banner178

AKŞEHİR KOP PROJESİ ÜRETMİYOR MU?

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi’nce yürütülen, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik toplam 64 projeye verilecek olan 22 milyon TL tutarındaki mali destek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından onaylandı. Projeler arasında Akşehir’de uygulamaya geçirilecek olan herhangi bir proje bulunmuyor.

AKŞEHİR KOP PROJESİ ÜRETMİYOR MU?

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi’nce yürütülen, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik toplam 64 projeye verilecek olan 22 milyon TL tutarındaki mali destek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından onaylandı. Projeler arasında Akşehir’de uygulamaya geçirilecek olan herhangi bir proje bulunmuyor.

06 Kasım 2018 Salı 07:29
658 Okunma
AKŞEHİR KOP PROJESİ ÜRETMİYOR MU?
banner155

KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Programı (KOP TEYAP) kapsamında 41, Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Programı (KOP KIRSAL) kapsamında 18 ve KOP Bölgesi’nin Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Programı kapsamında da 5 olmak üzere toplam 64 projeye, 22 milyon TL’nin üzerinde mali destek sağlanacak. Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ta yürütülen ve 3 farklı kategoride desteklenen 64 projeyi uygulayacak olan kurumlar arasında; üniversiteler, kaymakamlıklar, belediyeler ve ağırlıklı olarak ilçe tarım ve orman müdürlükleri var. Bahçe Bitkileri, Küçükbaş Hayvancılık, Serbest Sistem Kanatlı Hayvancılık, Organik ve İyi Tarım, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler gibi projeler arasında yer alan; Ilgın İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanacak olan ‘KOP İle Bilinçli Üretici Projesi’, Doğanhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanacak olan ‘KOP Bölgesinde Mantar Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması’ ve ‘KOP Bölgesinde Seracılığın Geliştirilmesi’ gibi projeler dikkat çekiyor. Ne yazık ki bu 64 proje arasında, direkt olarak Akşehir’de uygulamaya geçirilecek olan hiç bir proje bulunmuyor.

KOP destekli projeler, yalnızca belirtilen 64 projeyle sınırlı değil. Bugüne kadar KOP Bölgesi’nde birçok projenin, kamu kurum ve kuruluşları üzerinden hayata geçirilmeleri sağlandı. Akşehir’de de Adalet Binası, Sosyal Güvenlik Merkezi Binası, Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü, tarihi mescid ve cami restorasyonları, Toplum Sağlığı Merkezi, Köprülü Kavşak, ‘KOP ile Karahüyük Sera Hüyük Projesi’ ve Tepeköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Örtü Altı Sera Kurulumu gibi projeler, KOP’un finansal desteğiyle gerçekleştirildi ya da devam ediyor. Ancak, Akşehir’in kamu kurum ve kuruluşları, başlanmış işlerde hızlı yol almak ve yeni projeleri hayata geçirmek için de destek başvurusunda bulunabilirler. Örneğin, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Akşehir Belediyesi’nin ihalesini birlikte aldığı Jeotermal kaynağın değerlendirilmesi için KOP’un aynı amaçlı programından yararlanılamaz mı? Yine KOP’un, bitkisel üretimde toprak ve su kaynaklarının etkin ve sürdürülebilir kullanımına yönelik eğitim ve yayım faaliyetlerinden yararlanılarak hem sulu tarımdan kaçınılsa hem de çevre ilçelerde yapılan göletlerin sınırlı sayıda olması gerektiği gündeme getirilseydi, Akşehir Gölü’nün su kaybetmesi önlenemez miydi?

‘Yerel potansiyelin harekete geçirilerek ekonomik ve sosyal bütünleşmenin sağlanmasına’ yönelik projelerin hayata geçirilmesiyle, ‘KOP Bölgesinde’ tarım ve hayvancılığın gelişme kaydetmesi öngörülüyor. Diğer ilçelerde olduğu gibi Akşehir’de de Kaymakamlık ve İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü tarafından geliştirilerek KOP destek programlarından finansmanı sağlanacak her proje, sözü edilen ekonomik ve sosyal bütünleşmenin sağlanmasına hizmet edecektir.

Yeterince duyurulmadığı için varlığından haberdar olamadığımız bu tip projeler var ise, bunların kamuoyuyla paylaşılması ve bundan böyle; KOP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından ilan edilecek her destek programı içerisinde Kaymakamlığımız, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve Belediyemiz tarafından hazırlanmış çok sayıda projenin yer alması gerektiğine inanıyoruz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada