1 Mart Muhasebeciler Günü Kutlu Olsun.

3568 sayılı yasanın verdiği yetkiye dayanarak hizmet veren meslek mensuplarının günü olarak kabul edilen Muhasebeciler Günü her yıl 1 Mart’ ta kutlanmaktadır.

Bizler için, Meslek Camiamız için Muhasebeciler Günü onurlu bir gündür. Bilindiği gibi, her yıl Şubat ayının son haftası kutlanan Vergi Haftası ile 1 Mart’ ta kutlanan Muhasebeciler Günü ülke genelinde etkin rol oynamaktadır.

TÜRMOB çatısı altında örgütlenen, ülke genelindeki  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odaları ile Yeminli Mali Müşavir Odalarına kayıtlı, 100 bin meslek mensubu, stajyerler ve büro çalışanları ile muhasebe camiası Muhasebeciler Haftasını mesleki sorunlarının gölgesinde kutlayacaktır. Türkiye’ de katip gibi görülüp, küçümsenip, horlanan meslek mensupları bu tarihten itibaren bugünkü gerçek kimliklerini kazanmışlardır. Hak ettiği ilgiyi taraflardan göremeyen meslektaşlarımız bugün bilgi toplumu olarak adlandırılan bilgiyi alabilen bilgiye ulaşabilen bir topluluğun üyesi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Hiçbir meslek dalında olmayan eğitim ve uzmanlıktan sonra mesleğe geçiş, mesleğimizin geleceğin mesleği olacağının açık göstergesidir.

Mali Müşavirlik Meslek unvan ve yetkisi Türkiye de en zor kazanılan bir hak olmakla birlikte en ucuz sayılan, katip veya takipçi muamelesi karşılığı verilen ücretin ise ya sadaka ya da haraç olduğu izlenimi yaratmış olması üzücü bir durum ancak bu aşamaya getirenler ise yine meslek mensuplarının kendi davranışlarının sonucu olduğunu düşünüyorum,
Evet Mali Müşavirlik Mesleği Türkiye de en zor kazanılan bir unvan ve hak, zira 4 yıllık fakülteden sonra önce staja başlayabilmek için bir sınav, başarılması durumunda 3 yıllık staj maratonu ve bu maraton sınav ( ABC ) etaplarından oluşur, sonra staj bitirme sınavı ve nihayetinde staj bittikten sonra ise Mali Müşavirlik sınav maratonu başlar ve 3 yıllık bir süreyi kapsar, başarılması halinde ise Mali Müşavir olunur, ancak mali müşavirlik unvanının bunca zor bir sınav maratonu sonunda alınması ile meslek mensuplarının toplumdaki yer ve itibarı tartışılır hal almaktadır. Düşünün hiç bir meslek unvanı bu kadar uzun bir süreç ve sınav maratonu sonucu başarılması halinde kazanılıyor.

 

 

Ülkemizde muhasebe mesleğinin gelişim seyri, sanayileşme sürecinde olduğu gibi, dünya uygulamalarından biraz farklılık göstermiştir. Ülkemizde 1950 yılına kadar dünyadaki muhasebe uygulamalarından sadece KİT’lerde istifade edilmiştir. 1950’ den sonra yapılan büyük vergi reformuyla birlikte özel sektörün de gelişmeye başlamasıyla muhasebe mesleğinin önemi ortaya çıkmaya başlamıştır. Mesleğin örgütlenme ve yasal statüye kavuşturulma talepleri de yine bu dönemde ortaya çıkmasına rağmen, bu talepler karşılığını 40 yıl sonra bulabilmiştir” dedi.

Muhasebecilik Mesleği, 1989 yılında çıkarılan "Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu" Türkiye’de muhasebecilik mesleğinin şartlarını ve çalışma konularını belirlemiştir. Bu sayede bir süre sonra tek düzen muhasebe sistemine geçilmiş ve muhasebeciler arasında uygulama farklılıkları ortadan kalkmıştır. Türkiye’de muhasebe meslek mensupları üç unvana ayrılmaktadır. Fakat son çıkan kanun ile Serbest muhasebecilik unvanı kaldırılmış ve böylece iki unvan kalmıştır.

- Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
- Yeminli Malî Müşavir

Muhasebe mesleği günümüzde en çok önem verilen ve en çok iş alanına sahip olan bir meslektir. Türkiye de şu an en çok aranan nitelikli elemanların başlarında muhasebe elemanları gelmektedir. Böyle ilgi gören bir alanın da, mesleğinin önemi ve ilgisi büyük olmaktadır.

Bugün ülkemizde meslek mensupları ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinin defterlerini tutmakta bilanço, gelir tablosu ve diğer belgelerini düzenlemekte, devlet ile mükellef arasında köprü görevi görmektedir. Ayrıca ilgili konularda rapor, inceleme, denetim, bilirkişilik vb. işleri yapmaktadır.

Her gün yasalarda değişiklik yapılmakta, bu değişiklikler biz meslek mensuplarına yeni iş yükü ve sorumluluklar getirmektedir. Her geçen gün çalışma şartlarımız zorlaşmaktadır. Örnek olarak 1-20 Temmuz tarihleri arasında Mali Tatilimiz vardır. Fakat bizler bu 20 gün içinde bir gün dahi tatil yapma imkanına sahip değiliz.

MESLEKİ SORUNLARIMIZIN BAZILARI;

·         Muhasebe ücretlerinin tahsili sırasında karşılaştığımız sorunlar,

·         Vergi kanunlarında yaşanan yoğun değişmeler,

·         Haksız rekabet,

·         Mevzuat yoğunluğu,

·         Vergi incelemeleri,

·         SGK teftişleri,

·         Çok sayıda beyannamenin sıklıkla verilmesi,

·         KOSGEB işlemleri,

·         Banka kredi işlemleri için sürekli bilgi ve belge temini talepleri…

Bu nedenlerle muhasebecilik belki de dünyanın en zor mesleklerinden birisidir.

Muhasebecilik mesleği mali sistemin vicdanı ve temel taşlarından biri haline gelmiştir.

Nice yeni Muhasebeciler Günü’ ne sağlıkla erişmeniz dileklerimle,

Muhasebeciler Gününüz kutlu olsun.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner168

banner229

banner216

banner159

banner233

banner240