banner178

Akşehir Kirazı Tanıtımı Sürüyor

Akşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Konya-Afyon Karayolu üzerinde meyve satışı yapan işletmelere dağıtılan ‘Bez Afiş’lerin üzerinde, Akşehir Kirazı Logosu ve TESCİLLİ AKŞEHİR KİRAZI yazısı bulunuyor.

Akşehir Kirazı Tanıtımı Sürüyor

Akşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Konya-Afyon Karayolu üzerinde meyve satışı yapan işletmelere dağıtılan ‘Bez Afiş’lerin üzerinde, Akşehir Kirazı Logosu ve TESCİLLİ AKŞEHİR KİRAZI yazısı bulunuyor.

04 Haziran 2016 Cumartesi 00:04
2607 Okunma
Akşehir Kirazı Tanıtımı Sürüyor
banner155

Yapılan bu çalışmayla, Akşehir Kirazı Logosu ve Logo Type tanıtımına katkı sağlaması hedefleniyor. Markalaşma sürecinde olan Akşehir Kirazı için akılda kalıcılık amacı ile tasarlanan logo ve logo type‘ın yoldan geçen tüm araçlar tarafından görülmesine özen gösteriliyor.

Akşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerince yapılan açıklamada, “Akşehir ve Eber Gölleri ile Sultan Dağları arasında kalan bölgede göllerin etkisiyle oluşan nem, gece ve gündüz sıcaklık farklarının olumlu etkisiyle birleşip, dağ ile göl arasında sıkışarak lodos ve poyrazın sert etkisini azaltır. Bu etki karasal iklimden farklı olarak doğal bir mikroklima oluşturur.  Sultandağı ve Akşehir ilçelerinin arazilerini kapsayan bu alanda dünyaca ünlü Akşehir Kirazı®mız  yetişir.

Akşehir Kirazı®’ na benzer veya aynı sinonimden gelen çeşitler farklı bölgelerde farklı isimlerle (0900 Ziraat, Napolyon, Dalbastı)  yetiştirilebildiği halde, bölgemizde yetiştirilenler daha dayanıklı, gevrek, sulu, kendine has eşsiz aroması, mükemmel lezzeti ve belirgin renk farkı sebebi ile Türk Patent Enstitüsünce tescillenmiştir.

Akşehir Kirazı® bölge insanı için de önemli bir geçim kaynağıdır. 1960’lı yıllarda bölge çiftçisi ile “Napolyon Kirazı” olarak tanışan Akşehir Kirazı®  o yıllardan günümüze kadar yetiştiricilik alanı artarak gelmiştir. Afyonkarahisar’ın doğusunda Eber Kasabasından başlayarak Konya’nın batısında Akşehir’in de dahil olduğu 45-50 kilometrelik bir hat üzerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dünyanın en kaliteli kirazı olarak bilinen ve bölgemizde yetiştirilen Akşehir Kirazı®’nın büyük bir kısmı başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya’ya ihraç edilmektedir. FAO kayıtlarına göre Türkiye’nin 2010 yılında kiraz ihracat miktarı 65.291 ton iken ihracat değeri ise 147.827.000 $ olmuştur.  Sadece bölgeden 2010 yılında ihraç edilen kiraz miktarı (Akşehir ve Sultandağı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri 2010 yılı verilerine göre) tüm Türkiye ihracatının %20’ sini oluşturmaktadır. Bölgede 2011 yılında ihraç edilen kiraz miktarı ise tüm Türkiye ihracatının %24’ unu oluşturmaktadır (FAO kayıtlarına göre Türkiye’nin 2011 yılında kiraz ihracat miktarı 46488 ton iken ihracat değeri ise 131.056.000 $ olmuştur).  Ekolojik koşullara göre değişmekle birlikte uzun yıllar verim ve ihraç değerlerine bakıldığında yaklaşık toplam kiraz ihracatının %15-30’unu bölge karşılamaktadır. Bu sebeple ihracatlık kiraz üretiminde ve ihracatında bölgemiz ve Akşehir Kirazı® önemli bir role sahiptir.

 

İhracat değeri olan Akşehir Kirazı® sayesinde bölge insanının refahında 1960 yıllardan bugüne önemli derecede ilerleme gözlenebilmektedir. Yetiştiricilerin yanı sıra başta komisyoncular olmak üzere, çevre il ve ilçelerden hasat işçileri ile nakliyecilerde bu sektörden faydalanmaktadırlar.  Ayrıca Akşehir, çevre ilçelere göre daha büyük bir yerleşim merkezi haline gelmiş ve kiraz yetiştiriciliği açısından önemli bir model olmuştur.

 

Türk Patent Enstitüsü “Akşehir Kirazı” ibaresini coğrafi işaret olarak tescil etmiş ve tescil 11.04.2004 tarih ve 25430 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. (Akşehir Kirazı® Tescil No: TPE 11.04.2004-75) Akşehir ticaret odası ve Akşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün yoğun çabaları ile coğrafi işaret olarak tescil edilen Akşehir Kirazı®’nın bölgeyle özdeşleşmiş bir ürün olarak tüm Türkiye ve bütün dünyaya tanıtımı için büyük bir adım atılmıştır. Ancak bölgede işleme ve depolama tesislerinin yetersizliği nedeniyle bölge dışına işlenmek üzere nakledilenAkşehir Kirazı®, başka bölge kirazı olarak adlandırılıp paketlenmekte ve yurt dışına ihraç edilmektedir. Bu durum bölge yetiştiricisi ve Akşehir Kirazı® için çok olumsuz bir durum yaratmaktadır. Oysa çözüm, bölgeye stratejik bir kaç noktada gerekli donanıma sahip, işletme bilinci yüksek işleme ve depolama tesisi kurmaktan geçmektedir. Bu tesisler sayesinde Akşehir Kirazı® bölgede işlenecek, ihracatçı firmalar işleme ve depolama için nakliye maliyetinden ve nakliye kayıplarından kurtulmuş olacaklardır. Ürünün daha ucuza mal olması sebebiyle bu maliyet düşüşü ihracatlık kiraz fiyatlarına da olumlu olarak yansıyacaktır. Bölgede işlenip paketlenen kiraz “Akşehir Kirazı®” olarak ihraç edilerek tanıtımı sağlanmış olacaktır.

Akşehir Kirazı®’ nın bölge için çok dikkate alınmayan başka bir özelliği de Nisan ayının 2. haftasından itibaren çiçek açmaya başlayan kiraz ağaçlarının büyüleyici görüntüleridir. Yolu bu dönemde Konya-Afyonkarahisar karayoluna düşen, bölgede kiraz bahçelerinin beyaz bir kuğuyu andıran eşsiz görünümlerini gören, insana yaşama sevinci ve mutluluğu veren tarifsiz kiraz çiçeği kokularını duyan birinin yol kenarında bir bahçeye uğramadan geçmesi neredeyse imkânsızdır. Kiraz bahçelerinde bal arılarının ahenkli sesleri ile eşsiz bir görüntü doğaseverleri beklemektedir. Her yıl Japonya da düzenlenen  ‘Sakura Festivali’’ni (kiraz çiçeği festivali) görmek için Japonya ya gitmeye gerek yoktur.

Akşehir Kirazı®’ nın tüketiciye sunduğu göz ziyafetinin yanı sıra yenildiğinde ENDORPHİN salgısını artırarak mutluluk hissi vermesi sebebi ile sevilerek tüketilir.”

 

Son Güncelleme: 04.06.2016 00:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mehmet Emin Akkas Almanya 2016-06-04 10:30:24

Aksehirimizin ve bolgesindeki basta Kiraz ve diger meyve ureticilerimizin mahsullerini bol be berakatli eylesin biz Almanyada su anda kilosunu Rimi bes milyondan ancak tadimlik alabiliyoruz bakib buyutene yetistirene Allah kolaylik versin

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada