banner178
banner241
Flaş Haber
Kapat

BAŞKAN OĞUL “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NELER YAPACAK?”

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, 30 Mart 2014 tarihinden sonra Konya’nın Metropol bir ilçesi olacak Akşehir’e Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak hizmetler hakkında bilgiler verdi.

BAŞKAN OĞUL “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NELER YAPACAK?”

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, 30 Mart 2014 tarihinden sonra Konya’nın Metropol bir ilçesi olacak Akşehir’e Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak hizmetler hakkında bilgiler verdi.

24 Mart 2014 Pazartesi 08:31
1450 Okunma
BAŞKAN OĞUL “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NELER YAPACAK?”
banner155

Başkan Oğul şunları kaydetti:

6360 Sayılı Büyükşehir Yasası ile Nüfusu 750 Bini geçen 30 büyükşehirin sınırları il sınırı oldu. Türkiye nüfusunun %76’sı büyükşehirlerde yaşamaktadır. Akşehir’de Konya Büyükşehir’in metropol ilçesi oldu. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Selçuklu-Meram-Karatay ile birlikte 31 metropol ilçesi oldu. Artık Akşehir’de 2 belediye Akşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi hizmet verecek. Konya Büyükşehir Belediyesi  5 yılda bu 31 metropol ilçesine bir Katrilyon liralık yatırım yapacak. Akşehir Belediyesi’nin bütçesinde de %50 artış oluyor. 55 mahalleli Akşehir’e bu kaynaklar sayesinde çok yatırım ve hizmet gelecektir.

1-      Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya İl Özel İdaresi’nin verdiği tüm hizmetleri verecektir. Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulacak Tarım ve Hayvancılık Dairesi Başkanlığı ile 31 metropol ilçesine tarım ve hayvancılık alanında da hizmet verip, yatırımlar yapacaktır. Kasaba ve köyleri Akşehir şehir merkezine bağlayan yolların yapımı , bakımı Akşehir’de kurulacak olan Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

2-      55 mahallenin su ve kanalizasyon hizmetleri Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün Akşehir’de kuracağı KOSKİ Şube Müdürlüğü tarafından verilecektir. Akşehir’İn bütün atık su ve içme suyu alt yapısı yenilenecek, 3 bin tonluk yeni bir su deposu yapılacak 100 bin nüfusa hitap edecek biyolojik arıtma tesisi kurulacak, Akşehir’in kanalizasyonu olmayan mahallesi kalmayacak, bütün atık sular arıtılıp, arıtılan sular tarımsal sulamada kullanılacaktır.55 mahalledeki içme su hatları su depoları, yenilenecek, herkes sağlıklı su içecektir. Sadece şehir merkezi değil 55 mahallede aynı hizmeti alacaktır.

3-      55 mahalleli Akşehir’de şehir merkezinde ki ulaşım yeni hatlar ihdas edilecek tüm mahallelerden bölge hastanesine gidilebilecektir. Dolmuşlar GPRS sistemi ve kameralar ile kontrol edilerek, düzenli dolmuş seferleri 55 mahalleyi kapsayacaktır. Dolmuş fiyatları Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenecektir. Akşehir’de Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü kurularak denetim Akşehir’den yapılacaktır. Yeni mahallelere de (11 belde-23 köy) bölge hastanesinden geçen dolmuş hatları düzenli seferler yapacaktır.

4-      İtfaiye Hizmetleri Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecektir. Akşehir bölgelere ayrılacak, bu bölgelerden kurulacak itfaiye istasyonları ile yangınlara en hızlı şekilde müdahale edilecektir. Su tankı olmayan mahallelere de su tankları Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından alınacaktır.

5-      Akşehir’de 55 mahalledeki 92 mezarlığın bakımı, temizlenmesi Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktır. Konya Büyükşehir Belediyesi yasanın yürürlüğe gireceği 30 Mart 2014 tarihinden önce Akşehir’de ki mezarlıkların bakımını yaptı.

6-      Otopark hizmetleri de 30 Mart 2014 tarihinden sonra Konya Büyükşehir Belediyesi’ne geçecektir. Kapalı otoparkların yapımı, paralı otopark uygulamaları Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktır.

7-      Otogar hizmetleri de Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olup, en kısa sürede Akşehir yeni ve modern otogara kavuşacaktır.

8-      Toptan sebze ve meyve halleri de Konya Büyükşehir Belediyesi'ne devrediliyor. Akşehir deki toptan sebze ve meyve hali Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilecektir.

9-      Akşehir Belediyesi SU-KA hizmetleri Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesinden sonra 55 mahallenin su ihtiyacını sağlamak Konya Büyükşehir Belediyesi geçecek. KOSKİ Genel Müdürlüğü ile vereceği bu hizmetlerden doğacak su ve atık su bedelleri KOSKİ’nin Akşehir deki şube müdürlüklerine ve mobil tahsilat bürolarına ödenecektir. Akşehir şehir merkezine uzak mahalleler de mobil geçici tahsilat büroları ile su ve atık su bedellerini toplayacaklar, 2014 yılında su ve atık su bedelleri değişmeyecektir.

10-   Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıp işletilecektir. Bütün mahallelerin çöpleri ilçe belediyeleri tarafından toplanacaktır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada