banner178
 Erasmus, Yükseköğretim kurumlarının birbirleriyle işbirliği içerisinde yürüttükleri, öğrenci değiş-tokuşunu içeren bir Avrupa Birliği programıdır, bu yüzden özellikle üniversite öğrencilerine sunulmuş önemli bir yurt dışı imkânıdır. Üniversite öğrencilerinin yurt dışında eğitim almaları ve alanlarıyla ilgili araştırma fırsatı sunulmasını sağlayan bu program, Avrupa Birliği AB Eğitim ve Gençlik Programlarıyla da proje çalışmaları yürütmektedir. Programı kazanan başarılı öğrencilere harç ve yurt imkânları devlet tarafından ya da anlaşmalı üniversite tarafından karşılanmaktadır.  Eğitimde kaliteyi yükseltmek ve iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılayacak donanımlı bireyler yetiştirmede bu program fayda sağlamaktadır.

Üniversite öğrencilerinin üniversite tercihlerinde dikkat etmeleri gereken bir noktada üniversitenin bu tür projeler ve programlarla anlaşmalı olup olmadığıdır. Bu yurt dışı açılımları öğrencilerin alanlarındaki rakiplerine fark atmasını sağlamakta ve yurt dışı imkânlarından faydalanmasını sağlamaktadır. Bu bilgi de üniversiteye girişe hazırlanan öğrencilerin ve ailelerin dikkate alması gereken bir durum haline gelmiştir.

Aile ve toplum tarafından öğrencilerin Erasmus ve diğer devlet destekli yurt dışı açılımlarına teşvik edilmesi, öğrencinin alanında bilgi ve donanıma katkı sağlamasını sebep olur. Bu konuda Üniversite sonrası işsizlik durumlarından şikâyetçi olan öğrenci, aile ve toplum; daha üniversitedeyken bunun önlemlerini almış olur ve öğrencinin alanındaki rakiplerine fark atmasını sağlar. Bu elbette işsizliğin tamamıyla önüne geçilmesini sağlamaz, fakat özel sektörde kaliteli ve yüksek maaşlı kadroların önünü açar. Artık üniversite okumanın ayrıcalıklı bir durum olmaktan uzaklaştığı bir dönemdeyiz. Üniversite sonrası Mastır ve Doktora Programları bile günümüzde birçok kişi tarafından gerçekleştirilmekte ve bu sahada birçok insan iş bulma kaygısı yaşamaktadır. Ülkemizde bir dil bilmenin bile ayrıcalık olmaktan çıkması bunun en güzel kanıtıdır. Gelişen ve değişen toplumsal beklentilere ayak uydurmakta elbette kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden Erasmus gibi yurt dışı açılımları öğrencileri bir adım ileri taşımaktadır.

Erasmus Öğrenci Hareketliliği; Öğrenci Öğrenim Hareketliliği, Öğrenci Staj Hareketliliği… gibi birkaç alt başlıktan oluşmaktadır. Öğrencilerin dil gelişimine yurt dışında imkân sağlamakta ve katılım sağlayan bireylerin akademik alanlarına destek olmaktadır. Buralarda eğitim alan öğrenciler ayrıca Türkiye’yi de temsil konumundadırlar. Gönderilen öğrencilerin belli bir kontenjanla alınmasının en önemli sebebi, belli bir oranda dil bilme şartı, alanların eşleşmesi ve en önemlisi temsiliyet gücünün bulunup bulunmamasıdır.  

 Sadece toplumumuzda gözde branşlar olarak adlandırılan doktor, mühendis, avukat… gibi meslekler için değil ayrıca diğer bütün branşların da bu alanda eğitim fırsatlarından faydalanmaları mümkündür. Bu şekilde toplumun ihtiyacı olan ara elemanlar, güzel sanatlar, tarihçiler, sosyologlar… gibi aslında toplumu ayakta tutan birçok branşın da gelişimine katkı sağlar ve gündeme gelmesine ön ayak olur.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada