banner178
banner241

AKŞEHİR GÖLÜ KURUMAKTAN KURTULACAK

Son yıllardaki yağış azlığı ve bilinçsiz derin kuyu açılmasıyla tamamen kuruma noktasına gelen ve Nasreddin Hoca’nın ‘Ya Tutarsa’ diye yoğurt mayaladığı, dünyaca ünlü tescilli Akşehir Kirazı’na aroma veren Akşehir Gölü, ilçede faaliyete geçen Atık Su Arıtma Tesisi’nden arıtılan suyun verilmesiyle beslenmeye başlandı.

AKŞEHİR GÖLÜ KURUMAKTAN KURTULACAK

Son yıllardaki yağış azlığı ve bilinçsiz derin kuyu açılmasıyla tamamen kuruma noktasına gelen ve Nasreddin Hoca’nın ‘Ya Tutarsa’ diye yoğurt mayaladığı, dünyaca ünlü tescilli Akşehir Kirazı’na aroma veren Akşehir Gölü, ilçede faaliyete geçen Atık Su Arıtma Tesisi’nden arıtılan suyun verilmesiyle beslenmeye başlandı.

13 Kasım 2018 Salı 04:01
2857 Okunma
AKŞEHİR GÖLÜ KURUMAKTAN KURTULACAK
banner155

Kuruma noktasına gelen ve 1 Kasım 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kesin Korunacak Hassas Alan olarak ilan edilmesinin ardından Atık Su Arıtma Tesisi’nden arıtılan suyun verilmesiyle beslenmeye başlanan Akşehir Gölü’nün kurtarılması ümit ediliyor. Atık Su Arıtma Tesisi’nde inceleme yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; "Avrupa Birliği hibesiyle yaptırılan tesisin tahliye suyunun göle döküldüğü bölümdeyiz.  Saniyede 79 litre tertemiz, pırıl pırıl arıtılmış su gölümüzü beslemektedir. Bu arıtma tesisimizin kapasitesi ortalama 15 bin metreküp/gün’dür. İleride kapasite artırımı ile beraber 25 bin metreküp/gün kapasiteye çıktığında, saniyede 254 litre arıtılmış su gölümüzü besleyecek.” dedi.
 

Akkaya; "Gölümüz alansal olarak Türkiye’nin 3. büyük gölü. Akşehirimizin toplam alanının da yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Gölümüz 1935 yılında tamamen kurumuş, 1969 yılında ise taşmıştır. Gölümüzün kuruma nedenlerinden en önemlisi yağışların azlığıdır. Çünkü gölümüzü besleyen öyle büyük su kaynakları yoktur. Esas gölümüzü besleyen yağmur ve kar yağışlarına bağlı olarak akan dereler ve çaylardır ve yine Afyonkarahisar’a bağlı Eber Gölü’müz de Akşehir Gölü’nü besleyen kaynaklardan birisidir. Yağışların az, buharlaşmanın çok olduğu dönemlerde gölümüz tamamen kuruma noktasına gelmektedir. 2008 yılında bu yaşanmış, bu yıl ise kuruma olmamış ama oldukça küçülmüştür. Sebepler arasında; yer altı suyu kuyularının geçtiğimiz yıllarda kontrolsüz şekilde açılması ile yine gölümüzü besleyen dereler ve çaylar üzerine gölet ve barajların yapılması sayılabilir.” diye konuştu.

Akşehir Gölü’nün 1992 yılından itibaren kontrol altına alındığını ve o günden bu yana da çeşitli çalışmaların ilgili bakanlıklar tarafından yapıldığını dile getiren Akkaya, 2002 yılında ise Akşehir Belediyesi öncülüğünde Akşehir ve Eber Gölleri Çevre Birliği’nin kurulduğunu, birlik başkanlığına da Akşehir Belediyesi’nin seçildiğini söyledi.

Akşehir Gölü’nün atık sular nedeniyle kirlendiğini de ifade eden Başkan Akkaya şöyle konuştu: "Gölümüzü kirleten en önemli unsurlardan birisi atık sudur. Daha önce Akşehirimizde düzenli bir atık su arıtma tesisi yoktu. Ellili, altmışlı yılların teknolojisiyle çökertme havuzu diyebileceğimiz bir tesis vardı. Ama geçen yıl tamamlanarak hizmet vermeye başlayan Atık Su Arıtma Tesisimiz, Akşehir Gölümüze temiz su vermeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Akşehir Gölü, Kesin Korunacak Alan olarak ilan edilmiş oldu. Bu, daha önceki yıllarda yapılan sit alanı çalışmalarının bir sonucudur. Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle 10 bin 614 hektarlık bölümü kesin korunacak alan olarak, diğer bir ifadeyle birinci derece sit alanı olarak ilan edildi. Diğer 17 bin 500 hektarlık alan da nitelikli korunacak alan statüsünde değerlendiriliyor. Gölümüzün kurumasını önlemek adına çalışmaları Devlet Su İşleri ve Su Üretimi Genel Müdürlüğümüz devam ettiriyor. Biz de Akşehir ve Eber Gölleri Çevre Birliği olarak bu çalışmalara katkı sağlıyoruz.’’

Son Güncelleme: 19.11.2018 14:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada