banner178

LİSEME DOKUNMA!

Akşehir Lisesi’nin ortaokul yapılma teklifine tepkiler çığ gibi büyüyor

LİSEME DOKUNMA!

Akşehir Lisesi’nin ortaokul yapılma teklifine tepkiler çığ gibi büyüyor

01 Mayıs 2012 Salı 10:07
1810 Okunma
LİSEME DOKUNMA!
banner155

4+4+4 Eğitim sisteminin kanunlaşmasıyla birlikte il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri okulların mevcut durumları ile atılacak adımları masaya yatırmaya devam ediyor. Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de yeni eğitim sistemine adaptasyonu sağlamak amacıyla çalışmalarına başladı.

            Bu kapsamda bazı okullar ortaokula, bazı okulların ise ilkokula dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında ortaya atılan bir teklif öğrenci, öğretmen ve velileri ayağa kaldırdı. Seyyit Mahmut Hayrani Anadolu Lisesi’nin 75. Yıl İlköğretim Okulu’na, bu okulunda Liseye taşıma teklifi sert tepkilere neden oldu.

            Seyyit Mahmut Hayrani Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Akşehir Lisesi mezunlarından bir gurup ile halen bu okulda öğrencisi olan velilerden oluşan bir gurup gazetemizi ziyaret ederek bu takasın kabul edilemez olduğunu bildirerek şu açıklamalarda bulundular:

            “Akşehir Lisesi’nin önce adı alındı; şimdi de yeri alınmak isteniyor. Bu planlama okulun ruhuna da yapısına da ters. Bu söylenti Akşehir Lisesi personeli, öğrencileri ve velileri başta olmak üzere buradan mezun olanları da huzursuz etmektedir.

            Akşehir Lisesi’nin yerinin değiştirilmesi eğitimi olumlu değil, olumsuz etkileyecektir. Burada eğitim gören öğrencilerden bir çoğu Anadolu Lisesi’ni tercih etmeyip sırf Akşehir Lisesi diye bu okulu tercih etmişlerdir. Çoğu da servis ücreti ödeyemediği için çocuğunu merkezdeki bu okula göndermiştir. Şu anda öğrenci ve veliler adeta diken üzerindedir.

            Yaklaşık yarım yüzyıldır eğitim öğretime devam eden ve hizmet veren bu okul, bu güne kadar pek çok ilim adamı, siyasetçi ve eğitimci yetiştirmiştir. Bu değişime tepkimiz değişik platformlarda devam edecektir.

            Ayrıca bu okulun fiziki durumu ortaokula uygun değildir. 75. Yıl İlköğretim Okulu’nun da fiziki mekanları lisemize uygun değildir. Derslik sayısı başta olmak üzere spor salonu vb. diğer mekanlar açısından da yeterli değildir. Biz, lisemize dokunulmamasını istiyoruz. İlçe idarecileri başka çözüm üretsinler.”

            Böyle bir kararın çıkma olasılığının şu anda belli olmadığını ancak olumsuz yönde çıkması durumunda tepkilerini Ankara’ya kadar taşıyacaklarını belirten veliler ve mezunlar, bu teklifin takipçisi olmaya devam edeceklerini de sözlerine eklediler.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada