banner178
banner241

AKŞEHİR’İN HAYVANCILIĞIN MERKEZİ OLMASI ENGELLENİYOR MU?

İstanbul dahil olmak üzere birçok vilayette bulunmayan ve bölgemizin en modern hayvan pazarı olarak hizmete giren Akşehir Hayvan Pazarı kaderine terkedilmiş, ilgisizlikten oluşan “ŞAP HASTALIĞI” nedeniyle belediye anonsundan ‘dört hafta kapalı’ diye ilan ediliyor..!

AKŞEHİR’İN HAYVANCILIĞIN MERKEZİ OLMASI ENGELLENİYOR MU?

İstanbul dahil olmak üzere birçok vilayette bulunmayan ve bölgemizin en modern hayvan pazarı olarak hizmete giren Akşehir Hayvan Pazarı kaderine terkedilmiş, ilgisizlikten oluşan “ŞAP HASTALIĞI” nedeniyle belediye anonsundan ‘dört hafta kapalı’ diye ilan ediliyor..!

15 Ağustos 2014 Cuma 00:31
6248 Okunma
AKŞEHİR’İN HAYVANCILIĞIN MERKEZİ OLMASI ENGELLENİYOR MU?
banner155

HABER-YORUM: ÜMİT AYKUT ŞENER       

Geçmiş dönemin Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul tarafından yaptırılan ve bölgenin büyük eksikliğini gidermesi amacıyla hizmete sokulan Akşehir Hayvan Pazarı’nın görüntüsü içler acısı durumda.

36 Bin 500 metrekarelik alan üzerinde 12 bin 428 metrekare kapalı alana sahip olarak inşa edilen Akşehir Hayvan Pazarı, Atakent kasabası yakınlarındaki Güllü Orman mevkiinde yapılmış ve 10 Ekim 2013 tarihinde hizmete girmişti.

Bölgenin ‘Hayvan Merkezi’ olması cazip olması bakımından hayvan satıcılarından işgaliye ücretinin bile alınmadığı Akşehir Hayvan Pazarında; büyükbaş hayvanlar için bölüm ve bekleme padokları var. Tek katlı olarak yapılan padokların, üstü kapalı olan kısmı 5 bin 19 metrekare, açık olan kısmı ise 2 bin 7 metrekare olarak inşa edilmiş. Padoklar toplam 768 büyükbaş hayvan kapasitesinde sahip olduğu gibi küçükbaş hayvanlar için bölüm ve bekleme padokları da bulunuyor. Tek katlı olarak yapılan padokların, üstü kapalı olan kısmı 3 bin 137 metrekare, açık olan kısmı ise bin 336 metrekare olarak düşünülmüş. Padoklar, toplam 1440 küçükbaş hayvan kapasitesine sahip ve tesiste ahır, sosyal tesis, mobil kesim ünitesi, bekçi kulübesi ve dezenfeksiyon üniteleri de unutulmamış.

 

30 Mart’taki seçimlerden sonra ne olmuş dersiniz? Açık Hayvan Pazarı kelimenin tam anlamıyla ‘YOL GEÇEN HANI’ na dönmüş. İçeriye önüne gelen hayvan getirmiş, burada beslemiş ve canı istediği zaman da hayvanları alıp götürmüş. Ne bir veteriner var, ne de giriş-çıkışı kontrol eden yetkili var! Nerden biliyorsun diyen meraklılarına da doğruluğunu kanıtıyla şöyle açıklayalım belki o zaman daha net anlaşılır.

 

Bu haberde kullanılan fotoğraf en son 4 gün önce İlçe Tarım Müdürlüğü Binasının önünde çekildi. Diyeceksiniz ki, o kamyonun ne işi var orada? Kamyonun içi tamamıyla küçükbaş hayvan dolu ve veteriner kontrolü gerekmektedir.  “17.11.2011 tarih ve 28145 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan "Yurt İçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre canlı hayvan ve hayvansal ürün sevklerinde menşe şahadetnamesi kullanılmayınca, kontrol sonrasında Küpeleri takılmış, Şap aşılaması yapılmış ve kaydı girilmiş hayvanların pasaportları ile bağlı bulundukları İl veya İlçe Müdürlüklerine sevk edecekleri hayvanları getirecek hayvan yetiştiricileri hayvanları kontrol edildikten sonra uygun olanlara ‘Veteriner Sağlık Raporu’ almak zorundalar. Hayvan sahipleri ancak bu rapor ile başka il veya ilçelere hayvanlarını sevk edebiliyor.

 

Akşehir Hayvan Pazarı haklı olarak kent merkezi dışına yapılınca, kim yerinden kalkıp oraya gidecek, hayvanları aşılayacak ve de rapor düzenleyecek? Çaresi bulunmuş ve tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kamyon ve kamyonet kasalarında İlçe Tarım Müdürlüğü binasının önünde hazır bulundurulacak. Görevli Veteriner Hekimlerimiz de tüm aşı, ilaç ve kontrolleri burada çabucak yapıverecekler.

Ohh! Gel keyfim gel ki, hem de ne gel!

lüküs hayat, lüküs hayat 
bak keyfine yan gel de yat 
ne güzel şey dibimde kontrol 
oh ne rahat…

Modern Akşehir diye övündüğümüz “Dünya’nın Ortası Akşehir” in ne kadar gülünç ve utanılacak duruma düşürüldüğü İlçe Tarım Müdürlüğü’nün umurunda değil ama BELEDİYE BAŞKANI’ nın olmalıdır. Kaldı ki bu durum hem görevidir, hem de boyunu aşmaz!

 

Diğer taraftan İlçe Tarım Müdürlüğü’nün önüne getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların da WC ihtiyaçlarını burada yaptıkları ve yola bulaşması da cabası. Aşırı sıcaklarda yayılan o kokuya maruz bırakılan insanların çektiği içler acısı haline..! Gerçekten Akşehir’e çok yazık oluyor ama kimin umurunda ki? Bundan sonra olacak hiç merak etmeyin çünkü 2015 seçimleri geliyor! Tıpış tıpış ayağınıza gelecekler siz de o gelenlere o zaman bu çektiğiniz sıkıntıları ve size layık görülen bu davranışları hatırlatırsınız…

 

Nerde görülmüştür ‘bulaşıcı hastalık var’ diye hayvan pazarını kapatmak? Şüphe duyulan ve bulaşıcı hastalık tespit edilen hayvanlar burada görevli veteriner hekimler tarafından, özel olarak yapılan ‘karantina binası’ na alınır. Hayvan Pazarı’na giriş yapmak isteyen araçlar ve taşıdıkları hayvanlar dezenfekte havuzuna sokularak ilaçlamaya tabi tutulur. Elbette ki, ilaçlama ünitesi kullanılmayınca doğal olarak bulaşıcı hastalık kaçınılmaz oluyor. Kurban Bayramı yaklaşıyor ve Hayvan Pazarı acilen hazır hale getirilmeli ve Akşehir ekonomisine katkıda bulunması sağlanmalıdır.

 

Sayın Belediye Başkanımız AKKAYA, siz doktora yapmış, yüksek ziraat mühendisi değil misiniz? Bu konuları herkesten önce siz daha iyi bilmelisiniz. Eğer biliyorsanız bu keyfi duruma neden seyirci kalıyorsunuz? Akşehir HAYVAN MERKEZİ olsun istemiyor musunuz yoksa?

Elinizde bulunan bu tesisin değerini sizden daha iyi anlayan Bolvadin Belediye Başkanı kurmaylarıyla birlikte burayı gezmeye geliyor ve Akşehir belediye yetkililerinin eşliğinde gerekli bilgileri not alıyor. Siz ise ‘Twitter’ alışkanlığınızı bir yana bırakıp seçimlerin üzerinden 4,5 ay gibi bir süre geçmesine rağmen siz hala 100 günlük icraat çalışmasını kamuoyu ile paylaşmadınız. Sabırsızlıkla kendi taahhütlerinizden oluşan icraat raporunuzu açıklamanızı bekliyoruz.

Eğer zahmet eder, tweet atmaktan da boş vakit bulursanız, komşu ilçeleri bir ziyaret ediniz lütfen. Mesela, Ilgın’a gidin ki, hayvan pazarı nasıl da dolu geçiyor, gözlerinizle görün isterim. Yok! İşin uzmanı olarak Hayvan Pazarı Belediye’nin işi değil diyorsanız o zaman da bu muhteşem tesisi ya Konya Borsası’na ya da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına tahsis edin ki, hayvan yetiştiricileri için yapılan bu modern tesis damızlık hayvan alım-satım merkezi olsun. Unutmayın ki, atıl durumdaki bir tesis ne Akşehir’e ne de ülke ekonomisine hiçbir maddi katkıda bulunamaz! Bunun vebali de ağır olur, altında ezilirsiniz!

 

Saygıdeğer Akşehirliler, yazılarıma göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı size teşekkür ederim. Belki, Nasreddin Hocamız ‘bindiği dalı kesmiş’ ama Akşehir’in hedefi her zaman daha ileriye gitmek olmalıdır. Hele ki Akşehir kimsenin çiftliği hiç değil!

 

“Fısıltı Gazetesi” nin hızına yetişmek ne mümkün.

 

Bana ulaştırmak istediğiniz her türlü ihbar, bilgi ve fotoğrafları pervasiz@pervasiz.com.tr e-mail adresine gönderebilirsiniz.

Son Güncelleme: 20.11.2018 13:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
rızarıza 2014-08-15 08:46:33

şuna inanıyorum ki akşehirimize karşı oynanan bir oyun var elinde çalıştırabileceğin bazı tesislerin var fakat sen bu tesislerden hiç haberin yokmuş gibi kendi kaderine terketmeye kalkıyosun başkan olmadan önce projelerini açıklarken bu tesisleride halka kazandıracağını söyledin başkanım k.bakma ama mesleğine karşı ne bir öz iraden nede başkan olarak kendine öz güvenin var

Avatar
mehmet salih 2014-08-15 10:40:46

haberin kaynağı pazarı yapan arkadaş gibi görünüyor.
1-konyanın ilçeleri arasında arazisi en az hayvan varlığı 13.sırada olan bir ilçeye ülkenin en büyük hayvan pazarını yapan bu zat yaparken kime sordu,harcanan o parayla ilçenin ihtiyacını karşılayacak mezbahayla birlikte bikaç tanede piknik alanı yapılırdı.
2- bu ülkede veteriner raporu için hayvan pazarına giden bir üretici yok.bu manzaraları izmirin göbeğinde de kuşadasında da görürsünüz.yazıyı yazmadan önce biraz araştırma yapın lütfen.hayvan kokusundan rahatsız olan arkadaşlar kaynakları çarcur edeceklerine yer bulup ilçe tarım binasını şehir dışına taşısınlar
-pazarın kapanma nedeni "şap" değil "afrika hastalığı" ülkeye yeni giren bir hastalık insanlara bulaşabileceği söyleniyor,türkiyede ilk görülen yerlerden birisi akşehir. risklerin ne olduğu konusunda bilginiz yok konuşuyorsunuz.. hayvancılıkla kalkınalım deyip hayvan kokusundan rahatsız olacaksın bu çelişki ne?gazete sahibi olmak ortalığa pisleme hakkı vermez kimseye.

Avatar
cuvst42 2014-08-16 01:31:49

sayın belediye başkanı, belediye başkanlığını twet atmaktan ibaret olduğunu sanıyor. birileri o makamın hizmet etme yeri olduğunu, sürekli borçtan yakınma yeri olmadığını çözüm merci olduğunu hatırlatmalı. sanki önceki başkan başka partili gibi sürekli şikayet, mevcut kadroları tasfiye etmekten başka hizmete zaman bulamıyor.

Avatar
ortaköylü 2014-08-16 09:07:18

mehmet salih bey sen ticaret nedir bilirmisin ticareti evinde kuş balık kedi köpek besleyerekk köylüye hayvancılıkla uğraşan insanlara bir kazanç sağladım diye düşünüyosan sana piknik alanında yer çok biraz salihli ol ismine hitap et...

Avatar
u.a.sener @mehmet salih 2014-08-16 16:55:05

mehmet salih isimli bir ​okurumuz şiir gibi döktürmüş maşallah. yetkili biri olduğu her halinden belli. güya sitem ediyor! zavallı muhterem... öncelikle 13.sırada diye küçümsediğiniz hayvan pazarının yapılmasına tepkili çünkü rahatları bozuldu.

i̇lçe tarım müdürlüğü'nün taşınmamasına tepkili ama onun muhatabı da siyasiler! yazıyı yazmadan araştırmamızı öneriyor ama resmi gazete'de yayımlanan "yönetmelik" hiç umurunda değil!

öncelikle bu yazıyı yazanın veteriner olmadığı kesin. ​ çünkü hayvan kokusundan rahatsız olanların parayı boşa harcadığına dem vuruyor. bak arkadaşım medeni dünyada insanca yaşamaya çalışıyoruz​ ama hayvanca bile yaşamak istesek nereye idrarımızı yapacağımızı size sormayız. çünkü hayvanlar insanlardan daha hassastır bu konuda. ya ağaç dibine ya da kumlu veya otlak yere dışkı bırakır. anlatabildik mi?

şap konusuna gelince ​; ha şap ha afrika hastalığı, fark ne? i̇kisi de bulaşıcı değil mi? sen neyin peşindesin? halka hizmet hakka hizmettir...

Avatar
mehmet salih @u.a.sener 2014-08-19 10:13:53

şapla afrika hastalığı arasındaki fark yazınızı araştırma yapmamadan yazdığınızın delili "eleştiriyi hazmetmeyi öğrenin lütfen"
eleştirimde hayvan pazarı yapılmasın dediğimi hatırlamıyorum.harcanan parayla ihtiyaca yetecek hayvan pazar+mezbaha+bonus olarakta 1-2 piknik alanı bile yapılırdı diyorum "habercilik gerçeklikten uzaklaşırsa işin tadı kaçar yalancı imamın durumuna düşersiniz mazallah"
akşehire hızlı tiren garı yapsanız tren geçermi? yapılan iş buna benziyor onu eleştirdik ilçede ticari alt yapı bu pazara hitap etmiyor edemez de mesele bu.
haberinizin ana meselesinin koku olduğunu ve bunu birkaç kişinin sorun ettiğini sizde biliyorsunuz ama netice itibarıyla biz 1000 karakterle sınırlıyız,gazete sizin. elinizdeki gücü vicdanınızı iyice dinledikten sonra kullanmanız size kalmış bir şey bize düşen "zavallı muhterem" olarak her şeyin hayırlısını dilemek.

Avatar
mehmet salih @ortaköylü 2014-08-19 10:29:54

derdiniz akşehir olsa lafı doğru yerinden anlarsınız.
biz hayvan pazarı yapılmasın demedik hayvan pazarına harcanan parayla "ihtiyaca yetecek hayvan pazarı+mezbaha+kalanıylada 1-2 piknik alanı" yapılırdı dedik.
akşehire kanal istanbul projesi yapsan kaç kişi yalı yapmaya gelir?akıllı olun biraz akşehirin okadar çok parası yok.
ilgın hayvan pazarı iç anadolunun en hacimli pazarı sizce bir eşek yükü para harcanarak mı yapılmış o tesis

Avatar
ortaköylü 2014-08-20 08:43:11

adamın derdi piknik halen şu na birisi piknik alanının yerini göstersin.

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada