banner178

‘’HEM NALINA HEM MIHINA’’

Genellikle siyasetçilerin kullandığı bir yöntem olarak bilinir ‘Hem nalına hem mıhına vurmak.’ Herkesi memnun etmek istediğinizde de ‘Ne şiş yansın ne kebap’ diyerek hareket edersiniz.

‘’HEM NALINA HEM MIHINA’’

Genellikle siyasetçilerin kullandığı bir yöntem olarak bilinir ‘Hem nalına hem mıhına vurmak.’ Herkesi memnun etmek istediğinizde de ‘Ne şiş yansın ne kebap’ diyerek hareket edersiniz.

14 Ocak 2019 Pazartesi 01:01
286 Okunma
‘’HEM NALINA HEM MIHINA’’
banner155

Oysa göreviniz, haberlerde satır aralarını okumak ve gözden kaçanları kamuoyuyla paylaşmak olduğunda, okurlarınızın ‘Hem nalına hem mıhına vurmuş’ diyeceğini bile bile siz, ülke için doğru bildiklerinizi aktarmaya devam edersiniz.

Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan; 2019 yılında, Türkiye’nin değişen ve gelişen ihracat portföyüne uygun olacak şekilde ihracatçılara 3 milyar 104 milyon lira destek verileceğini açıkladı. İhracat hedeflerine ulaşmak ve artışı, yapısal ve sürdürülebilir kılmak için yeni nesil teknolojilere odaklanmak gerektiğini vurgulayan Pekcan önceliğin; teknoloji, tasarım, markalaşma ve pazarlamaya yatırım yapan firmalara tanınacağını belirtti. Akşehir’de faaliyet gösteren ve yalnızca şehrimizin değil, ülkemizin toplam ihracatında da dikkat çekecek katkı sahibi olan firmaların bu desteklerden iyi birer pay almak için harekete geçmelerini ve stratejilerini bu yönde belirlemelerini ümit ediyorum. Elbette bunu yapmaları için benim ya da bir başkasının uyarısına gerek yok. Amacım yalnızca motivasyonel bir katkı sağlamaktan ibaret. Zira KOÇ Üniversitesi ile Türkiye Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen ‘2019 Yılında Türkiye Ekonomisi’ başlıklı Ekonomik Araştırma Forumu’nda bulunulan tespitler, zor bir yılın içerisinde olduğumuza işaret ediyor ve bence en önemli çözüm yolu, Türkiye’nin ihracatını artırmaktan geçiyor.

Üyeleri, 4 bin 500’e yakın şirketi temsil eden TÜSİAD ve KOÇ Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen forumda öne çıkan 3 tespite dikkatinizi çekmek istiyorum:

  1. Türk reel sektörü, 10 yıl öncesine göre yüzde 35 daha borçlu.
  2. Karşılıksız çeklerin sonradan ödenme oranı yüzde 30’dan yüzde 5’e düşmüş durumda.
  3. Yabancı parayla iç borçlanma tahvili satılması, aslında hukuksal olarak da sakıncalı görülüyor.  

Öyle anlaşılıyor ki, keşke bir köprü eksik yapılsaydı ya da yapımı 3-5 yıl sonrasına ertelenseydi demek için artık çok geç. Ancak, geçtiğimiz yıl Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdığımız ihracatı daha da geliştirmek için hiç de gecikmiş sayılmayız. Hukuk ve eğitim sistemi düzelmedikçe, hiçbir ülkede ekonomi rayında gitmez ancak inşaat sektöründe belirleyemediğimiz önceliklerimizi, ihracat konusunda bakanlığın belirlemiş olması ümit vericidir. Sözü edilen desteklerden azami oranda yararlanabilmek için planlama yapmak da artık Akşehir’li ihracatçılara düşüyor.

Ticaret ve sanayiyi örgütlemek ve geliştirmek için kurulmuş sivil toplum kuruluşları ve firmaların performansı, bu şehrin geleceğini de belirleyecek. Umarım konunun paydaşları, bu gerçeğin fazlasıyla farkındadırlar.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada