banner178

DOLAR’A KARŞI YERLİ KAĞIT

Peyami Safa, 21 Nisan 1936 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki makalesinde Gazetecilik için şu tanımı kullanır: ‘’Ekmeksiz yaşaması mümkün olduğu halde kağıtsız yaşama imkanı olmayan meslek.’’

DOLAR’A KARŞI YERLİ KAĞIT

Peyami Safa, 21 Nisan 1936 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki makalesinde Gazetecilik için şu tanımı kullanır: ‘’Ekmeksiz yaşaması mümkün olduğu halde kağıtsız yaşama imkanı olmayan meslek.’’

03 Eylül 2018 Pazartesi 09:25
676 Okunma
DOLAR’A KARŞI YERLİ KAĞIT
banner155

Kağıt sanayinin ülkemizde tesisi için alınan kararı gösteren, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal imzalı Bakanlar Kurulu Kararı’nın tarihi 1934’dür. SEKA Kağıt Fabrikası’nın temeli aynı yıl Kocaeli’nde atılır. 1981 yılında Balıkesir’de ikinci fabrika inşa edilir. Bu fabrika 2003 yılında özelleştirme kapsamında satılır. Satış rakamını yetersiz bulan Danıştay satışı iptal eder. Beş itiraz sonrasında da yargının kararı değişmez; fabrikanın kamuya iadesi istenir. Fabrika kamuya iade edilmez, 9 yıl sonra bir yasa çıkar ve özelleştirme ihalelerinde son söz Bakanlar Kurulu’na bırakılır. Bakanlar Kurulu son sözü söyler; fabrikanın yeni sahibinde kalmasına karar verir.

Haberin ‘Fabrika yeni sahibi tarafından işletilir, Türkiye kendi kağıdını üretmeye devam eder.’ diye devam etmesini isterdim ancak öyle olmaz. ‘’İhaleyle fabrika alan özel sektör, o fabrikayı devletten daha verimli işleterek para kazanmak için bu işe adım atmıştır’’ derseniz, yalnızca teoride haklı olursunuz. Ülkemizde bu işin pratiği öyle olmuyor. SEKA Kağıt Fabrikası’nda da pratik değişmez ve fabrika kapatılır.

Bugün 1 ton gazete kağıdının toptan fiyatı 800 Amerikan Doları, gazetelere gelişi bin 150 Amerikan Doları. Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir; gazetelerin girdilerinin neredeyse tamamının Amerikan Doları üzerinden olduğunu hatırlatarak; ‘’Hükümet zaman kaybetmeden yerel basın için gerekli tedbirleri almalıdır. Yoksa gidişat daha da kötü olacaktır.’’ diyor.

 Bütün bu tabloya rağmen, ben umudumu yitirmedim. Neden derseniz,  Amerika Birleşik Devletleri’nin Türk ekonomisine zarar vermek için uyguladığı kararlarla mücadelede en etkin yöntem, yurt dışından ithal etmek yerine ülke içinde üretmek, böylece Amerikan Doları’na ihtiyaç duymamak değil mi?

1-SEKA Kağıt Fabrikası’nı özelleştirme ihalesi ile alan şirket Albayraklar olduğuna ve Berat Albayrak mevcut kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak, Amerikan Doları’na olan talebi ortadan kaldırmak için elinden geleni yapmaya çalışan Ekonominin Yeni Kaptanı olduğuna göre,

2-Üstüne üstlük,  2015 yılında fabrika içerisine termik santral yapılacağı iddialarına cevap veren Fabrika Genel Müdürü;  ‘’Biz sadece kağıt üreteceğiz. Ülkemizde yeterince cari açık var. Kağıt ithal edilmesini engellemek için çalışıyoruz.’’ demişken,

3-Zaten  Albayraklar da fabrikayı kapatırken,  2018 yılında yeniden üretime başlanacağını ilan ettiklerine göre,

Bu ekonomik savaştan galip çıkacağımıza inanıyorum. Önümüzdeki 4 ay içerisinde Türkiye’de basılan gazetelerin Türkiye’de üretilen gazete kağıdını Türk Lirası ödeyerek alacağına dair umudum ve beklentim de çok yüksek.

Efendim? Beklentimi yüksek tutmamalı mıyım? Yapmayın Allah aşkına. Söz veren koca şirket ortada, milletçe verdiğimiz ekonomik savaş ortada. Neden tersi olsun ki?

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada