banner178

Sen yoksun... Boşuna yağıyor yağmur , birlikte ıslanmayacağız  ki ..Boşuna Bu nehir,  çırpınıp pırpırlanması, kıyısında oturup   göremeyeceğiz  ki.. Uzar  uzar gider,  boşuna yorulur yollar,  birlikte yürümeyeceğiz  ki .. Özlemlerle , ayrılıklar da boşuna,  öyle uzaklardayız,  birlikte ağlamayacağız  ki..  Seviyorum seni boşuna,  boşuna yaşıyorum  yaşamı bölüşemeyeceğiz  ki ..

Aziz NESİN

KADINA  ŞİDDETİN  SACAYAĞI: ‘’ Erkek  egemenliği ve kapitalizm.’’

Sözün bittiği yerdeyiz.. Dolmuşta,  yolda , evinde, işinde, sokakta, her yerde, baskı ve şiddet görüyor,  ne yazık ki, katliam ve tecavüzlerin, önüne geçemiyoruz.  Vahşi  ve acımasız.                                                                                                               Sözün bittiği yerdeyiz.. Kadına şiddet uygulayan ülkelerin başında geliyoruz.

Sözün bittiği yerdeyiz.. Baba, koca, sevgili, eski eş, şiddet uyguluyor.  Yasalar  ve  polisiye tedbirler,  sonucu değiştirmiyor, davalarda ‘’iyi hal ‘’ indirimi uygulanması karşısında kızıyoruz, ama o kadar. Yeni olayların yaşanması önlenemiyor.   Bu durum 10 yılda yüzde/1400 arttığı biliniyor ve ne yazık ki  bu  vahim durum, artarak devam ediyor.

Sözün bittiği yerdeyiz.. Sokağa çıkan, çalışan, okula giden, otobüse binen, gülen, tek başına gezen kadınıi''ahlaksız'' olarak  değerlendirenler tarafından,yargılanmanın yarattığı çaresizlik içindeyiz.Sözün bittiği yerdeyiz.

Kadını, böyle gören  ideoloji, kadını meta olarak kullanan kapitalizm ve kadını aşağılayan, erkek egemen anlayışı  yok edilmediği sürece kadına yönelik şiddetin durdurulamayacağı biliniyor.

KADIN 

Kadın;  dünyanın  neresinde olursa olsun, her durumda ‘’ataerkil ‘’sistemin mağdurudur.

Psikolojik, fiziksel  ve  ekonomik şiddetin çilekeşleri   olmaktadır. Erkekler, tarafından durmadan yaralanan  kadınların ruh acıları, aşağılanan, horlanan,  dövülen, hakarete uğrayan,  sakat bırakılan kadınların,   iç dünyalarında,  nasıl fırtınalar estiğini,  kim bilebilir ki ?

Aile içi şiddetin horon teptiği,  cinsel istismarın kol gezdiği,  geleneklerin paramparça edildiği, kadınların geleceklerinin,  yaşamlarının,  nasıl karartıldığını, en iyi kadınlar anlar.

Kadınların  içinde derin bir tedirginlik  ve huzursuzluk var.  İçinde bulunduğu gemi, fırtınaya yakalanmış, oradan oraya savrulurken,  başımız dönüyor ve huzursuzuz.  Tuhaf bir hüzün var içimizde, şaşkınlık var, özlem var  mutluluk ve güzelliklere. Karmakarışık olmuş, bir türlü  çözülemeyen duygular var.

Kadın çiçekleri çok mu sever ?

Hayır.!! Kadın çiçekleri değil,  çiçek alacak duyguya sahip erkeği sever.

Kadın daha cesur, daha tutkulu…  Türkiye onlarla güzel bence.

SEVGİ   

Okunuşunda, söylenişinde , yüreği  aydınlatan, büyülü bir sözcüktür o.  Sevgiyle sulanmış gönüller,  dünyada her insan birini, birşeyleri sever, mutlaka sever, kimi, papatya, kimileri de aydınlıkları sever. İnsanlığın ileriye gitmesini, daha özgür olmasını, düşüncelere açıklık getirilmesini ister. Kimi insanda bir amaçtır ‘’sevgi’’.

Sevgi yolu barış yoludur, ancak sevmekle barış olur.

Nazım Hikmet bir şiirinde şöyle sesleniyordu:

‘’Yaşamak, bir ağaç gibi tek ve hür. Ve bir orman gibi kardeşçesine.  Bu hasret bizim’’ Ne güzel anlatıyor, dostluğu, barışı, sevgiyi. ,İnsana saygısı olmayandan,  doğayı sevmeyenden ,yüreğinde insan sevgisi taşımayandan, korkmak gerekir. Sevginin beşikten başladığını ve yaş farkı tanımadığını söyleyebiliriz. İnanıyorum ki, bir gün gelecek, yürekler sevgiyle coşacak,Sevmek için YÜREK Sürdürmek için EMEK gerek.

Nasrettin hocaya sormuşlar…

Hocam, ‘’Ramazan’’ bitti gidiyor, acaba bizden memnun kaldı mı ?

Hoca: Ne demek elbette kalmıştır , kalmazsa her sene 10 gün önceden gelir mi?

Ama hocam, böyle bereket dolu bir ayın  bitmesinden  dolayı  biz çok üzülüyoruz.

Hoca: Bilmez miyim, ‘’Ramazan ‘’ bitti diye üç  gün bayram yapıyorsunuz.!!

Haftanın Sözü:Bir toplumun gelişmesini görmek için, önce o toplumda ki ‘’kadınlara bakınız.’’ Napoleon  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada