banner178

BAŞKAN OĞUL “KIZILAY AŞEVİ’Nİ ARASTA’YA BAĞLANAN YOL AÇILACAK MI?”

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Kızılay Aşevi yolunun Arastaya bağlanması ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

BAŞKAN OĞUL “KIZILAY AŞEVİ’Nİ ARASTA’YA BAĞLANAN YOL AÇILACAK MI?”

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Kızılay Aşevi yolunun Arastaya bağlanması ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

21 Mart 2014 Cuma 00:29
1330 Okunma
BAŞKAN OĞUL 	“KIZILAY AŞEVİ’Nİ ARASTA’YA BAĞLANAN YOL AÇILACAK MI?”
banner155

Başkan Oğul yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Akşehir’in Kuzey – Güney bağlantı yolları azdır. Akşehir Sultandağları’ndan İstasyon’a doğru dikey yollarla ulaşım düşünülmüştür. Belediye Başkanlarından Rahmetli Yaşar Cenikoğlu’na kuzey-güney bağlantı yolları için Akşehir Lisesi Köprüsü ( Tarık Buğra Caddesi’ndeki Köprü) ve Kızılay Aşevi köprüsü yapılarak Akşehir’in kuzeyi ile güneyini bağlayacak yolların planlaması yapıldı. Karayolları Kavşağı Cumhuriyet Bulvarı, Nasreddin Hoca Stadyumu, Eski Emlak Bankası Kavşağı, Meydan Mahallesi, Akşehir Lisesi Köprüsü ve Devlet Hastanesi bağlantı yolu planlandı. Ama proje imar tadilatları ile iptal edildi.

Koşu yolu, öğretmenevi, Atatürk Ortaokulu, Sümerbank Kavşağı, Arasta, Eski Buğday Pazarı, Kızılay Aşevi Köprüsü, İmaret Meydanı ve Devlet Hastanesi ile ikinci bir kuzey güney yolu planlandı. Bu yolda imar planı tadilatları ile iptal edildi. Yapılan köprüler yıllarca atıl ve işlevsiz kaldı.

Tarık Buğra Caddesi’ndeki köprüyü Nasreddin Hoca Meydan düzenlemesi, Akşehir Lisesi, Yeni Hükümet Konağı çevre düzenlemesi ile işler hale getirdik. Bu körü artık kullanılmaya başlanıldı. Kızılay Aşevi köprüsünü işler hale getirmek için İmaret Meydanı’nı yeniden düzenledik. Yedi göbekli meydanı tek göbekli kavşak haline getirdik. Akşehir Çayı’nı ortaya alarak Akşehir Çayı’nın sağından gidilip, solundan gelinecek tek yönlü yol haline getirdik. Kızılay Aşevi köprüsünü e İmaret Meydanı’nı Arastaya bağlamak için Arasta’daki işyerlerini istimlak ederek bu bağlantıyı sağladık.  Konya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu bu yolun Sümerbank Kavşağı’na bağlanmasına onay vermedi. Akşehir Belediyesi Arastayı yangınlara karşı korumak ve acil müdahalede bulunmak için belediye işyerleri yıkarak Arasta tarafında bir meydan boşluk oluşturma imar planını Akşehir Belediye Meclisi’nde onaylayarak Konya Kültür varlıkları Koruma Kurulu’nun onayına sundu. Bu proje ve plan onaylanırsa Belediye işyerleri yıkılacak Arasta tarafında bir meydan ve boşluk oluşacaktır. Eski vakıflar Bankası tarafına bu yıkılan işyerleri yerine Arastaya tarihi dokuya uygun 2 katlı bir iş merkezi yapılacaktır. Yıkılan işyerlerindeki esnafımız bu yeni yapılan tarihi dokuya uygun iş merkezine taşınacaktır. Arasta yolunun birinci etabı açıldı. İkinci etabı Konya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nda bekliyor. Onay gelirse Arastamız imaret meydanına bağlanacaktır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada