banner178

ÇİRKİN FIKRA İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Nasreddin Hoca’ya atfedilen edep dışı fıkranın yer aldığı kitap ve benzeri yayınlara karşı başlatılan girişimleri kamuoyuyla paylaşmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

ÇİRKİN FIKRA İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Nasreddin Hoca’ya atfedilen edep dışı fıkranın yer aldığı kitap ve benzeri yayınlara karşı başlatılan girişimleri kamuoyuyla paylaşmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

06 Kasım 2018 Salı 21:00
1892 Okunma
ÇİRKİN FIKRA İÇİN BASIN AÇIKLAMASI
banner155

Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi, Nasreddin Hoca İlim, Kültür, Araştırma ve Dayanışma Derneği, Nasreddin Hoca Turizm Derneği ve Nasreddin Hoca Vakfı yetkilileri beraberliğinde yapılan basın açıklamasında,  Batı Cephesi Karargahı Müzesi Vekil Müdürü Sevcan Karabıçak, Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız ve Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel de hazır bulundu.   

Salih Akkaya tarafından yapılan açıklama şöyle: ‘’Bir ilkokul öğrencisinin, Dünya Çocuk Edebiyatı Nasreddin Hoca’da Çocuklar isimli kitapta yer alan bir fıkrayı anlayamadığı için annesine sorması üzerine annesinin feryat ederek tepki verdiği internete düşmüştü. Turizm Derneği Başkanı ve duyarlı vatandaşlarımızın bize hatırlatması üzerine bir çalışma başlattık. Ben o fıkrayı, Nasreddin Hoca’nın torunu olarak; edebe uymadığı için, Nasreddin Hoca’ya yakıştıramadığım için ve bu tür yayınlar yapanlara alet olmamak için burada ifade etmekten haya ediyorum. Hocamız bildiğiniz gibi bir ilim adamı, İslam alimi, bilge ve filozoftur. Böyle edep dışı fıkralarla hiçbir alakası olamaz. Bir fıkra yazarı değildir. Toplumda gördüğü olaylara, insanları eğitmek, yönlendirmek, yanlışları düzeltmek adına o anda pratik zekasıyla esprili bir şekilde müdahale eder. Bazen bu kitapta olduğu gibi bazı edep dışı fıkralar hocamıza atfediliyor. Oysa O’nun fıkralarında, o anda gelişen olaylara müdahale etmesi sonucu pratik zekasıyla verdiği hazır cevaplarla oluşan bir incelik, bir latife, bir sanat var. Bu kitap 2008 yılında yayınlanmış ve ulusal bir gazete eki olarak çocuklara ücretsiz olarak hediye edilmiş. Az önce ifade ettiğim dernekler ve müze müdürümüz bir araya geldiler, belediyemizin kültür birimi ile ilgili başkan yardımcımızla bir çalışma yaptılar. Hazırladıkları metni hukuk birimimiz destekleyerek savcılığa intikal ettirecek ve suç duyurusunda bulunacak. Kitaptaki 60 kadar fıkradan birkaçı Hocamıza uygun fıkralar değil, bir kısmı da tamamen uydurma. Biz bunu şiddetle kınıyoruz ve bundan sonra müsaade etmeyeceğiz. Türkiye Patent ve Marka Kurumu’ndan K-3292 no. ile Nasreddin Hoca ibaresini koruma altına aldık. Bundan sonra her türlü olayda Akşehir Belediyesi olarak bu koruma kanununa dayanarak gerekli başvuruları yapacağız. Özetlemek gerekirse, Hocamız komedyen değildir. Tabii ki bir mizah yönü vardır ve bu mizahi yönü eğitim metodu olarak kullanmıştır. Nasreddin Hoca, dünyaya mal olmuş,  evrenselleşmiş değerimizdir. 1996 yılı UNESCO tarafından Nasreddin Hoca Yılı olarak ilan edilmişti. Bu değerimize hep birlikte sahip çıkıyoruz. Şenliklerle Hocamızı uluslararası boyutta anıyoruz, ilkokullar arası fıkra canlandırma yarışmaları yapıyoruz.  Akşehirli olarak Nasreddin Hoca’yı edep dışı fıkralarla yıpratmaya çalışan kişilere karşı dik durmalıyız. Prof.Dr.Saim Sakaoğlu ve Prof.Dr.Ali Berat Alptekin,Hocamızın 124 fıkrasını içeren bir kitap hazırladılar. Telif haklarını alarak bastırdığımız kitaptaki fıkralara, Belediyemizin web sayfasından ulaşılabilir. Gerçekten Hocamıza ait olan fıkraların yayılmasını sağlayan hocalarımıza teşekkür ediyoruz.’’

Geçtiğimiz günlerde bir ilkokul öğrencisinin, okul kitaplığından okumak üzere aldığı kitapta okuduğu bir fıkrayı anlamayarak annesine sorması ve konunun internette paylaşılması üzerine vatandaşlar, böyle bir kitabın yayınlanmış olmasına tepki göstermişlerdi. Akşehir Belediyesi ve Nasreddin Hoca Vakıf ve Derneklerinin konuyu hukuksal boyuta taşıması; kitabın çocuklara ücretsiz ulaştırılması ve bir ilkokul kitaplığında yer alması hususlarında da bundan böyle gereken hassasiyet ve önemin gösterilmesine katkı sağlayacaktır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada