banner178

İmalat Sanayimiz İstanbul ve Marmara bölgesi başta olmak üzere, İzmir ve Ege bölgesinde de, etkin durumda.

Ankara güya yönetimin merkezi ve bir nevi memur şehri sayılıyor. Yönetenler  ise; burada yerleşik değiller. Öyle olsa; nüfusunun çokluğuna göre her vatandaşa iş alanı ve üretim olanağı sağlayacak derecede bir sanayisinin  kurulması gerekirdi.

Cumhuriyetten çok önceleri bile; GEVEN PÜSÜ(zamkı) toplanması ve dış ülkelere ihraç edilmesi yoluyla; ekonomik önemi olan bir merkezmiş Engürü!

Ülkemizin her yerinden, o zamkın ticaretini ve ihracatını yapan Ankaralı müteşebbislerin yanında çalışmak için, insanlar gelirmiş buraya.

Aslında, herhangi bir savaş veya saldırı tehlikesine karşı; sanayimizin Marmara bölgesi ve boğazlar çevresine değil de; daha korunaklı iç bölgelerde yoğunlaşması gerekirdi.

Büyük sermaye sahiplerinin denize yakın olma isteği; sanayimizi Marmara ve boğazlar çevresine yoğunlaştırmıştır.

Ne yazık ki; Korunaklı Anadolu içlerinde de, sanayi tesislerinin çoğalması yönünde bir devlet politikamız olamadı. İnşa Allah, böyle bir yönde önlemler alınarak dengeli bir sanayileşme için de adımlar atılır.

Kazan ilçesinde, ve oraya bağlı Saray köyünde; Ankara merkezine göre daha hızlı bir kalkınma ve sanayileşme hevesi görünüyor.

Bir savaş ve beklenmeyen saldırı olasılıklarına karşı; önemli yatırımların ve müesseselerin korunabilmesi önlemleri özellikle düşünülmeli.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada