayışımız gereği kamuoyu ve yetkililerle paylaşmıştık.

Kapalı Perşembe Pazarı’nın kesin kabulü de 2004 yılında Akşehir Belediye Başkanı seçilen Mustafa Baloğlu döneminde yapılmıştır. Yetkililerin yapması gereken kapalı pazar projesine kimlerin onay verdiğini araştırmaları ve hangi yasal gerekçeye dayandırdıklarını acilen tespit etmeleridir. Akşehir Belediye Meclisi Üyelerince ARAŞTIRMA KOMİSYONU kurulması da yerinde bir karar olacaktır.

Akşehir C.Başsavcılığı’nın bu olayla ilgili adli soruşturma başlattığı ve olay yerinde inceleme yaptığı biliniyor. İçişleri Bakanlığının da mülki müfettiş göndermesi kaçınılmaz gibi duruyor. Sonuçlarını bekleyip hep birlikte göreceğiz…

Akşehir Belediyesi’ne ait web sayfasında ‘Akşehir Coğrafyası’ başlığı altında verilen bilgilendirme yazısında şöyle deniliyor: “Göl seviyesinin son yıllarda düşüyor olması sebebiyle alüvyon yelpazeleri oluşturan akarsular, yataklarını derinleştirmişler ve kendilerini gömmüşlerdir. Bu yüzden alüvyon yelpazeleri uzun eksen boyunca deşildikleri görülür. Alüvyon yelpazelerinin temele yaslandıkları yerlerde rakım ortalama 1150 metredir. Eski göl yatağının başlangıcı, bir başka ifade ile dış yelpazenin uç kısımlarındaki ortalama rakım ise 1000 metre olup halen alüvyon yelpazelerinin 150 metrelik bir tortul kaması teşkil ettikleri görülmektedir.”

(http://www.aksehir.bel.tr/portal/index.php/aksehir/aksehir-cografi-yapi)

Akşehir Belediyesinin bu açıklamasından yola çıktığımızda ilgili pazar yeri inşa edilmeden önce projenin statik hesabında; Zemin Etüdü, İklim şartları (yağmur, fırtına, rüzgâr, kar yükü ‘rakıma göre hesaplanır’ vb.), nasıl hesaplandı? Akşehir 1. Derece Deprem Kuşağında olduğu için ‘Deprem Yönetmeliği’ne uygunluğu ve kullanılan malzemelerin kalitesine dikkat edilip edilmediğinin BİLİRKİŞİ marifetiyle tespit edilmesi gerekir. Bu tür kapalı alanların çatısı genelde fabrikalarda imal edilip, yerinde montajı yapılması gerekirken, maalesef ki tüm bu çalışmalar Akşehir’de pazar yerindeki açık alanda yapılmıştır. Hatalar zinciri birbirini kovalamış! Uyarılarımıza kulak asılmamış!

Sonuç; Pazar Esnafı ve Vatandaşlar çatıdan gelen sesi duymayıp kaçmasalardı belki de şimdi Türkiye olası ölü sayısını konuşuyor olacaktı.

Burayı yapanların önce Allaha sonra da Adalete hesap vermeleri gerekir ancak zaman aşımı gibi bir durumla karşılaşırsak ta hiç şaşırmayalım. Bizim ülkemizde her nedense yapanın yanına her şey kâr kalıyor!..

Akşehir’in Doktora yapmış Yüksek Ziraat Mühendisi Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın hizmet anlayışına gelecek olursak;

Sayın Başkan, attığınız tweetlerde ve basına verdiğiniz demeçlerinizde Akşehir’in son 56 yılın en yoğun kar yağışına maruz kaldığını açıklıyorsunuz, bugünün de (05.01.2017) ‘Perşembe Pazarı’ olduğunu bildiğiniz halde neden yalnızca zeminde temizlik yapıldığını ve çatıdaki yoğun karın temizlenmediğini açıklayabilir misiniz? Kamuoyu gerçekten çok merak ediyor. Bu nasıl bir temizlik anlayışıdır sizi anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz. Akşehir Belediyesi gerekli gördüğü hallerde (sınav vb.) Perşembe Pazarının kurulmasına izin vermemesini biliyor da, bugün için mi kurulmasında SAKINCA görmüyor? Kamuoyuna son 56 yılın en yoğun karı yağdı diyorsunuz ancak vatandaşların toplu gittiği ve hayati risk oluşturduğu Perşembe Pazarı Çatısı neden temizlenmedi ve de kurulmasına müsaade edildi?

Size kim ne diyebilirdi ki, Sayın Başkan; ‘Önce can sonra canan’ dır!

Kapalı Perşembe Pazarı Çatısının üzerini kaplayan kar kalınlığının 80 cm.’den fazla olduğu tespit edilmiş. Yaklaşık 3 bin metrekarelik bir alana inşa edildiği düşünüldüğünde kaplı pazar çatısının taşıyamadığı ağırlık yükünü varın siz hesaplayın. Ayrıca insanların hayatını da kapalı pazar altındaki araçların kurtardığını söylersek te haksızlık etmiş sayılmayız.

Akşehir Belediyesinde bu konuda yetkili mimar, mühendis ve teknisyenler ne güne duruyor? Bu insanlar boşuna okumadılar ki; bu konuda eğitim gördüler ve yıllardır da gerekli deneyimlere sahip oldular. Kendileriyle hiç fikir alış-verişinde bulunup, durum değerlendirmesi yaptınız mı? Haydi açıklayın da görelim! Çalışanlarınıza hak ettikleri değeri vermezseniz, verimli çalışmayı da alamazsınız… Birine değer verdiğiniz zaman yararlanmayı da göze almanız gerekiyor.

Akşehir Belediyesi ‘Hayvanları ve Kuşları Unutmadı’ at bi tweet, ‘Çay Sohbetindeyiz’ at bi tweet vb. gibi birçok lüzumsuz tweetler. Size tek bir şey söyleyeyim mi başkanım;

Bu tweetlerin hepsi;  ‘ABİDİK GUBİDİK TWEET, LAP LUP LABA LUBA TWEET!..’

http://webtv.hurriyet.com.tr/eglence/nostalji/ozturk-serengil-abidik-gubidik-twist_18905

Kapalı Perşembe Pazarı’nda yaralanan vatandaşlarımıza Allah’tan acil şifalar ve geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz.

Son Güncelleme: 06.01.2017 11:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Taner 2017-01-06 23:04:39

Belediyede kac tane insaat mühendisi var bu adamlar kar yukunu hesaplamasini bilmiyolarmi aldiginiz maasi yerken biz bunu hak ediyomuyuz diye dusunuyolarmi ki

Avatar
Seyfi 2017-01-07 21:05:09

Ak partiye yakismiyo bu yoneticiler aksehire yillardir atm memurlugu yapmis insanlar yonetiyo lutfen para kazanmasini bilen esnaf secelim emekli ogretmen doktor memur olmasin.5 bin tl maas alan insana 70 tirilyon butcesi olan belediyeyi teslim etmek nekadar dogru?

banner168

banner229

banner216

banner159

banner233

banner240

İpek Eşarp Burada