banner178

AKŞEHİR’DE JEOTERMAL SU İÇİN TÖREN

Akşehir’e bağlı Gözpınarı Köyü yakınlarında MTA tarafından bulunan Jeotermal sıcak su ile ilgili bir program düzenlendi.

AKŞEHİR’DE JEOTERMAL SU İÇİN TÖREN

Akşehir’e bağlı Gözpınarı Köyü yakınlarında MTA tarafından bulunan Jeotermal sıcak su ile ilgili bir program düzenlendi.

28 Ocak 2014 Salı 00:30
3272 Okunma
AKŞEHİR’DE JEOTERMAL SU İÇİN TÖREN
banner155

Programa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, KOP Mehmet Babaoğlu, Akşehir Kaymakamı Ali Dursun, Akşehir Belediye başkanı Abdülkadir Oğul, bazı daire ve kurum müdürleri, belde belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk olarak konuşan MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer,MTA’nın Türkiye genelindeki çalışmalarından ve Konya bölgesindeki yaptığı araştırmalardan bahsederek Akşehir’deki suyun Konya bölgesinin en sıcak suyu olduğunu söyledi.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, MTA’nın Akşehir civarında yaptığı çalışmalar sonucunda böyle güzel bir suyun Gözpınarı’nda bulunduğunu söyledi. Baloğlu, MTA’nın 2002 yılına kadar Türkiye genelinde yapılan sondaj sayısı kadar 2002 yılından sonra Konya’da sondaj yaptığını belirterek “Akşehir’de bölgemizin en sıcak suyu, yani taban sıcaklığı 104, çıkış sıcaklığı 63 derece olan bir sıcak su bulundu.  Bu su 4000 yataklı bir otelin kapasitesine karşılayabilecek düzeyde. Aynı zamanda 17.000 metrekarelik bir serayı idame ettirecek sıcaklığı sağlayabilecek bu suyun ben Akşehir’e kapasite anlamında ileride çok faydalar getireceğine inanıyorum. Artık Ankara ve Konya termal sıcak su için Akşehir’e gelecek” dedi.

Akşehir’e müjdelerde veren Milletvekili Baloğlu,  Yunak Akşehir arasındaki karayolunun Tuzlukçu’ya kadar olan kısmının bu yıl ihalesinin yapılarak çalışmalarının başlayacağını ve bölünmüş duble yolun hizmete gireceğini söyledi.  Yeni yapılan Akşehir Devlet Hastanesi’nin de bittiğini ve geçici kabul çalışmalarının sona ermek üzere olduğunu söyleyen Baloğlu, “İnşallah önümüzdeki hafta yeni hastanemizin Emar cihazı yerleştirilecek ve Şubat’ın ilk haftasında Akşehir Devlet Hastanesi yeni binasında  Emar cihazımız hizmete girecek. Yine Akşehir Devlet Hastanemizin yeni binası da en geç Nisan başında Akşehirli hemşehrilerimizn ve bölgedeki vatandaşlarımızın hizmetine girecek” dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’de yaptığı konuşmada Jeotermal sıcak suyun bulunmasının çok önemli bir hizmet olduğunu belirterek “Bu suyun analizi ve araştırması yapıldığında, şehrimize ülkemize ne gibi kaynaklar yaratacağını hepimiz inşallah göreceğiz. 2002’de sizlerin desteği ile iktidar olduk. Alnımız açık. Bu şehrin bütün devlet yatırımlarını yeniledik. Hapishanesi, hastanesi, okulları, hükümet konağı, 2 tane yüksekokul, duble yolları gibi. Allah’’a bin şükür, Cumhuriyet tarihinin bu bölgeye yapılan yatırımının iki katını, üç katını biz 10-11 yılda getirdik” dedi.

Konya Valisi Muammer Erol’da Akşehir’de bulunan suyun bölge için önemine dikkat çekerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yapılan konuşmalarına ardından edilen dua ve kurban kesiminin ardından törene katılan protokol tarafından Jeotermal su kuyusunun girişindeki kurdela kesilerek su vanası açıldı. Sıcak su kuyudan büyük bir hızla fışkırırken törene katılan vatandaşlarda bu görüntüyü coşkuyla alkışladı. Açılışa katılan vatandaşlar akan sıcak suda ellerini ve yüzlerini yıkadı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Sinasi. ZEREn 2014-01-28 20:23:39

Bulanlardan. Ugrasanlardan. Herkezden. ALLAH. Razi Olsun. Selammm. NL

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada