banner178

ADD UĞUR MUMCU’U ANDI

Atatürkçü Düşünce Derneği, yazılı bir açıklamayla Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu andı.

ADD UĞUR MUMCU’U ANDI

Atatürkçü Düşünce Derneği, yazılı bir açıklamayla Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu andı.

24 Ocak 2014 Cuma 00:17
769 Okunma
ADD UĞUR MUMCU’U ANDI
banner155

ADD’den yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Ocak ayı ülkemiz için, aydınlanma ve daha çok demokrasi yolunda yitirdiklerimiz için, biz geride kalan ve mücadeleye devam edenler için karanlık, kasvetli ve acılarla dolu bir ay... Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant , Uğur Mumcu, Muammer Aksoy hep Ocak ayında yitirdiklerimiz...

Işığın gün yüzüne çıkaracağı karanlık işlerden, kapalı kapılar ardında yürütülen karanlık ilişkilerden beslenenler hep korkmuştur tarih boyunca aydınlardan, aydınlatanlardan.

Çünkü korkar yarınlarımızı çalanlar, çocuklarımızın gençlerimizin geleceğini karartanlar.

Bu korku öyle derin bir korkudur ki, ancak karşılarında engel gördükleri güçleri, ipliklerini pazara çıkaracak insanları yok ederek sustururlar içlerindeki canavarın kana susamış haykırışlarını.

Kanla, karanlıkla beslenenler ölüm emirleri yağdırarak, alçakça pusularda katledileceklerin ölüm planlarını yaparlar haince, sonra taşeronlarına uygulatıp hain planlarını, uzaktan izlerler yarattıkları kanlı tabloyu.

Oysa tetiği çeken elin namlunun ucundakiyle, bombayı otomobile gizlice koyan elin hedefindekiyle hiç bir alıp veremediği yoktur. Öldürdüğünün, yok ettiğinin onun daha iyi bir yaşam sürmesi içindir mücadelesi, yani katili için ölmüştür aslında maktul...

Ne acı dostlar, bu ülkede insanlar hızla birbirine düşman ediliyor, gözünü kırpmadan hiç tanımadığı birinin yaşam hakkını elinden alabiliyor.

Faili meçhul cinayetler konusunda kötü bir üne sahip ülkemizde 21 yıldır aydınlatılamamış Uğur Mumcu cinayetine karşılık onun anısı karşısında boynumuz eğik, ama değerlerini korumak ve yaşatmak adına başımız dimdik olmalı, hiç yorulmamalıyız, asla dönmemeliyiz aydınlığın yolundan.

Uğur Mumcu onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi. Cumhuriyet Gazetesi'ndeki köşesinden daha çok özgürlük, daha çok demokrasi için, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için, aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, korkmadan yazmaya devam etti.

Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olarak, Atatürk gibi egemen güçlere karşı yaşamı boyunca mücadele etti.

,bugün gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun evinin önünde kurulmuş haince bir tuzakla aramızdan ayrılışının ve bu cinayetin hala aydınlanamayışının 21. yılı

Ne acı bu listenin böyle uzayıp gitmesi, ne utanç verici.

Faili meçhul siyasi cinayetlerle yaşamdan kopartılmış aydınlarımızı unutmamak, unutturmamak için, bu cinayetlerin takipçisi olmak için, hafızalardan silinmesine engel olmak için, toplumsal belleğimizi diri tutmak için, Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada