banner178

İSMET İNÖNÜ “22 MART DÜNYA SU GÜNÜ”NÜ DEĞİŞİK ETKİNLİKLERLE KUTLADI

İsmet İnönü Teknik ve Endüstri Meslek lisesi Çevre Kulübü “22 Mart Dünya Su Günü” kutlamaları çerçevesinde Su bilinci ve Su tasarrufu konulu çalışmalarını okulda değişik etkinliklerle kutlayıp , İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonu ile diğer okullarla da paylaştı.

İSMET İNÖNÜ “22 MART DÜNYA SU GÜNÜ”NÜ DEĞİŞİK ETKİNLİKLERLE KUTLADI

İsmet İnönü Teknik ve Endüstri Meslek lisesi Çevre Kulübü “22 Mart Dünya Su Günü” kutlamaları çerçevesinde Su bilinci ve Su tasarrufu konulu çalışmalarını okulda değişik etkinliklerle kutlayıp , İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonu ile diğer okullarla da paylaştı.

24 Mart 2014 Pazartesi 08:24
1895 Okunma
İSMET  İNÖNÜ  “22 MART  DÜNYA SU GÜNÜ”NÜ  DEĞİŞİK  ETKİNLİKLERLE  KUTLADI
banner155

Bu yıl yağışlar az olması nedeniyle  daha da hassas  hale  gelince  el afişleri de hazırlatılarak  öğrencilerle  paylaşıldı.Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio'da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 22 Mart 1993 tarihinden bu yana ve her yıl farklı temalarla kutlanmakta olan Dünya Su Günü 2014 yılında herkesin yaşamını sürdürebilmesi için sağlıklı, temiz sıhhi şartlara ulaşması mesajı ile kutlanmaktadır.

Su, uzun bir süreden beri harcanmış, yanlış yönetilmiş ve fazla kullanılmıştır. Sonuçlarını gecikmiş olarak yeni yeni kavrıyoruz. İnsan genellikle susuzlukla, zaman zaman doğanın geçici olarak kendisini mahkum ettiği kuraklığı birbirine bağlar. Kuraklığın gazete manşetlerinde geniş yer alıp özellikle dikkatlerimizi çekmesine karşılık gittikçe fazlalaşan su tüketimimizin uzun vadede yarattığı sorunlar gözden kaçmaktadır.

 

Su kıtlığının işaretlerini her yerde görmek mümkündür. Yeraltı sularının seviyeleri düşmekte, göller küçülmekte, sulak alanlar yok olmaktadır. Mühendisler nehir yataklarından başka havzalara tünellerle su aktarmak gibi hem çevreye zarar verecek hem de fevkalade pahalı çözümler önermektedir. Su sıkıntısı çeken şehirlerde, aynı kısıtlı su kaynağını paylaşmak zorunda kalan şehirlilerle çiftçiler arasındaki rekabet gittikçe fazlalaşmaktadır. Su uğruna savaş olasılığı gittikçe daha fazla yüksek sesle dile getirilmektedir.

 

Türkiye 2030'da Su Fakiri Ülke Konumuna Gelebilir.

Türkiye, sanıldığının aksine su zengini bir ülke değildir. Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8.000-10.000 m3 olan ülkeler su zengini, 2.000 m3'den az olanlar su azlığı çeken, 1.000 m3'ten azı da su fakiri ülkeler arasında kabul edilmektedir. DSİ'nin verilerine göre ülkemizin tüketilebilir yerüstü ve yeraltı su potansiyeli yılda ortalama toplam 112 milyar m3'tür ve Türkiye, kişi başına ortalama 1.500 m3 ile su azlığı yaşayan bir ülkedir.DSİ  bu yüzden  sürekli barajlar yapmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu 2030 yılında ülke nüfusumuzun 100 milyon olacağını öngörmektedir. Mevcut kaynakların tamamının bozulmadan korunduğunu varsaysak bile 2030 yılı için kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının 1.000 m3/yıl civarında olacağı söylenebilir.Bu yüzden de SU TASAARUFU  çok  önemlidir.

 

SU TASARRUFUNUN  BASİT YOLLARI

 

1) Musluğu açık bırakmayın
Annelerimiz bize o leziz sebze yemeklerinden yapmadan önce onları güzel güzel yıkıyorlar. Sebzeler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanırsa, çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda 18 ton su kurtarabilir.

2) Bulaşıkları elde değil makinede yıkamak hem temizlik açısından hem de su tasarrufu açısından önemlidir
4 kişilik bir ailenin bulaşığı elde yıkandığı zaman 80 ile 120 litre su kullanılır. Oysa bulaşık makinesi  aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Buda yılda 26 ile 40 ton suyun kurtarılması demektir.

3) Dişerinizi fırçalarken, suyu kapatın
Diş ve ağız sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Diş fırçalarken musluğu kapatarak  kullanmadığımız su gideri, yılda kişi başına ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir aile için bu rakam, 48 tondur.

4) Daha sık duş alın
Temizliğimize de özen göstermeliyiz. 5 dakikalık bir duşta ortalama 60 litre su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika kısaltırsa, yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız.

5) Duş başlığınızı değiştirin
Yeni model, gayet ekonomik, suyu daha iyi püskürten su başlıklarından alın. Böylece daha az suyla daha tazyikli duş alabilirsiniz.

6) Muslukları tamir ettirin
Evdeki tüm muslukların su kaçırmadığından emin olmalıyız. Bozuk musluk gördüğümüzde anne-babamızı onları tamir ettirmek konusunda yönlendirmeliyiz... Her saniye bir damla su akıtan musluk yılda bir ton su harcar.

7) Sifona plastik bir şişe yerleştirin
Sifonunuzun içersine içi dolu bir pet şişe koyarsanız, her sifonu çekişinizde o pet şişenin kapladığı hacim kadar su tasarrufu sağlamış olursunuz. Sadece bu basit önlemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.

8) Gereksiz yere sifon çekmeyin
4 kişilik bir ailenin her ferdi, sifonu günde bir kez amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcanmış olur. O yüzden lütfen tuvalete çöp ve tuvalet kağıdından başka bir şey atmayın.

9) Çamaşır makinesini ekonomik kullanın
Evde, çamaşır makinesi konusunda yapacağınız aile fertleri arasındaki iş birliği ailenizin büyük miktarda su tasarrufu yapmasını sağlayacaktır. Bir çamaşır makinesi tek çalıştırmada 176 litre su harcar. Makineyi tam doldurmadan çalıştırmazsanız su tasarrufu için büyük bir katkıda bulunmuş olursunuz. Makinenizi yılda bir kez daha az çalıştırırsanız, yılda 9 ton suyu kurtarırsınız.

10) Su kaçaklarını engelleyin
Bu iş her ne kadar sizin göreviniz olmasa da evinizdeki eskiyen su borularının yenileri ile değiştirilmesi yada tamir ettirilmesi de faydalı olabilir. Eski tip borular tonlarca su harcar.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada