banner178

AKŞEHİR’DEN SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNE SAYGI

104 yıl önce Sarıkamış Harekatı’nda donarak şehit düşen binlerce askerimizi anmak için ‘Gençlik Şühedanın İzinde Yürüyor’ sloganıyla tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak düzenlenen yürüyüş, Akşehir’de kar altında gerçekleştirildi.

AKŞEHİR’DEN SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNE SAYGI

104 yıl önce Sarıkamış Harekatı’nda donarak şehit düşen binlerce askerimizi anmak için ‘Gençlik Şühedanın İzinde Yürüyor’ sloganıyla tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak düzenlenen yürüyüş, Akşehir’de kar altında gerçekleştirildi.

07 Ocak 2019 Pazartesi 00:07
656 Okunma
AKŞEHİR’DEN SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNE SAYGI
banner155

Akşehir İlçe Spor Sağlık Müdürlüğü ve Akşehir Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen yürüyüş, dün saat 10:00’da Akşehir Gençlik Merkezi önünden başladı. Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Jandarma Komutanı Emre Çapan, Garnizon Komutan Vekili, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Köseoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının ve okulların idarecileri, AK Parti Akşehir Gençlik Kolları, Ak-Nasreddin Spor Kulübü, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla yapılan yürüyüşte gençler Türk bayrakları ve dev Atatürk posteri taşıdılar. Akşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın seslendirdiği marşlar eşliğinde yapılan yürüyüşü, vatandaşlar da evlerinin balkonlarından bayrak sallayarak izlediler.

Yürüyüşün sona erdiği Akşehir Şehitliği’nde düzenlenen anma töreni, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Yıldırım İlkokulu öğrencilerinden Pınar Kol’un okuduğu şiirin ardından kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Salih Akkaya, Sarıkamış’ta Allahuekber Dağları’nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken ağır kış koşulları altında donarak ölen askerlerimiz için bir Rus generalinin ‘’Onları teslim almayı ve birer tas sıcak çorbayla içlerini ısıtmayı çok isterdim. Ancak onlar bizden önce Allah’larına teslim oldular’’ sözlerini hatırlatarak; ‘’Tarihimizde zafer kazanılmış ve yıl dönümlerini kutladığımız pek çok gün var ancak bugün bizim için büyük hüzün kaynağı olan bir gün. Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Milli Mücadele’de, 15 Temmuz’da ve terörle mücadelede kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.’’dedi.

Kaymakam Türk de tarihte Türk Devletlerinin hep dış mihraklar ve onların içerideki işbirlikçilerinin entrikaları ile yıkıldığını vurgularken; ‘’Bugün düzenlediğimiz yürüyüşü ve anma törenini, soğuk bir havada ve kar altında gerçekleştiriyoruz. Empati yapalım ve askerlerimizin yetersiz giysilerle donarak şehit olmalarının anlamını daha iyi kavrayalım.’’şeklinde konuştu.

Tören, şehitler için dua edilmesiyle sona erdi.

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yapılan törene ise, hükümetten 3 bakan ve yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Her yıl 3 gün süren etkinliklere katılan öğrenciler, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, kardan yapılan asker heykeli önünde sabaha kadar nöbet tuttular. Katılımcılara erzak ve Türk Bayrağı dağıtılan yürüyüş, Kızılçubuk köyünden başlayarak Yukarı Sarıkamış Köyü’nde son bulan 6,5 km’lik bir güzergahta gerçekleştirildi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın kayıtlarına göre, 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihleri arasında Sarıkamış’ta 60 bin Mehmetçik; şiddetli soğuk, yetersiz giysiler, açlık ve salgın hastalık nedeniyle şehit düşmüştü.

Son Güncelleme: 07.01.2019 08:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada