AKKAYA: ” KAPALI GAZİ PAZARIMIZ GÜVENLİ!”

AKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇÖKEN KAPALI PERŞEMBE PAZARI ÇATISI HAKKINDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ… AKKAYA: ” KAPALI GAZİ PAZARLARIMIZ GÜVENLİ!” Teknik heyet raporunu tamamladı, ayrıntılara dikkat! “KAPALI PERŞEMBE PAZARI CAN ve MAL EMNİYETİ AÇISINDAN SAKINCALI!”

AKKAYA: ” KAPALI GAZİ PAZARIMIZ GÜVENLİ!”

AKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇÖKEN KAPALI PERŞEMBE PAZARI ÇATISI HAKKINDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ… AKKAYA: ” KAPALI GAZİ PAZARLARIMIZ GÜVENLİ!” Teknik heyet raporunu tamamladı, ayrıntılara dikkat! “KAPALI PERŞEMBE PAZARI CAN ve MAL EMNİYETİ AÇISINDAN SAKINCALI!”

12 Ocak 2017 Perşembe 00:06
3684 Okunma
AKKAYA: ” KAPALI GAZİ PAZARIMIZ GÜVENLİ!”
banner155

5 Ocak 2017 Perşembe günü saat 09.30 sıralarında çatısı çöken Kapalı Perşembe Pazarı ile ilgili olarak Akşehir Belediye Başkanlığı dün bir basın toplantısı düzenledi. Belediye Başkanlık Makamında saat 14.00’te başlayan toplantı aynı anda Akşehir MEGA Radyo’dan naklen yayınlandı.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Teknik Heyeti, 05.01.2017 Perşembe günü Perşembe Pazarı'nda meydana gelen göçme ile ilgili Teknik Raporu tamamladı.

05 Ocak 2017 Perşembe günü sabah saatlerinde Perşembe Pazarının kapalı alanında yağan yoğun kar yağışı nedeniyle meydana gelen ve dört kişinin yaralanmasına neden olan lokal göçüğü yerinde inceleyen teknik heyet, raporunu tamamladı. Heyet, göçme olayının yoğun bir şekilde yağan kar yağışının etkisiyle meydana geldiğine vurgu yaparak, kar yükünün normal değerden % 14-157 daha fazla olduğu kanaatine vardı. Heyet, ayrıca, yapılan incelemelerde kaplama sisteminin yer yer delindiğine ve korozyona uğradığına dikkatleri çekti.

Heyet, yazdığı raporda yapının kullanım ömrünün göz önünde bulundurulduğunda taşıyıcı eleman ve bağlantı elemanlarının bakımı ve detaylı incelemenin yapılması gerektiğini, yapının bu haliyle kullanılmasının sakıncalı olduğunu ve yapının kalan kısmının yıkılarak yerine daha modern bir pazaryerinin yapılmasının uygun olacağını belirtti.

Teknik heyet raporunu tamamladı, ayrıntılara dikkat!

“KAPALI PERŞEMBE PAZARI CAN ve MAL EMNİYETİ AÇISINDAN SAKINCALI!”

Heyetin yaptığı tespit ve çalışmalar sonucunda ortaya çıkan kanaat ve sonuç şöyle:

1. Perşembe pazarında meydana gelen göçmenin olay günü ve hemen öncesinde yağan yoğun kar yağışından dolayı meydana gelen yük etkisinin yapının hesaplamalarında öngörülen kar yükü değerinin üzerinde olması nedeniyle meydana geldiği,

2. Öngörülenden daha fazla yağan kar yağışı nedeniyle oluşan etkilerin taşıyıcı sistem ve bağlantı elemanlarında aşırı zorlama oluşturduğu ve bunun sonucunda çelik kolon ile betonarme temel bağlantısını sağlayan 4 adet M22 ankraj bulonunun sınır duruma ulaşarak kopması sonucu yapının lokal olarak bir bölgesinin blok halinde göçtüğüğü,

3. Yapının bu hali ile kullanımının can ve mal emniyeti bakımından sakıncalı olduğu,

4. Yapıda meydana gelen göçme şekli ve göçmeye neden olan aşırı kar yağışının tekrarlayabileceği gözönünde bulundurulduğunda yapıda ciddi bir güçlendirme işleminin yapılması gerektiği,

5. Yapılması gereken güçlendirme çalışması ile eskiyen çatı kaplamasının yenilenmesi ve bağlantı elemanlarında (bulon, kaynak) yapılacak bakım ve yenileme çalışmaları top yekün düşünüldüğünde; uygulama zorluğu, zaman ve maliyeti göz önünde bulundurulduğunda takdiri idareye ait olmak üzere yapının geri kalan kısmının yıkılarak yeniden daha modern bir pazaryeri inşaatının yapılmasının daha uygun olacağı sonuç ve kanaatine varmıştır.

Son Güncelleme: 12.01.2017 11:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner168

banner229

banner216

banner159

banner233

banner240

İpek Eşarp Burada