banner178

EĞİTİM SEN’DEN UĞUR MUMCU AÇIKLAMASI

Eğitim Sen Akşehir Temsilciliği. Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun ölümünün 21. Yıldönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

EĞİTİM SEN’DEN UĞUR MUMCU AÇIKLAMASI

Eğitim Sen Akşehir Temsilciliği. Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun ölümünün 21. Yıldönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

24 Ocak 2014 Cuma 00:13
767 Okunma
EĞİTİM SEN’DEN UĞUR MUMCU AÇIKLAMASI
banner155

Eğitim Sen Akşehir Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Katledilişinin Üzerinden 21 Yıl Geçti, Dosyası Hala Faili Meçhul!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 Pazar günü Ankara‘daki evinin önünde otomobiline konulan bomba ile katledildi. Cinayeti, diğer birçok aydının cinayetinde olduğu gibi faili meçhuller arasında devletin karanlık raflarına itildi.

Kalemini baskılar ve tehditler karşısında hiçbir zaman bükmemiş, boyun eğmeyi değil karanlıkla savaşmayı tercih etmiş, özgür basının simgelerinden biri olan Uğur Mumcu ölümünün 21. yılında yine gazetecilerin susturulduğu, sansürlendiği, tehdit edildiği bir karanlık dönemde anılıyor.

Türkiye‘de toplumsal muhalefetten korkan, çekinen siyasi iktidarların hedefinde hep yazarlar, aydınlar ve gazeteciler yer almıştır. Bu korku, bugün Türkiye‘nin en fazla tutuklu gazeteciye sahip olduğu ülke haline gelmesine neden olmuştur. 21 yıl önce Türkiye`nin gazetecilerini, yazarlarını, aydınları tehdit olarak görüp öldürenler, bugün onları çeşitli adlar altında gerçekleştirdikleri operasyonlarla tutuklamakta, uzun tutukluluk süreleri ile fiilen cezalandırmakta, yazdıkları yazıları sansürleyerek susturacaklarını sanmaktadırlar.

Dün cinayetlerle susturulmaya çalışılan gazetecilerin bugün cezaevlerine doldurulması aradan geçen sürede, halkın gerçek ve doğru haberleri alma özgürlüğü üzerindeki yasakçı ve tahammülsüz zihniyetin değişmediğini göstermektedir.

Karanlık güçlere karşı çağdaş, özgür, demokratik bir Türkiye için mücadele eden, bu yolda canını veren Uğur Mumcu`yu ve ilkelerinden taviz vermedikleri için öldürülen bütün gazeteci ve aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada