banner178

Nasrettin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Yeni Bölüm

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ ALANI EĞİTİME BAŞLIYOR

Nasrettin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Yeni Bölüm

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ ALANI EĞİTİME BAŞLIYOR

15 Ocak 2016 Cuma 00:02
2082 Okunma
Nasrettin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Yeni Bölüm
banner155

Nasrettin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yeni bir bölüm daha eklendi. Okulda, 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı eğitime başlayacak. Açılacak bölüm ile ilgili hazırlıklar da tamamlandı.  Okulun, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanında 12 Elektrik Öğretmeni ve 6 Elektronik Öğretmeni bulunuyor.

Yani açılacak alanla ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:

Yenilenebilir enerji teknolojileri; rüzgâr ve güneş enerjisinden elektrik üreten küçük ve büyük çaplı santrallerin kurulumu, işletilmesi, bakımı, onarımı ve arızalarının giderilmesi ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

 Gücünü güneşten alan, hiç tükenmeyeceği düşünülen ve çevreye zarar vermeyen enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.  Yenilenebilir enerji, yeşil enerjidir. Güneş ve rüzgâr yenilenebilir enerji kaynağıdır. Bu teknolojiler ile günümüzde en çok ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi üretilmektedir.

 Türkiye’de bu sektör hızla gelişmekte ve bu alanda ciddi miktarda kaliteli elemana ihtiyaç duyulmaktadır.

  Yenilenebilir enerji teknolojileri alanı, meteorolojik, mekanik, elektronik ve yazılım bilimlerinin kullanılarak elektrik enerjisinin üretilmesi ve endüstriyel kullanım uygulamalarını gerçekleştirecek kalifiye eleman yetiştirmektir.

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı Programı’nda;

1. Rüzgâr Enerjisi Sistemleri,

2. Güneş Enerjisi Sistemleri dalları yer almaktadır.

Ülkemizde yenilenebilir enerji teknolojisi alanında kurumsallaşmış birçok sanayi kuruluşu bulunmaktadır. Bu sanayi kuruluşlarında yenilenebilir enerji alanında istihdam edilmiş iş gücü olmakla birlikte kendi kuruluşlarını işleten meslek elemanları ile birlikte faaliyetlerini sürdürmektedirler. Gelecekte de Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı; sanayinin kalbi, teknolojinin beyni olmaya devam edecektir. Özellikle yeni teknolojilerin kullanılmasıyla birlikte ilgili sektörde yeni dalların oluşması kaçınılmazdır. Halihazırda genişlemeye devam etmekte olan bu sektör çalışma hayatının da en önemli unsuru olmaya kuşkusuz devam edecektir.

EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI

Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Sınavsız yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur.

Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazanan meslek elemanları, rüzgâr santralleri ve güneş santralleri ile ilgili işletmelerde kariyer yapabilirler.

Teknoloji Fakültelerinin aşağıda yer alan lisans programlarına (M.T.O.K. kontenjanı), mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu alanlarından Yenilenebilir enerji teknolojileri alanı mezun olan adaylar yerleştirilecektir.

Son Güncelleme: 15.01.2016 00:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner159

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada