banner178
banner241

AKŞEHİR TURİZMİ MASAYA YATIRILDI

Mevlana Kalkınma Ajansı ile Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, Akşehir’deki turizmin gelişmesi amacıyla bir istişare toplantısı düzenlendi.

AKŞEHİR TURİZMİ MASAYA YATIRILDI

Mevlana Kalkınma Ajansı ile Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, Akşehir’deki turizmin gelişmesi amacıyla bir istişare toplantısı düzenlendi.

16 Ağustos 2014 Cumartesi 00:01
1151 Okunma
AKŞEHİR TURİZMİ MASAYA YATIRILDI
banner155

Akşehir Kaymakamlığı’nda düzenlenen toplantıya, Akşehir Kaymakamı Ali Dursun, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İl Kültür Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Osman Çorumlu, Müze Müdürü Ömer Faruk Türkan, Akşehir MYO Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kadir Öztaş, Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Yetkilileri, Akşehir’deki turizm belgeli otellerin yetkilileri, bazı restoran ve dinlenme tesisi yetkilileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Akşehir Kaymakamı Ali Dursun, Akşehir’de böyle bir toplantının yapılmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, bu toplantının karşılıklı bilgilenme açısından ve potansiyellerin değerlendirilmesi için faydalı olacağını söyledi.

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman yaptığı konuşmada Karaman’da yapılan çalışmalar kapsamında Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik’le birlikte Karaman’da yapılan tecrübelerin Konya’daki paylaşılabilmesi için bu tür toplantılara başladıklarını belirterek “Bu toplantının bir benzerini Beyşehir’de yaptık. Bir şeyi, turizmde dahil olmak üzere sonuçta pazarlanabilir bir ürün haline getirmiyorsanız ve bunu satış ve pazarlama kısmına sokamıyorsanız, istediğiniz kadar turizmle ilgili ürünümüz var, potansiyelimiz var demeniz çok anlam ifade etmiyor” dedi. Akman, Akşehir’e özgü turizm değerlerini turizm ürününe dönüştürüp bunları turizm camiasına satıp gelir elde etmenin yollarını aramak için bu toplantının yapıldığını söyledi.

İl Kültür Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, toplantılara isminin son kısmında şehir olan ilçelerden başladıklarını belirterek “Bu ilçelerimizi Konya’nın üç merkez ilçesinin dışında değerlendirirseniz, 28 ilçe arasında Akşehir turizm potansiyeli en yüksek ilçelerden biri. Akşehir’de bugüne kadar yapılan turizmi geliştirme ve düzenleme çalışmaları işi belli bir noktaya kadar getirdi. Akşehir’deki turizm değerlerimizi nasıl ziyaretçilerimizin ve turistlerin dikkatine sunabilir ve buradan şehre nasıl bir katma değer sağlayabiliriz konusunda toplantıya katılan katılımcılarımızın çok değerli görüşlerini ve düşüncelerini almak istedik” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, toplantıda yaptığı konuşmada toplantının Akşehir için hayırlı ve faydalı olmasını diledi. Başkan Akkaya “Burada pratiğe yansıyacak, eylem planı oluşturacak somut öneriler ve uygulanabilir konuları ele alarak, bunları uygulamaya koyacağız. Bu sayede Akşehir’de gerilerde olan turizm gelirinin daha yükseğe çıkması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından toplantıya katılanlar kendilerini ve iş kollarını diğer katılımcılara tanıttı. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik, Akşehir’de turizm potansiyeli konusunda şaşkınlık yaşadığını belirterek Akşehir’de turizm alt yapısı için birçok şeyin halledilmiş olduğunun altını çizdi. Çelik “Akşehir gibi şehirden Türkiye’de kaç tane var bilemiyorum. Bu güne kadar Türkiye’nin 29 ilinde çalışma şansımız oldu. Bir çok ilimizi ve ilçemizi dolaştık ama Akşehir’de çok şaşırdık ve çokta mutlu olduk. Şehrin içerisinde sizler kendinize göre ‘daha yapacak çok iş var’ diye görebilirsiniz ama Akşehir’de çok şeyin başarılmış olduğunu gördüm. Tarihi eserlerin restorasyonu, restore edilen evler gibi birçok konu halledilmiş. Akşehir’de turizm için ayrı bir hava var” diye konuştu. Nasreddin Hoca’nın şehrin tüm havasına işlediğini belirten Çelik, başka bir şehirde böyle bir değerin şehre bu kadar işlediğine tanık olmadığını ancak Akşehir’de Nasreddin Hoca’nın şehrin iliklerine kadar işlediğini söyledi. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik Akşehir’deki turizme ait değerlerin nasıl pazarlanacağı ve Akşehir’e nasıl daha fazla turist getirilebileceği ve bu değerleri nasıl pazarlayabilecekleri hakkında çalışma yapacaklarını kaydetti. Toplantı katılımcıların konu hakkındaki görüş ve fikirlerinin dinlenmesi ile devam etti.

Son Güncelleme: 15.08.2014 23:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
u.a.sener 2014-08-16 16:59:46

turizmin aksehir için ne kadar önem arz ettiğini halkımız bilmesine karşın sanırım belediye başkanımız daha farkına varmış görünmüyor. toplantıyı erken terk ederek soluğu konya'da almış. bu kadar önemli olan neyse artık? bekleyip göreceğiz...

Avatar
mustafa 2014-08-16 22:29:08

turizm ve aksehir. arkadas once saygi sevgi,hosgoru , aksehir eksikligi halk yobaz saygisiz,sevgisiz, cok igrenc goruntuler cop,kirlilik,cok guzel binalar yapilmis ama hic bir yerde yesil alan yok ,nefes alinmiyor sehr merkezi cok pis,trafik kaos sinyalisasyonu olmayan sehir gurultu kirliligi halt safhada, 200'kahvesi,200 berber salonu,200 bayan kuaforu,plan birgt sehir pardon sehir görüntüsünde bir mezra özür dilerim turizm bücher sehirde cok ama cok zor.

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada