banner178
banner241

FAKÜLTENİN TEMELİ ATILDI

Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için yapımına başlanan binanın temeli dün düzenlenen törende dualarla atıldı.

FAKÜLTENİN TEMELİ ATILDI

Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için yapımına başlanan binanın temeli dün düzenlenen törende dualarla atıldı.

03 Mayıs 2014 Cumartesi 00:01
4683 Okunma
FAKÜLTENİN  TEMELİ ATILDI
banner155

2010 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan ve 2013-2014 eğitim öğretim yılında 206 öğrenci ile eğitime başlayan Selçuk Üniversitesi Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için Kozaağaç’ta hayırsever işadamı Mehmet Kıyıcı tarafından yapımına başlanan fakülte binasının temeli dün saat 16.00’da düzenlenen törenle atıldı.

            Törene Konya Valisi Muammer Erol, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Doktor Hakkı Gökbel, Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Akşehir Kaymakamı Ali Dursun, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Hayırsever işadamı Mehmet Kıyıcı, Eski Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Doktor Fehmi Karesioğlu, Akşehir Kadir Yalalgöz Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Doktor Hasan Serdar Gergerlioğlu, iLçe Emniyet Müdürü Emin Kafalı, Ak Parti Akşehir İlçe Başkanı A. Bahadır Örs, Akşehir resmi kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, Hayırsever Kıyıcı ailesi, fakülte ve MYO hocaları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk konuşmayı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Doktor Fehmi Karesioğlu ilk konuşmayı yaptı. Konuşmasında törene katılanlara ayrı ayrı teşekkür eden Karesioğlu; 25 Ekim 2010 tarihinde kurulan Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin bu beş yıllık süreçte önemli gelişmeler yaşadığını ve yeni binası içinde ilk temelin bugün atılacağını söyledi. Amaçlarının öğrenci sayısını arttırmak olduğunu ifade eden Dekan Karesioğlu, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Doktor Hakkı Gökbel’e hitap ederek ilçelerde okuyan öğrencilerin yaşadığı zorluklardan bahsederek, ilçelerdeki okulların öğrencilerinin sosyal alanlarda eksik kaldıklarını söyleyerek rektörden bu alanda çalışmalar yapılmasını istedi.

Bir fakülte dekanı ve vatandaş olarak hayırsever işadamı Mehmet Kıyıcı’ya teşekkür eden Karesioğlu, Kayserili bir işadamının eğitime yaptığı yatırım ve Kayseri’ye yaptığı destekten bahsederek; “Huzurunuzda Mehmet amcaya teşekkür ediyorum. Bu toprakların kendisine verdiklerini, bu topraklara geri verdiğiniz için teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra konuşma yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, ülkemiz genelinde eğitim alanında çok ciddi adımlar atıldığını ve değişimler olduğunu söyleyerek: “Bu güzellik ve değişimde devlet bütçesinin yanında hayırseverlerin katkısı da büyüktür. Buradan Sağlık Yüksekokulumuzda emeği büyük olan hayırseverimiz Kadir Yallagöz’ü rahmetle anıyor, Fakülte binamızın yapımını üstlenen Mehmet Kıyıcı amcaya teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra böyle hayırseverlerimiz olduğu sürece eğitim alanında çok güzel işler yapacağız, öğrenci sayımızı arttıracağız.” dedi.

 

MEHMET KIYICI: “HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRİYORUM”

Törende kısa bir konuşma yapan Hayırsever Mehmet Kıyıcı, bugüne kadar kurduğu hayalinin gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyerek: “Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugüne kadar kurduğum bir hayalimi gerçekleştiriyorum. Ben geçmiş dönemlerde eğitim almış işgücünün eksikliğini ilçemde çok hissettim. Şimdi onun için bir adım atmış oldum ve eğitime katkı sağlıyorum. Burada bir fidan dikmenin mutluluğunu yaşıyorum.” Dedi.

 Kısaca hayatından da bahseden Mehmet Kıyıcı, hayatta yaşadığı en büyük acının oğlu Turan Kıyıcı’yı kaybetmek olduğunu da söyleyerek, “Defalarca vergi rekortmeni oldum. Kazançlarımı hiçbir zaman yastık altında tutmadım, yatırıma dönüştürdüm. Çok çalıştım, kul hakkı gözetdim. Evet bazılarının dediği gibi bir çayın hesabını yaptım ama iktisatlı olmak benim değil hepimizin sorumluluğudur. Şimdi bu paralarla ilçeme yatırım yapıyorum.” dedi.

 

            Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Doktor Hakkı Gökbel, ise konuşmasında “Burada çok hayırlı bir iş için buradayız. Burada çok güzel bir sadaka örneği veriyoruz. Bir eğitimci bir yönetici olarak hayırsever Mehmet amcamıza çok teşekkür ediyorum. Ve bugünü görmemizde katkısı olan Bakan yardımcımız Orhan Erdem’e, Milletvekilimiz Mustafa Baloğlu’na, eski belediye başkanımız Abdülkadir Oğul’a, Belediye Başkanı Salih Akkaya’ya, dekanımız Fehmi Karesioğlu’na, tüm yöneticilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasına başladı.

Fehmi Karesioğlu,  İlçelerdeki öğrencilerin sorunlarından bahsettiğini söyleyen Rektör Prof. Doktor Hakkı Gökbel: “Biz bu sorunları çok iyi biliyoruz. Konya’ya bağlı iki ilçemizde fakültemiz var. Bi iki ilçeden birisi de Akşehir. Burada öğrenci sayımızın artması için elimizden gelen desteği vereceğimizin sözünü veriyorum. Binamızın eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyor, katılan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

            Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise konuşmasında: “Akşehir’de 2002’den buyana eğitim alanında çok güzel adımlar atıldı. 4 yıllık sağlık yüksekokulu açıldı. Ama hep bir fakülte isteğimiz oldu. İdealimiz ise Nasreddin Hoca Üniversitesi’dir. Bunun için emin adımlarla ilerliyoruz. Hayırsever Mehmet amcaya sizlerin huzurunuzda çok teşekkür ediyorum. Abdurrahman Karataşlı’ya ve Abdülkadir oğul beye ve yeni belediye başkanımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Hayırsever Mehmet Kıyıcı’ya Konya Valisi Muammer Erol plaket verdi. Daha sonra hep birlikte fakülte temeli için ilk harç atılarak, kurban kesildi.Son Güncelleme: 20.11.2018 13:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada