ALANYURT İLKOKULU TOVAK VAKFI TARAFINDAN ONARILDI

Alanyurt İlkokulu, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)'nın yardımları ile yeni bir çehre kazandı. Vakıfça yenilenen okul binası ve WC kullanıma açıldı.

ALANYURT İLKOKULU TOVAK VAKFI TARAFINDAN ONARILDI

Alanyurt İlkokulu, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)'nın yardımları ile yeni bir çehre kazandı. Vakıfça yenilenen okul binası ve WC kullanıma açıldı.

29 Ocak 2013 Salı 01:02
1299 Okunma
ALANYURT İLKOKULU TOVAK VAKFI TARAFINDAN ONARILDI
banner155

Okul Müdürü Nergiz Gümüşlü Çermi, Alanyurt "İlkokulu olarak okulumuz oldukça harap bir vaziyette bulunmaktaydı. Tuvaletlerin taşları yoktu ve fosseptik çukuruna bağlıydı. İç ve dış duvarları dökülmüştü. Okulumuzun su boruları kırılmıştı. Çatısı akıyordu. İç ve dış boyası oldukça kötüydü. Pencereler silikonla tutturulmuştu. Tovak vakfı tarafından (Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı’nın çalışma esasları şöyle: Vakıf gönüllü bağışçılardan oluşuyor. Vakıf köprü görevini yürütüyor. Bizim bağışçılarımız Andre Dimitriadis adında bir kişi ve AYTEK firması.) durumu kötü olan okullara ulaşılıyor ve resimleri isteniyor. Kabul edilirse okula 750 liralık yardım gönderiliyor. Vakfın çalışma esasları imece usulüne dayanıyor. Parayla malzemeler alınıyor işçilik görevini veliler yapıyor. Esnaf, kurumlar vs. bu çalışmada yer alıyor. Esnaftan malzemeler daha uyguna alınıyor, hediyeleri de olabiliyor. Mesela bizim okula tuvalet taşı veren firmaya durumumuzu anlattık bir tane tuvalet taşını kendisi hediye etti. Velilerle çalışmalar yürütülüyor. Bayanlarla temizlik, kalıntıların toparlanması vs. çalışmaları yaptık.

İkinci aşama olarak velilerin çalışmalarını gösteren fotoğrafları vakfa gönderdik. Tuvaletlere borular döşendi, tuvalet taşları konuldu, taban ve duvarlar fayanslarla çevrildi. Okulun ve tuvaletlerini çatısı tamir edilerek iç dış boyama çalışmaları katıldı. Okulun su boruları değiştirildi. Pencereler pen olarak değiştirildi. Son olarak çalışmaların bitmiş hali ve okulumuz adına bağışçılar için yazılan bir mektup vakfa gönderildi. İkinci taksit olarak 750 lira daha vakıf tarafından gönderildi. Bütün bu çalışmalar imece usulüne uygun olarak velilerin, köy muhtarlığının, esnafların ve Akşehirli hayırseverlerin sayesinde Gerçekleştirildi. Burada amaç her kesimi imece çalışmalarına katarak okullarımızı yaşanır hale getirmek. Bunun için çaba, emek, zaman ve gönüllülük esas. Herkes taşın altına elini koyabilmeli. Emeği geçen herkese Alanyurt İlkokulu ve velileri olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz."

 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner168

banner229

banner216

banner159

banner233

banner240