banner178

ASPİR’İN TANITIMI YAPILACAK

Aspir bitkisinin özelliklerinin iyi bilinmesi, üretiminin artırılması, aspirin ekonomideki yeri ve kullanım alanlarının tanıtımı amacı ile ilçemizde Aspir ve yem bitkilerinden fiğ bitkisinin tanıtımı yapılacak.

ASPİR’İN TANITIMI YAPILACAK

Aspir bitkisinin özelliklerinin iyi bilinmesi, üretiminin artırılması, aspirin ekonomideki yeri ve kullanım alanlarının tanıtımı amacı ile ilçemizde Aspir ve yem bitkilerinden fiğ bitkisinin tanıtımı yapılacak.

27 Ocak 2014 Pazartesi 00:34
1019 Okunma
ASPİR’İN TANITIMI YAPILACAK
banner155

Konya İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Akşehir İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünün katkıları ile yapılacak olan tanıtım toplantısı 29 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirilecek. Akşehir Kültür Merkezinde saat 14.00’te yapılacak toplantıya Konya İl Müdürlüğünün konu uzmanları ile Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr Fikret Akınerdem konuşmacı olarak katılacak.

Tüm Akşehir halkını ve çiftçilerini bu tanıtıma davet eden Akşehir İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri Aspir bitkisi hakkında da şu bilgileri verdi:

“Ülkesel ham yağ açığının kapatılabilmesi, üretime farklı bitkiler sokularak münavebenin sağlanması, kıraç alanların değerlendirilerek nadasın önlenmesi, hayvancılıkta kaliteli kaba yem açığının kapatılması amacı ile ilçemizde aspir ve yem bitkilerinden fiği üretiminin arttırılması amaçlanmaktadır.

Aspir, İç Anadolu’da kuru tarım yapılan alanlarda hububat münavebesine girebilecek en uygun bitkidir. Hububat – Aspir - Yem Bitkisi - Nadas münavebesi söz konusu alanlar için önerilebilir.

Aspir, hububat tarımının yapıldığı her türlü iklim ve toprak koşullarında yetişebilmektedir ve aspir tarımındaki en önemli avantaj, hububat tarımındaki bütün alet-ekipmanların kullanılabilmesidir. Bu özelliğinden dolayı, üreticiler tarafından benimsenmesi daha kolay ve çabuk olacaktır.

Aspir tarımı ülkemizde marjinal alanlarda geleneksel yöntemlerle yapılması, elde edilen ürünün yani tohumunun pazarının olmayışı, üreticilerin tohumdan yağı üretim bölgelerinde bulunan küçük yağ değirmenlerinde çıkarması, söz konusu yağhanelerin sayılarının giderek azalması, diğer yandan yeterli üretimin ve üreticiden sanayiciye düzenli, sağlıklı bir pazarın olmaması nedeniyle ülkemizdeki ekim alanları istenilen düzeyde artış göstermemiştir. Sanayiciler yeterli üretim olmadığı için fabrikalarında gerekli değişiklikleri ve ayarları yapamamakta, dolayısıyla Aspir işleyememekte, diğer yandan üretici pazar bulamadığı için Aspir ekmemektedir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada