banner178

"MİSAFİR ANNE PROJESİ" HAYATA GEÇİRİLİYOR

Akşehir Kaymakamlığının önderliğinde başlatılan bu uygulama ile doktorlara ve ebelere büyük iş düşüyor.

"MİSAFİR ANNE PROJESİ" HAYATA GEÇİRİLİYOR

Akşehir Kaymakamlığının önderliğinde başlatılan bu uygulama ile doktorlara ve ebelere büyük iş düşüyor.

08 Kasım 2017 Çarşamba 00:16
1003 Okunma
"MİSAFİR ANNE PROJESİ" HAYATA GEÇİRİLİYOR
banner155

Olumsuz iklim şartlarının ulaşımı imkânsız hale getirdiği bölgelerdeki gebeler ile sosyal sebeplerle doğum esnasında sağlık kurumuna erişiminde problem olabilecek gebelerin, doğum eylemi yaklaşmış (doğuma 4 hafta ve daha az kalan) gebelerimizden istekli olanların ulaşımın elverişli olduğu yerleşim merkezlerine nakledilmesi ve konaklatılması amacıyla;

İlçemizde 1 yıl boyunca (2017–2018) Ulaşımı olumsuz etkilemesi muhtemel yerleşim birimlerinde (Akşehir merkez ve köyleri dâhil) yaşayan ve gerekli şartları taşıyan tüm gebelerin (doğum eylemine 4.hafta ve daha az kalan ve istekli olan gebeler) Akşehir’e nakilleri ve konaklatılması amacıyla; Kaymakamlığımız önderliğinde "Misafir Anne Projesi" adı altında bir uygulama devreye sokuluyor.

Bu projeye göre:

"Aile Hekimliği bölgesinde tespit edilen gebeleri gerekli şartları taşıyan (doğum eylemine 4 hafta veya daha az süre kalan gebeler) gebelere ait bilgiler güncelleyecek ve Toplum Sağlığı Merkezine bildirecek.

Aile Hekimleri ve Toplum Sağlığı Merkezi ÇEKÜS Birimi personeli genelgede belirtilen şartları taşıyan gebelerle birebir görüşerek proje hakkında bilgi verecek.

Ulaşımın kesintiye uğraması ihtimalinin arttığı iklim ve yol şartları oluşması durumunda Toplum Sağlığı Merkezi ÇEKÜS Birimi personeli ve Aile Hekimi tarafında anılan mahallerde yaşayan gebeler (genelgeye uyan) Misafir Anne Projesi kapsamında davet teklifini iletecek.

Teklifi reddedenlerden imzalı belge alınarak Aile Sağlığı Merkezlerinde dosyalanacak.

Teklifi kabul eden gebe (genelge şartları taşıyan) ve 1 refakatçisi proje kapsamında konaklama merkezi olarak belirlenen Akşehir Devlet Hastanesine, Toplum Sağlığı Merkezi imkânları ile nakledilecek.

Akşehir Devlet Hastanesinde muhtemel gebeler için gerekli yer (oda-Yatak… vs) tahsisi kurum imkânları doğrultusunda yapılacak.

Gebenin Hastanede kalacağına ilgili uzman tarafından yapılacak risk değerlendirmesi ve klinik muayene sonucu yapılacak tespitler doğrultusunda karar verilecek.

Gebenin ilgili uzman tarafından hastanede kalacağına karar verilmesi durumunda; gebenin sağlık güvencesinin olmaması halinde genel sağlık sigortası kapsamında gelir testinin yapılması ve bireysel ihtiyaçlarının karşılaması için Akşehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfının ilgili mevzuatına uygun olmak koşuluyla Akşehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı ile iş birliği yapılacak.

Protokolün ve Projenin yürütülmesinde Akşehir Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu olacak."

Söz konusu projenin uygulaması için gerekli olan protokol Akşehir Kaymakamımız Mehmet TÜRK tarafından onaylanarak, proje paydaşları olan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Devlet Hastanesi ve Akşehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfına tamim edilmiştir.

Son Güncelleme: 08.11.2017 14:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada