banner178

Özel Sağlık’ta Yangın ve Deprem Tatbikatı

Akşehir Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Özel Sağlık Lisesi)'nde Akşehir Belediyesi İtfaiye Ekibi ile ortak çalışma yürütülerek yangın ve deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Özel Sağlık’ta Yangın ve Deprem Tatbikatı

Akşehir Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Özel Sağlık Lisesi)'nde Akşehir Belediyesi İtfaiye Ekibi ile ortak çalışma yürütülerek yangın ve deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

01 Mart 2016 Salı 00:22
1105 Okunma
Özel Sağlık’ta Yangın ve Deprem Tatbikatı
banner155

Tatbikattan önce itfaiye şefi Ümmet Mut ile okulun öğretmenleri bir araya gelerek tatbikat anında neler yapılabileceği, uyulması gereken kurallar ayrıntılı bir şekilde konuşularak, öğretmenler tarafından bu bilgiler öğrencilere aktarıldı. Yangın ve deprem tatbikatına öğrenciler en iyi  şekilde hazırlandılar. Daha sonra tatbikata geçilerek öğrenciler için iki uyarı zili hazırlandı. İlk uyarı zilinde  öğrenciler ve öğretmenler  eller , ense ve baş bölgesini koruyacak şekilde çöküp, kapanıp ,ayaklarını karnına doğru çekerek sıraların yanına uzanarak hayat üçgeni oluşturdular. İkinci uyarı zilinin çalmasıyla birlikte okulda bulunan iki tahliye kapısından öğrenciler,öğretmenler eşliğinde kargaşa ve karmaşıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde okulu boşalttılar.

Okul bahçesinde güvenli bir şekilde bir araya getirilen öğrencilere itfaiye şefi Ümmet Mut tarafından, gerçek bir yangın halinde neler yapılabileceği anlatıldı. Bu konuda Ümmet Mut  şu bilgileri öğrencilerimize aktardı: “Yangında,duman ,yanık kokusu gibi anormal bir durumlar karşılaşan kişilerin soğuk kanlılığını muhafaza ederek ve paniğine sebebiyet vermeyerek binada bulunan diğer kişileri uyarmalı ve yangın butonuna basarak alarm sistemini devreye sokmalıdır.Aynı zamanda yangın yerini terk ederken imkan varsa kapı ve pencereler kapatılmalıdır.Daha sonra itfaiye aranarak yangın güvenlik merkezini olaydan haberdar etmelidir.’’

Daha sonra olay yerinde tehlike arz eden mutfak tüplerine yangın esnasında nasıl müdahale edilmesi gerektiği anlatıldı. ‘’Yanan tüp yatay halde ise dikey konuma getirilerek ıslak bir bez ile üzeri kapatılarak oksijen ile temasının kesilmesi gerektiğini’’ söyleyen Ümmet Mut, ayrıca tüp haricinde farklı bir cismin alev alması halinde yapılması gerekenleri ve yangın tüpü ile nasıl müdahale edileceğini de aktardı. Anlatılan bilgiler doğrultusunda uygulamalı bir şekilde olayın nasıl kontrol altına alınacağını  gösterildi.

Okul yönetimi, yapılan tatbikat için itfaiye çalışanlarına teşekkür etti.

Son Güncelleme: 01.03.2016 15:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada