banner178

GEÇMİŞTE FETÖ/PDY ÜYESİ OLANLA, İTİRAFÇILAR DA ADAY OLABİLECEK Mİ?

ODA VE BORSA SEÇİMLERİNDE SEÇİM TARİHİNDEN İKİ YIL ÖNCE KAYDI OLMAYANLAR OY KULLANAMAYACAK!

GEÇMİŞTE FETÖ/PDY ÜYESİ OLANLA, İTİRAFÇILAR DA ADAY OLABİLECEK Mİ?

ODA VE BORSA SEÇİMLERİNDE SEÇİM TARİHİNDEN İKİ YIL ÖNCE KAYDI OLMAYANLAR OY KULLANAMAYACAK!

28 Ağustos 2017 Pazartesi 08:55
2571 Okunma
GEÇMİŞTE FETÖ/PDY ÜYESİ OLANLA, İTİRAFÇILAR DA ADAY OLABİLECEK Mİ?
banner155

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından il merkezindeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret odalarında faaliyet gösterecek şekilde ticaret sicili müdürlükleri kurulacak.

Haber/Yorum: Ümit Aykut Şener

25 Ağustos 2017 Tarih ve 30165 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan KHK/694 Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 24’ncü ve 25’nci maddelerinin 1. Fıkraları ile 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 78’nci ve 83’ncü maddelerinin 3’ncü fıkralarında eklemeler ve değişiklikler oldu.

Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 694 Sayılı KHK’ya göre yapılan bu değişiklikle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile ilgili oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sanayi ve ticaret odalarına ticaret sicil müdürlükleri kurulması da bundan böyle KHK kapsamında hayata geçecek.

6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 24. Maddesinin 1. Fıkrasından sonra gelmek üzere; “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından il merkezindeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret odalarında faaliyet gösterecek şekilde ticaret sicil müdürlükleri kurulur. Bakanlık il merkezleri dışındaki odalarda ticaret sicili müdürlükleri kurabileceği gibi müdürlüklere bağlı şubeler de kurabilir.

Ticaret sicili, Bakanlığın gözetim ve denetiminde ticaret sicili müdürlükleri ve şubeleri tarafından tutulur” fıkrasını eklendi ve diğer fıkralar da buna göre teselsül ettirilecek.

Yine 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 24. Maddesinin 1. Fıkrasına;

“Ticaret sicili, ticaret sicili müdürü tarafından yönetilir. Ticaret sicili müdürü, 26’ncı maddeye göre çıkarılan yönetmelikle belirlenen nitelikleri haiz kişiler arasından odanın teklifi üzerine veya Gümrük ve Ticaret Bakanlığının uyarısına rağmen 30 gün içerisinde teklif edilmesi halinde resen Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca atanır ve aynı usulle görevden alınabilir. Aynı usulle ticaret sicili müdürlüğünün iş hacmine göre, yeteri kadar müdür yardımcısı görevlendirilir. Ticaret sicili müdürlüklerinde çalışacak personelin tavan ve taban ücreti her yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin görüşü alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca belirlenir.”

“Odalar tarafından ticaret sicili müdürü ve müdür yardımcıları ile ticaret sicil işlemlerinde görevli personele görevleri dışında başka bir görev verilemez” cümlesi eklendi.

Yine aynı kararname ile 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 78’nci maddesinin 3’ncü fıkrasına,

“Ticaret sicili müdürlüğü kurulan odalarda, ticaret sicli müdürlüğü personeli için yapılan harcamaların yarısı personel payının hesaplanmasında dikkate alınmaz” cümlesi eklendi.

5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 83’ncü maddesinin 3’ncü fıkrasına eklenen aşağıdaki cümle ile,

“Oda ve borsaya kayıtlı” ibaresi “Seçim tarihi itibarıyla en az iki yıldır oda veya borsaya kayıtlı” şeklinde değiştirildi.

694 Sayılı KHK ile değişikliğe gidilen Oda ve Borsalar Kanunu'nda, oda ve borsa seçimlerinde oy kullanacak kişilerin, oy kullanacakları oda veya borsaya seçim tarihinden en az iki yıl önce kayıt olma şartı aranacakken, geçmişte ve halen FETÖ/PDY Terör Örgütü üyesi olanlarla veya itirafçı olanların görevlerine devam edip etmeyeceği ya da aday olup olmayacakları konusunda bir yaptırımın yer almadığının halkın dikkatinden kaçmadığı görülüyor.

Anlaşılan o ki, istifa etmenin de onurlu bir davranış olduğu bu kişilerin inisiyatifine bırakılmış. Akşehir, 24 Ağustos ONUR Günü’nü çok yakın bir zamanda kutladı. Fotoğraf albümlerinde son bir kez yer almak isteyenlerle, yurt içi gezilerini kısa keserek Hıdırlık’ta yapılan toplu sünnet şöleninde yer almaktan geri duramadığı görüldü.

Adeta, istifa mı? O da ne demek kardeşim der gibiydiler hani!..

Mübarek Kurban Bayramı’nızı yürekten kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.

NOT: Bir sonraki yazımın konusu Akşehir’deki STK’lar ile ilgili olacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner168

banner249

banner250

banner252

banner229

banner240

banner216

banner159

banner233

banner248

banner253

İpek Eşarp Burada