banner178

İZTO BAŞKANI DEMİRTAŞ'A NASREDDİN HOCA TEPKİSİ!

AKŞEHİR BELEDİYESİ VE AKŞEHİR STK’LARINDAN KINAMA BİLDİRİSİ!

İZTO BAŞKANI DEMİRTAŞ'A NASREDDİN HOCA TEPKİSİ!

AKŞEHİR BELEDİYESİ VE AKŞEHİR STK’LARINDAN KINAMA BİLDİRİSİ!

17 Ağustos 2017 Perşembe 07:20
906 Okunma
İZTO BAŞKANI DEMİRTAŞ'A NASREDDİN HOCA TEPKİSİ!

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın 26 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan “İzmir'e Yakıştırılamayan Nasreddin Hoca Heykeli Kaldırılmak İsteniyor” başlıklı haberiyle ilgili Akşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte Nasreddin Hoca Türbesi önünde toplanarak basın açıklaması düzenlendi. 

Nasreddin Hoca Türbesi önünde düzenlenen ortak basın bildirisine Akşehir Belediye Başkanı, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Protokol Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Oda Başkanları ile Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri katıldı.

 İzmir Karabağlar’da Nasreddin Hoca heykelinin kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya konuşmasını şu sözlerle sürdürdü. Başkan Akkaya” İzmir Karabağlarda bulunan Nasreddin Hoca heykelimizle ilgili geçtiğimiz günlerde İzmir Ticaret Odası Başkanımız o heykelin oradan kalkması ile ilgili bir açıklaması olmuştu ve o açıklamaya Akşehir’imizden, Nasreddin Hoca diyarından ve hocamızın türbesi önünden cevap vermek üzere toplandık. Akşehir’imizdeki Ticaret Odamızın ev sahipliğiyle ve Akşehir’imizdeki sivil toplum kuruluşlarımız, siyasi parti temsilcilerimizin katılımlarıyla bir ortak basın bildirisi hazırlandı.

Gündeme gelen konuyla ilgili; Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile bir görüşme yaptığını söyleyen Başkan Akkaya “Akşehir Belediye Başkanı olarak Akşehir halkı adına birkaç cümle söylemek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde heykelin bulunduğu yere belediye başkanı olan şehremin olan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu beyle görüşme yaptık ve bu konudaki açıklamaya Akşehir Halkı olarak, Nasreddin Hoca Torunları olarak üzüldüğümüzü bütün dünyaya Nasreddin Hocamızın mesajları iletilmişken, tüm dünya buna sahip çıkarken özellikle Kanada, Danimarka, Japonya, Çin gibi ülkeler sahip çıkarken İzmir Ticaret Odası Başkanımızın Nasreddin Hocayla ilgili açıklamasını çok dar bir görüş olarak belirledik. Bu konuda arkadaşımız detaylı olarak bilgilendirecektir. Bu konuları ben Belediye Başkanımıza ilettim ancak esas ev sahibi sorumlusu da belediye başkanı olarak sizsiniz. Sizin görüşünüz bizim için bu noktada,önemli bu konuda ne düşünüyorsunuz oradaki Konyalılar, Vakfımız, Konyalılar derneğimiz Akşehirliler derneğimiz belediye ile görüşmeler yaptı onlarda bize bu konuda çok ciddi destek vermiştir. Bu konunun yanlış olduğunu belediye başkanımız da ifade etmişler. Bizim de belediye başkanımızla telefon görüşmesinde kesinlikle böyle bir şeyin söz konusu olmadığını biz hocamızın büyük bir değer olduğunu sadece bunu Akşehir ve Konya için bir değer değil Türkiye, Türk dünyası ve tüm dünya için bir değer olduğunu mizah sanatını kullanarak eğitimde çok önemli mesajlar verdiğini ve bu mesajlardan faydalanmamız gerektiğine dair görüş ifade ettiler. Biz de bundan ziyadesiyle memnun olduk ve böyle bir değişiklik, heykelin kaldırılmasıyla ilgili durumun birinci ağızdan söz konusu olmadığını öğrendik. Onun için burada sayın belediye başkanımızın da bu hassasiyeti için, kararlılığı için teşekkür ediyor görevlerinde ve çalışmalarından kolaylıklar diliyorum” dedi.

Ortak basın bildirisi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç Kadir Öztaş tarafından okundu. Öztaş basın bildirisinde “Nasreddin Hoca, milli şahsiyetiyle yediden yetmişe bütün Türk milleti tarafından tanınmakta ve sevilmektedir. O’nun yaptığı her iş ya da ağzından çıkan her bir söz; hikmet sağduyu ve ahlak esasına dayanmaktadır. Bundan dolayı Türk milleti, Nasreddin Hoca’da filozofluk ve ermişlik bulmaktadır. Hoca’nın bu özelliği, tüm insanlık tarafından kabul görmüştür. İnsanlık, O’nun “gül-düşün” lerinden mizahla her sıkıntının ya da her problemin bir çıkış yolu olduğunu öğrenmiştir. O; güler yüzlü, sabırlı, dürüst kişiliği ile toplumun kendisini ifade etmedeki rol modeli olmuştur. Türk sözlü halk edebiyatının bir mizah/nükte dehası olan Nasreddin Hoca’nın sevilmesinde ve benimsenmesinde en önemli sebep O’nun hikmetli “gül-düşün”lerinde işlenen konuların hayatın içinden olması ve bu konuların toplumun her kesimine hitap etmesidir” dedi.

İzmir Karabağlar Uzundere rekreasyon alanında yaptırılan Nasreddin Hoca heykelinden rahatsızlık duyan İzmir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ı esefle kınadıklarını belirten Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç Kadir Öztaş basın bildirisine şu sözlerle devam etti. ”Sayın Başkandan Akşehir’den çıkıp Türkiye ve Türk dünyasına mal olmuş; tüm dünyanın değer verdiği bir şahsiyetin fıkra canlandırmalarına tüm İzmir parklarında yer verilerek çocuklarımıza ve gençlerimize tanıtmamız gerektiğini belirtmesini isterdik. Milli Mücadelemizin temellerinin atıldığı Batı Cephesi Karargah Komutanlığına 9 ay 10 gün ev sahipliği yapan, Büyük Taarruzun 24 Ağustos’ta başladığı kadim şehir Akşehir’in tüm dünyaya mal olmuş değerine; yaklaşım böyle olmamalıydı.

Sivil toplum kuruluşları olarak her platformda Türk kültürünün en önemli değerleri Nasreddin Hoca’ya, Pir Sultan Abdal’a, Hacı Bektaş Veli’ye, Yunus Emre’ye, Mevlana’ya her platformda sahip çıkacaklarını belirten Öztaş “ “Bizler Nasreddin Hoca dostları olarak, ülkemizin her şehrindeki, parklarda rekreasyon alanlarında bizi biz yapan değerler olan; Nasreddin Hoca, Keloğlan, Hacivat/Karagöz, Mevlana, Hacı Bektaş Veli anıtlarının olmasını ve gelecek nesillerin bu duygu ve düşünceler içinde yetişmesini önemsiyoruz. Bu konuda yapılacak her çalışmanın yanında ve destekçisi olacağız” diye konuştu.

İzmir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın düşünceleri kendilerini bağladığını ancak İzmir Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve birçok iş adamı Nasreddin Hoca’nın yanında olduğunun altını çizen Öztaş “Duyarlı İzmir halkının Nasreddin Hocamızın yanında olduğunu ve bu anıtı sahiplendiğini görmek bizleri mutlu etmiştir. Tüm İzmir halkını Nasreddin Hoca ve Batı Cephesi Karargâh Merkezi Akşehir adına saygı ile selamlıyoruz” dedi.

Yapılan bildiri toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

İzto Başkanı Demirtaş'ın 26 Haziran 2017 tarihinde Hürriyet gazetesinde yayınlanan haber linki için tıklayınız

http://www.hurriyet.com.tr/demirtas-nasreddin-hoca-heykeli-kaldirilmali-40501757

              

Son Güncelleme: 17.08.2017 16:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
TugraHan 2017-08-17 08:51:42

Valla ne yalan söyleyeyim Kadir Bey daha yerli ve merkezi konuşmakla beraber Konyalı değil Akşehir'li olduğunu ispatlar nitelikte. Salih Bey kusura bakmayın ama Her cümlenizde Konya Konyalılar diyorsunuz lakin Konyanız Hocamıza ne kadar sahip çıkıyor ortada değil mi... Biz bize yeteriz Konya gölge etmesin yeter...

banner168

banner249

banner250

banner252

banner229

banner240

banner216

banner159

banner233

banner248

banner253

İpek Eşarp Burada