banner178
banner241

‘YERLEŞTİRMEYE ESAS NAKİL KILAVUZU’ YAYIMLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı, liselere yerleştirmede ‘Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu’ yayımladı.

‘YERLEŞTİRMEYE ESAS NAKİL KILAVUZU’ YAYIMLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı, liselere yerleştirmede ‘Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu’ yayımladı.

06 Ağustos 2018 Pazartesi 06:49
801 Okunma
‘YERLEŞTİRMEYE ESAS NAKİL KILAVUZU’ YAYIMLANDI
banner155

8.sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen/yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecekler. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okul Grubu’ndan tercihte bulunabilmesi için, yerel yerleştirme tercihi yapması zorunlu.

İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu yok. Ancak, tercihine yerleşemeyen öğrenciler, Yerel Yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecekler. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacak.

Tercih başvuruları 4 dönemde yapılacak. Bunlardan ilki 6-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında, saat 17:00’e kadar yapılacak.

Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabilecek.

Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci, bir önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.

Merkezi sınavla öğrenci alan okullara puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacak, puanın eşitliği halinde; Ortaokul Başarı Puanına, doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8-7-6.sınıflar Yılsonu Başarı Puanına, devamsızlığına ve tercih önceliğine bakılacak. Yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezi Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş öğrencinin yerel yerleştirme tercihi dikkate alınmayacak.

Yerel Yerleştirmeye Esas Nakil için ise; sırasıyla ortaöğretim kayıt alanı, Ortaöğretim Başarı Puanı, devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurulacak.

Veliler, ‘Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu’na Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden ulaşabilirler.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada